środa, 2 grudnia 2015

"Opowiedz mi, Dziadku" - niepowtarzalny album rodzinny

"Opowiedz mi, Dziadku" Moniki Koprivovej to niezwykły album służący do zapisywania przez dziadka wspomnień dotyczących jego życia oraz kolejnych pokoleń.

Jak zachować wspomnienia rodzinne dla kolejnych pokoleń? Zapamiętać ważne wydarzenia z życia swojej rodziny? Może do tego posłużyć publikacja "Opowiedz mi, Dziadku. Książka do zapisywania wspomnień". Wystarczy zmotywować seniora rodu do zwierzeń.

"Opowiedz mi, Dziadku" to niezwykła książka, która podbiła serca Czechów i Słowaków. Jej zadaniem jest zgromadzenie i pielęgnowanie rodzinnych wspomnień i tradycji. W ten sposób tworzy się niepowtarzalna opowieść, która stanowi przewodnik po świecie i życiu naszego dziadka. 

Album został podzielony na 9 rozdziałów, które prowadzą dziadka przez kolejne etapy Jego życia - od dzieciństwa do chwili obecnej. Dziadek może opowiedzieć m.in. o swoich dziadkach i rodzicach, powrócić do radosnych chwil z dzieciństwa oraz lat szkolnych.


Na początku książki zamieszczono drzewo genealogiczne, które należy uzupełnić. Potem można przejść do pytań, które pomogą uporządkować wspomnienia. Są one bardzo różnorodne - np. Kim chciałeś zostać kiedy byłeś małym chłopcem? Dlaczego? Dziadku, a jaki był Twój pierwszy samochód? Napisz, jakie samochody miałeś później i który najlepiej wspominasz. Czy jeździłeś na motorze? Na jedne pytania można się rozpisać, na inne odpowiedzieć bardziej zwięźle, a jeszcze inne można pominąć - wszystko zależy od inwencji dziadka.

materiały promocyjne

Dużym walorem publikacji jest to, że zamieszczono w  niej zdjęcia z minionego stulecia, które będą świetnym dodatkiem do wspomnień naszego dziadka. W książce jest także dużo miejsca na rodzinne zdjęcia, wycinki i własnoręczne rysunki. Za ich sprawą książka nabierze bardziej osobistego charakteru.


Trzeba przyznać, że autorka miała świetny pomysł na album, który przypomina pamiętnik. Dziadek może go wypełniać wieczorami lub w wolnych chwilach - sam lub z rodziną. Dla dziadka książka ta może stać się powrotem do lat minionych i dobrą zabawą, zaś dla kolejnych pokoleń - cenną pamiątką rodzinną. Polecam ją każdemu bez wyjątku.

Monika Koprivova jest czeską pisarką, która interesuje się życiem seniorów i stosunkami międzypokoleniowymi.Autor: Monika Koprivova
Tytuł: "Opowiedz mi, Dziadku"
Ilość stron: 132
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Loyal Solutions
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytam opasłe tomiska (II tom - 132 s.)
Klucznik (kupiona lub otrzymana, ale wciąż nieprzeczytana)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Czechy)
8 komentarzy:

 1. Przepiękny album!
  Takie książki docenia się z wiekiem! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jest to niezwykła pamiątka :)

   Usuń
 2. Czytałam już o tym albumie. Musi być bardzo piękny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę piękny, a wypełniony zyskuje wartość sentymentalną ;)

   Usuń
 3. Piękny album. Idealny na prezent dla każdego dziadka :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, moi dziadkowie już nie żyją, ale chętnie kupiłabym ten album na przyszłość, dla taty. Świetny pomysł i wykonanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. myślę, że to fajny pomysł na prezent jeśli ktoś lubi "tworzyć" takie pamiątki ;)

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)