poniedziałek, 26 maja 2014

Spotkanie z Michaelem Katz Krefeldem podczas MFK (zapowiedź)

Już 29 maja odbędzie się spotkanie z Michaelem Katz Krefeldem w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Spotkanie pod hasłem "Zapamiętajcie to nazwisko" odbędzie się o godz. 20.45 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5). Poprowadzi je dziennikarz tygodnia "Newsweek" i juror Nagrody Wielkiego Kalibru - Piotr Bratkowski. Będzie też można kupić pierwsze egzemplarze książki "Wykolejony", która do księgarń trafi dopiero 5 czerwca.

Warto wspomnieć, że "Wykolejony" nie jest pierwszą powieścią w dorobku Michaela Katza Krefelda, ale pierwszym tomem serii, którą dwukrotnie nagradzano przez Duńską Akademię Kryminału (za debiut i książkę roku) pisarz podbija serca międzynarodowej publiczności. Powieść sprzedano już do 18 krajów, w tym do Włoch, Francji, Niemiec i Holandii. W Danii przez wiele tygodni zajmowała najwyższe miejsca na listach bestsellerów, a recenzenci nie szczędzili zachwytów, pisząc: Duński kryminał w najlepszym wydaniu (Litteratursiden); Adrenalina buzuje w żyłach… Napięcie sięga zenitu (Fyns Amts Avis); "Wykolejony" jest niczym podpalacz, który zapewni ci gorące, nieprzespane noce (Berlingske).

Jak możemy przeczytać na stronie Wydawnictwa Literackiego: Głównym bohaterem jest przebywający na przymusowym zwolnieniu detektyw Thomas "Ravn" Ravnsholdt. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki. Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę… Pewnego dnia zapadła się pod ziemię.

Czytelnik wraz z detektywem, podążając śladami Maszy, wchodzi coraz głębiej w mroczny świat i odkrywa kolejne jego warstwy oraz innego, na pierwszy rzut oka niewidocznego, lecz przerażającego bohatera – przemoc, która czai się zarówno w ciemnych zaułkach miasta, jak i w domowym zaciszu.


Akcja "Wykolejonego" rozgrywa się w Danii i w Szwecji. Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w Wykolejonym Sztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie.

Michael Katz Krefeld w rodzinnym kraju nie musi już nikogo przekonywać do swego kunsztu pisarskiego. W 2007 roku jego powieść "Before the Storm" otrzymała nagrodę za najlepszy debiut w kategorii literatury kryminalnej, kilka lat później czwarta książka Krefelda "Black Snow Halling" została wyróżniona statuetką najlepszej powieści tego gatunku.Będę miała okazję poznać na żywo tego autora podczas MFK oraz przeprowadzić z nim wywiad. Właśnie przyszła do mnie kurierem jego książka :)

6 komentarzy:

 1. W takim razie czekam na wywiad :) A "Wykolejony" podobał mi się niezmiernie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że mnie także się spodoba :)

   Usuń
 2. Ja czytałam i mam na półce "Wykolejonego" Jamesa Siegel'a.
  Tę książkę też z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tego autora, ale może kiedyś sięgnę po "Wykolejonego". Tymczasem zabieram się za powieść Krefelda ;)

   Usuń
 3. chcę tam być, a nie mogę ;( zazdroszczę wszystkim mogącym uczestniczyć i w spotkaniu i festiwalu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie możesz. Fajnie by było się poznać osobiście ;)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)