piątek, 18 grudnia 2015

"Ostatni raz" - fałszywe tropy i gra pozorów

"Ostatni raz" to kolejna doskonała powieść brytyjskiej autorki thrillerów i kryminałów. Stanowi ona drugą część cyklu z doktor Grace Luccą, detektywem Samem Becketem i niezwykle doświadczoną przez los Cathy Robbins.

Na plaży dochodzi do brutalnego morderstwa. Przybyły na miejsce detektyw Sam Becket natychmiast rozpoznaje ofiarę, która ma zmasakrowaną twarz i połamane kości. To Rudolph F. Meller, który pracował jako woźny na uniwersytecie Trent w Północnym Miami. Na tej samej uczelni studiuje adoptowana córka detektywa - Cathy, a Sam jest wyraźnie przewrażliwiony na punkcie jej bezpieczeństwa.

Rozpoczyna się żmudne śledztwo - plaża nocą to wymarzone miejsce, żeby kogoś zabić. W morzu łatwo zmyć ślady krwi, woda zaciera ślady stóp i niszczy wszelkie dowody. To prawdziwe utrapienie dla prowadzących śledztwo. Przed detektywem Becketem i jego żoną doktor Luccą staje niełatwe zadanie ustalenie motywów działania sprawcy. W dodatku dochodzą nowe morderstwa... W miarę ustalania kolejnych faktów, para angażuje się w dochodzenie coraz bardziej, a to może okazać się niebezpieczne dla nich i ich bliskich.

"Ostatni raz" to kolejna doskonała powieść brytyjskiej autorki thrillerów i kryminałów. Stanowi ona drugą część cyklu z doktor Grace Luccą, detektywem Samem Becketem oraz niezwykle doświadczoną przez los Cathy Robbins. Można ją jednak czytać bez znajomości pierwszej części - "W sieci kłamstw". Mimo, że są nawiązania do tej książki, to czytelnik jest w stanie zrozumieć akcję, dzięki skrótowym wyjaśnieniom poprzedzających ją wydarzeń.

Autorka zaserwowała nam kolejną, wielowątkową powieść kryminalną. Wielu podejrzanych, fałszywe tropy, gra pozorów, wyścig z czasem, intryga. Gdy wydaje się nam, że już wszystko zostało wyjaśnione, a powieść zmierza do szczęśliwego lub nieszczęśliwego końca, znów zostaniemy zaskoczeni nagłym zwrotem akcji. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Pojawia się w niej wątek z pozoru niewinnej miłości homoseksualnej dwóch bohaterek: Nagle zdała sobie sprawę, że to, co robią, jest cudem niemającym nic wspólnego z orientacją seksualną. Liczyło się tylko bycie razem i bycie sobą (...) Sądziła, iż będzie jej brakowało szorstkiego dotyku męskiej skóry. Że będzie dziwnie. Nic podobnego... Książka zmusza do refleksji nad tematem akceptacji drugiej osoby ze względu na jej odmienność pod względem fizycznym czy psychicznym. (...) przeżyła całe swoje życie, czując się brzydka i wyśmiewana, aż doprowadziło ją to do utraty zmysłów. I do robienia rzeczy, za które sama siebie nienawidziła tak bardzo, że chciała umrzeć (...) Do czego to może prowadzić? Jakie są tego konsekwencje? Tego dowiecie się sięgając po "Ostatni raz", książki wartej polecenia.

"Ostatni raz" to druga książka z serii z doktor Grace Luccą i detektywem Becketem w rolach głównych. Pozostałe części to: "W sieci kłamstw", "Przybysz" oraz "Uwięzieni".

Hilary Norman to angielska pisarka. Jej thrillery i kryminały przetłumaczone zostały na kilkanaście języków. Polskiemu czytelnikowi znana jest m.in. z powieści: "Ślepa trwoga", "Pasierbice", "W ślepej uliczce", "Niebezpieczna zabawa".


Autor: Hilary Norman
Tytuł: "Ostatni raz"
Ilość stron: 288
Oprawa: miękka


17 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej autorce, ale brzmi ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że akurat mam tę książkę w swoich zbiorach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie miłej lektury i podziel się wrażeniami :)

   Usuń
 3. Połączenie thrillera z kryminałem to absolutnie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba i skusisz się na pozostałe z tego cyklu :)

   Usuń
 4. Uwielbiam powieści kryminalne, w którym jest mnóstwo wątków ;)) Chyba rozejrzę się za pierwszą częścią cyklu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przez długi czas omijałam kryminały szerokim łukiem... :) Ostatnio zdecydowałam się jednak na "Kaznodzieję" Lackberg i muszę przyznać, że byłam usatysfakcjonowana lekturą :) Tej autorki jeszcze nie znam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie niepotrzebnie omijałaś je szerokim łukiem, są różne rodzaju kryminałów. Powinnaś poznać, naprawdę dobrze pisze :)

   Usuń
 6. Autorki nie znam, ale ten motyw z zabójstwem na plaży i zatartymi śladami mi się podoba, faktycznie trudno wtedy znalęźć jakiś trop. Jestem ciekawa, jak sobie prowadzący śledztwo poradzili, więc kiedyś rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu. Polecam całą serię :)

   Usuń
 7. Autorki nie znam, ale narobiłaś mi ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie słyszałam o tej autorce, ale z racji tego, że jestem fanką gatunku, to postaram się rozejrzeć i nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaraj się, naprawdę warto ją przeczytać :)

   Usuń
 9. Bardzo ciekawa recenzja. Nie znałam jej, ale raczej się z nią zapoznam.
  Podziwiam Cię, ze tak zgrabnie umiesz recenzować kryminały. Mnie jakoś ciężko to przychodzi.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://www.szeptyduszy.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)