(Wpis bierze udział w konkursie dla Syndykalistów)
Postanowiłam zrobić pierwsze w historii mojego bloga zestawienie kryminalnych zapowiedzi wydawniczych.
Na początku muszę podkreślić, że lista jest całkowicie subiektywna, gdyż znalazły się niej książki, które chciałabym przeczytać, a najlepiej mieć w swojej kolekcji (z różnych względów). Są to powieści należące do serii oraz pojedyncze tytuły - autorów mi znanych i lubianych oraz nieznanych, którym chciałabym dać szansę.
Będzie to moje top 5 (kolejność nieprzypadkowa):
Na początku muszę podkreślić, że lista jest całkowicie subiektywna, gdyż znalazły się niej książki, które chciałabym przeczytać, a najlepiej mieć w swojej kolekcji (z różnych względów). Są to powieści należące do serii oraz pojedyncze tytuły - autorów mi znanych i lubianych oraz nieznanych, którym chciałabym dać szansę.
Będzie to moje top 5 (kolejność nieprzypadkowa):
Rebis:
Przede wszystkim muszę zapoznać się z "Komórką" Robina Cooka. To jeden z moich ulubionych pisarzy, więc nawet nie wyobrażam sobie, bym nie przeczytała jego najnowszej książki. Thrillery medyczne to mój lubiony gatunek, dzięki nim uczę się czegoś nowego. A Robin Cook jest mistrzem w tym gatunku.
Szkoda tylko, że w jego najnowszej książce nie pojawi się para moich ulubionych patomorfologów - Laurie Montgomery i Jack Stapleton, których przygody poznałam z 10 powieści. Ale i tak zapowiada się ciekawa lektura.
Opis wydawcy:
Doktor George Wilson stawia pierwsze samodzielne kroki w zawodzie, który - jak się okazuje - stoi u progu przełomowej, rewolucyjnej zmiany: całkowitego przedefiniowania roli lekarza. Dzięki specjalnej aplikacji zwykły smartfon ma się stać osobistym lekarzem pierwszego kontaktu, który diagnozuje trafniej i leczy skuteczniej niż specjaliści z krwi i kości. Ów program nazywa się iDoc.
Pierwsze zderzenie George'a z tą niewiarygodną innowacją jest druzgocące. Pewnego ranka budzi się obok martwej narzeczonej: dziewczyna zmarła w nocy niedługo po tym, jak zadeklarowała chęć uczestnictwa w badaniach testowych iDoca. Niedługo potem umiera kilkoro pacjentów George'a. Wszyscy oni także testowali nowy program.
Czy to możliwe, że aplikację zaatakowali hakerzy, a amerykański rząd bierze udział w zbrodniczym procederze? Narażając na szwank swoje życie i karierę, George bez wytchnienia usiłuje dociec prawdy, świadom, że jeśli ma rację, rzesze ludzi znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Data premiery: 20 maja 2014
Promic:
Jestem bardzo ciekawa "Śladu atramentu" Melvina R. Starra (nie Paula L. Maiera - na okładce jest błąd!). To trzecia powieść z cyklu o Hugh z Singelton (pozostałe to: "Niespokojne kości" i "W cieniu kaplicy"). Czytałam pierwszą część i zrobiła na mnie duże wrażenie, wprost byłam nią zachwycona (recenzja). Z drugą częścią zapoznam się wkrótce.
Akcja kryminałów Starra osadzona jest w średniowieczu, dzięki czemu można przenieść się o kilkaset lat, poczuć tamten klimat, podpatrzeć panujące zwyczaje. Można także zapoznać się ze stanem ówczesnej medycyny i metodami leczenia. Wszystko jest takie realne, jakby autor żył w tamtych czasach.
Akcja kryminałów Starra osadzona jest w średniowieczu, dzięki czemu można przenieść się o kilkaset lat, poczuć tamten klimat, podpatrzeć panujące zwyczaje. Można także zapoznać się ze stanem ówczesnej medycyny i metodami leczenia. Wszystko jest takie realne, jakby autor żył w tamtych czasach.
Opis wydawcy:
Kolejne, trzecie już spotkanie ze średniowiecznym medykiem, Hugh z Singelton.
