wtorek, 29 grudnia 2015

"William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze" - słowa, słowa, słowa...

"William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze" to zbiór krótkich fragmentów pochodzących z różnych dzieł tego XVI-wiecznego twórcy.

Dzieła Williama Szekspira to klasyka, którą warto znać. Ten genialny twórca opisał wszystkie emocje i stany ludzkiej duszy, takie jak: miłość i nienawiść, radość i gniew, pożądanie - władzy i drugiego człowieka, młodość, dojrzałość, śmierć oraz cierpienie i zmienność losu. I choć przeczytałam wiele jego dzieł, zarówno komedii, jak i tragedii, to jest to kropla w morzu, w porównaniu do tego, co napisał w swoim życiu. Marzyłam od dawna, by mieć w domu całą jego twórczość. I po części to marzenie się spełniło za sprawą książki "William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze".

"William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze" to zbiór krótkich fragmentów pochodzących z różnych dzieł tego XVI-wiecznego twórcy, wybranych przez Dorotę Malinowską-Grupińską i w tłumaczeniach Leona Urlicha i Józefa Paszkowskiego.

Cytaty zostały podzielone na 20 kategorii - Maksymy, Dobro i zło, Kara, Kobieta, Los, Mądrość, Miłość, Pieniądze, Prawda, Przestrogi, Przyroda, Radość i smutek, Sprawiedliwość, Śmierć, Świat, Teatr i muzyka, Władza, Wojna, Zdrada oraz Życie.

Fragmenty pochodzą z następujących dzieł: "Burza", "Hamlet, "Jak wam się podoba", "Juliusz Cezar", "Król Ryszard II", "Król Lear" "Makbet", "Otello", "Poskromienie złośnicy", "Romeo i Julia", "Sen nocy letniej", "Wiele hałasu o nic", "Wesołe kumoszki z Windsoru". Trochę szkoda, że nie ma nic z "Kupca weneckiego" czy "Wieczoru Trzech Króli".

Fot. Wiki

Wiele cytatów z dzieł Szekspira weszło na stałe do naszej kultury, o czym nie zawsze pamiętamy. Zazwyczaj kojarzymy jedynie Być albo nie być o to jest pytanie. A jest jeszcze wiele fragmentów, jak choćby te:

Słowa, słowa, słowa.
("Hamlet")

Więcej jest rzeczy na niebie i ziemi,
Niż się ich śniło Waszym filozofom.
("Hamlet")

Świat jest teatrem, a aktorami ludzie.
("Jak wam się podoba")

Dużym walorem tej publikacji są ilustracje, bowiem w książce znalazły się ryciny Daniela Chodowieckiego oraz miedzioryty Samuela Pufendorfa. Jest to piękne wydanie w twardej oprawie, z portretem Szekspira na okładce. Na jego obliczu widnieje rumieniec, jednak z pewnością nie jest to rumieniec wstydu. Być może są to wypieki na twarzy spowodowane tak dużą popularnością i to po tylu latach.

Bowiem w 2014 roku minęło aż 450 lat od narodzin Szekspira, a mimo to jego utwory nie straciły na swojej aktualności i są cały czas wznawiane. Autor znany jest na całym świecie, wiele jego dzieł weszło do kanonu lektur. Są one ponadczasowe, gdyż natura ludzka jest niezmienna.


Książkę czyta się błyskawicznie, gdyż cytaty są w miarę krótkie. Jednak ni są to puste słowa, które szybko wylatują z głowy. Skłaniają one do refleksji na temat m.in. życia, śmierci, miłości, czyli najważniejszych tematów. Wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze cytaty Szekspira w jednym miejscu - to prawdziwa gratka dla jego wielbicieli, do których się zaliczam.

Polecam tę książkę miłośnikom Williama Szekspira i cytatów na każdą okazję. Jak napisał Szekspir: Reszta jest milczeniem.

William Szekspir (1564-1616) był angielskim poetą, dramaturgiem i aktorem. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i reformatorów teatru. Na swoim koncie ma m.in. 38 sztuk, 154 sonety. Wśród nich są m.in. "Romeo i Julia", Hamlet", "Makbet", "Sen nocy letniej".Autor: William Szekspir
Tytuł: "William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze"
Ilość stron: 224
Oprawa: twarda

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytamy klasyków
Klucznik (kupiona lub otrzymana, ale wciąż nieprzeczytana)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Wielka Brytania)


16 komentarzy:

 1. Chciałabym poszerzyć swoją znajomość dzieł Szekspira.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ta książka jest doskonałym początkiem :)

   Usuń
 2. Interesujący to musi być zbiór :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe. Może nawet po to sięgniemy :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tę książkę - to wspaniały pomysł na prezent dla takiego maniaka Szekspira, jak ja. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno miłośnicy Szekspira będą zachwyceni :)

   Usuń
 5. Kupiłam sobie tę książkę w Merlinie za grosze. Cieszę się, że ją mam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham Szekspira, a do tej książki wracam za każdym razem, jak robi mi się smutno. Polecam wszystkim.

  A reszta jest milczeniem.

  Druga Strona Książek

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak siąść wieczorem i poczytać jego słowa... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę się w nią zaopatrzyć, uwielbiam Szekspira :)
  Pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)