środa, 9 września 2015

"Śledztwo Decjusza", czyli kryminał w starożytnym świecie

Niezwykła podróż w czasie do starożytnego Imperium władającego połową świata. Tajemnicze morderstwa oraz wszechobecna polityka – to kwintesencja powieści Johna Maddoxa Robertsa.

Tytułowym bohaterem książki jest Decjusz Metellus Młodszy, członek Komisji Dwudziestu Sześciu, który sprawuje nadzór nad Suburą - dystryktem okrytym złą sławą. Ten młody komisarz musi zmierzyć się z tajemniczym morderstwem trackiego wyzwoleńca - Sinistrusa. Początkowo wydaje się, że wydarzenie to nie ma najmniejszego znaczenia, gdyż ofiara nie zaliczała się do wolno urodzonych obywateli. Wkrótce jednak dochodzi do całej serii dziwnych zdarzeń, w tym podpalenia magazynu i kolejnej zbrodni.

Decjusz uważa, że coś musi łączyć te sprawy i wszczyna dochodzenie. Jest przy tym nieugięty, mimo presji ze strony Pompejusza do zaprzestania śledztwa oraz braku dostępu do utajonych dokumentów, które zostały złożone w świątyni Westy. Nie przypuszcza, jak niebezpieczna jest jego misja... i że może przypłacić ją własnym życiem.

Narratorem w książce jest Decjusz, który przypomina sobie rozwiązywane przez siebie zagadki sprzed okresu panowania Cezara Augusta. Trzeba przyznać, że antyczny Rzym został przedstawiony bardzo realistycznie. Mamy wrażenie, jakbyśmy chodzili ulicami miasta wraz z głównym bohaterem. Jest to świat starożytnej polityki, w którym nie brakowało spisków, kradzieży i afer. Plusem są także świetnie przedstawieni bohaterowie, dobrze znani z lekcji historii - jak choćby Juliusz Cezar, Katon, Cyceron czy Pompejusz. Świadczy to o ogromnej wiedzy historycznej autora.

Muszę przyznać, że lektura książki nie jest łatwa z powodu zbyt wielu wątków historyczno-politycznych, które odsuwają w cień wątek kryminalny. Sytuację ratuje lekki język, szczegółowe wyjaśnienia autora, a także słownik pojęć zamieszczony na końcu książki. Spodobało mi się także zaskakujące i niebanalne zakończenie, które jest domeną dobrych kryminałów. Sądzę, że powieść przypadnie do gustu miłośnikom gatunku, którzy interesują się historią starożytną.

John Maddox Roberts jest jednym z najbardziej znanych i popularnych amerykańskich pisarzy. Specjalizuje się w prozie historycznej, science fiction oraz fantasy. Do najsłynniejszych jego dzieł należą m.in. serie "Conan", "Cingulum", "Stormland" i "Hannibal". Śledztwo Decjusza jest pierwszą książką z 13-tomowego cyklu "Imperialny Rzym - SPQR". Kolejną, która ukazała się już w Polsce, jest "Sprzysiężenie Kataliny". Na następne będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.
Autor: John Maddox Roberts
Tytuł: "Śledztwo Decjusza"
Ilość stron: 336
Oprawa: miękkaKsiążka zgłoszona do wyzwania Historia z trupem


4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Jest interesująca, ale wymagająca uwagi :)

   Usuń
 2. Jesień działa na mnie trochę depresyjnie, więc może zimą, zawinięta w koc, przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze się jesień na dobre nie zaczęła, więc trzeba odgonić chandrę ;) Na mnie depresyjnie działa zima. Skuś się, może Ci się spodoba :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)