John Wycliff, rektor Canterbury Hall, mistrz i przyjaciel Hugh, zostaje obrabowany. Łupem złodzieja pada 20 najcenniejszych ksiąg z biblioteki tego wybitnego uczonego. Kto dopuścił się tak niecnego postępku? Tylko Hugh może pomóc rozwikłać tę zagadkę. Na polecenie Lorda Gilberta wyrusza do Okfordu. Towarzyszy mu jego ukochana i Arthur, oddany służący lorda. Mroczne charaktery, ludzkie namiętności i żądza władzy… im bliżej rozwikłania tajemnicy, tym bardziej niebezpiecznie. Jednak dobro i miłość powinny ostatecznie zatriumfować.
Data premiery: początek maja 2014
Słowo/obraz terytoria:
Niecierpliwie czekam także na "Wybawienie" Jussiego Adlera Olsena. To trzecia powieść z cyklu Departament Q (poprzednie to: "Kobieta w klatce" i "Zabójcy bażantów"). Czytałam "Kobietę w klatce", która zrobiła na mnie spore wrażenie (recenzja). Z drugą częścią zapoznam się niebawem, gdyż stoi na półce.
Jestem ciekawa, jak Departament Q poradzi sobie z kolejnym wyzwaniem. Widzę, że śledztwa są coraz bardziej oryginalne.
Jestem ciekawa, jak Departament Q poradzi sobie z kolejnym wyzwaniem. Widzę, że śledztwa są coraz bardziej oryginalne.
Opis wydawcy:
W odległym zakątku Szkocji na posterunku policji w Wick przez długi czas na parapecie stała zapomniana butelka z ledwo czytelnym listem. Kiedy wiadomość w butelce w końcu trafia do kopenhaskiego Departamentu Q, zajmującego się sprawami szczególnej wagi, odsłaniają się przerażające zdarzenia z przeszłości. Carl Mørck i jego asystent Assad odkrywają, że wołanie o pomoc, napisane ludzką krwią, jest prawdopodobnie ostatnim znakiem życia dwóch chłopców, którzy wiele lat temu zostali uprowadzeni. Dlaczego rodzice nie zgłosili ich zaginięcia? Czy to możliwe, że jeszcze żyją? Nagle staje się jasne, że sprawca jest wciąż na wolności…
Trzeci tom bestsellerowej serii kryminałów o Departamencie Q, stworzonej przez duńskiego mistrza nordic noir.
Data premiery: 31 maja 2014
Muza:
Chciałabym zapoznać się z "Pochłaniaczem" Katarzyny Bondy. Twórczość tej pisarki kusi mnie od dłuższego czasu i wciąż obiecuję sobie, że nadrobię zaległości. I mam nadzieję, że tym razem się uda. Szczególnie, że Zygmunt Miłoszewski nazywa tę autorkę "królową polskiego kryminału". Chciałabym sprawdzić, czy rzeczywiście zasługuje na to miano.
Opis wydawcy:
Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki.
Data premiery: 21 maja 2014
Replika:
Chciałabym także przeczytać "Sąd ostateczny" Anny Klejzerowicz. Wprawdzie jeszcze nie zapoznałam się z żadną książką jej autorstwa, ale czytałam kilka pozytywnych opinii. Poza tym mam duże zaległości w polskich kryminałach, dlatego postanowiłam dać szansę tej pisarce. Przekonało mnie do tego także nazwisko głównego bohatera - Emil Żądło. Coś czuję, że będzie zabawnie.
Opis wydawcy:
Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz w pojedynku z naśladowcą Hansa Memlinga.
Emil Żądło, który zrezygnował z pracy w policji na rzecz dziennikarstwa, przeżywa kryzys. Kryzys wieloraki: związany z pracą, z brakiem natchnienia na nowy artykuł, z finansami, z uczuciami, z życiem w ogóle… Za ostatnie pieniądze kupuje alkohol i papierosy, nie ma siły wstać z łóżka i wziąć się w garść, a na dodatek jego była żona utrudnia mu kontakty z synem i męczy o zaległe alimenty.
Wszystko się zmienia, gdy któregoś razu w nocnym pubie spotyka córkę swojej starej sąsiadki, Dorotę. Młoda kobieta i jej narzeczony tej samej nocy zostają brutalnie zamordowani w niejasnych okolicznościach. Zaintrygowany Emil postanawia pomóc policji w śledztwie.
Data premiery: 6 maja 2014
Widzicie coś dla siebie?
Zdecydowanie muszę sięgnąć po książkę Katarzyny Bondy :)
OdpowiedzUsuńA czytałaś już coś jej autorstwa? Ja chciałbym przeczytać "Polskie morderczynie".
Usuń"Sąd ostateczny" jeszcze dziś u mnie na blogu :) Świetny kryminał. Natomiast chciałabym poznać ,,Pochłaniacza'', bo brzmi ciekawie.
OdpowiedzUsuńChętnie przeczytam Twoją opinię :) Tak, opis zachęcający ;)
UsuńPierwsze trzy pozycje strasznie mnie kuszą ;)
OdpowiedzUsuńWidzę, że mamy podobny kryminalny gust ;)
Usuń"Wybawienie" i "Pochłaniacz" mnie intrygują.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że uda Ci się je przeczytać :)
Usuń"Pochłaniacz" - czekam! :) P.S. Wreszcie wpadłam do "Wiernych czytelników". ;D
OdpowiedzUsuńJa też mam nadzieję, że zdobędę "Pochłaniacza". Gratuluję :) I mam nadzieję, że już zostaniesz w tej elitarnej grupie ;)
Usuńco najmniej 2 z tych książek są dla mnie i będę ich poszukiwać :) Cook to klasyka! uwielbiam jego książki :) Natomiast pani Bonda jest ostatnio bardzo popularna :) nie miałam jeszcze okazji czytać jej pozycji, ale "pochłaniacz" zapowiada się znakomicie! :)
OdpowiedzUsuńCook jest bezkonkurencyjny, dlatego znalazł się na pierwszym miejscu :) To prawda, Bonda jest popularna, dlatego chcę ją poznać :)
Usuń"Pochłaniacz" wydaje się niezłą powieścią. :)
OdpowiedzUsuńNa kryminał Cooka i Bondy na pewno się skuszę :)
OdpowiedzUsuńZapowiadają się ciekawie :)
UsuńDla mnie zdecydowanie Bonda:)
OdpowiedzUsuńBonda zapowiada się ciekawie :)
UsuńBonda i Klejzerowicz to autorki których książki chce przeczytać.
OdpowiedzUsuńJa także :)
Usuń"Ślady atramentu" brzmią bardzo ciekawie.
OdpowiedzUsuńPowinnaś przeczytać także "Niespokojne kości" oraz "W cieniu kaplicy" :)
Usuń"Wybawienie" zapowiada się niezwykle ciekawie.
OdpowiedzUsuńTo prawda :)
UsuńCooka i Pochłaniacza koniecznie muszę przeczytać :)
OdpowiedzUsuńJa koniecznie muszę przeczytać Cooka :)
UsuńTen "Pochłaniacz" może być naprawdę dobry ;). I jeszcze to miano królowej polskiego kryminału, mmm :).
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)!
Melon
Mam nadzieję, że jest dobry, bo chcę go przeczytać ;)
UsuńTaaa widzimy coś dla siebie, niestety, ale wszystkie pozycje:( taki los książkoholika:) Nawet nie wiedzialam, że nowy Hugh, medyk średniowieczny ukaże się. Świetnie, uwielbiam tę serię.
OdpowiedzUsuńCoś wiem na ten temat ;) Zobaczyłam niedawno na stronie wydawnictwa i już na niego poluję. Ja też uwielbiam tę serię :)
UsuńAle żeby na okładce był błąd!
OdpowiedzUsuńJa wybieram "Komórkę" cenię medycynę i jej przejawy w życiu człowieka
Bo to zapowiedź, jak się ukaże książka, to na pewno będzie właściwy autor ;) Dobry wybór, thrillery medyczne Cooka są świetne :)
Usuń"Ślad atramentu" muszę przeczytać :) uwielbiam tę serię :)
OdpowiedzUsuńTo tak jak ja :)
UsuńO, propozycja Promic i mi się podoba :)
OdpowiedzUsuńTo jedna z lepszych propozycji na maj :)
UsuńPonieważ postanowiłam czytać więcej polskich autorów, najbardziej interesują mnie Bonda i Klejzerowicz. Zwłaszcza opis tej pierwszej mocno mnie zaintrygował.
OdpowiedzUsuńJa postanowiłam czytać więcej polskich autorów kryminałów ;)
Usuń