piątek, 4 września 2015

Gorączka kości? Recenzja kryminału Val McDermid

Anglią wstrząsają brutalne morderstwa nastolatków. Ofiary pochodzą z różnych części kraju, a do poszukiwań włączają się jednostki z różnych okręgów. Wszystkie te sprawy łączy ten sam sposób dokonania zbrodni. Czy oznacza to serię zabójstw? Kto zabija i z jakich powodów? Tego dowiemy się po przeczytaniu "Gorączki kości" Val McDermid.

Zabójstwo Jennifer Maidment z północnej Anglii wstrząsa miejscowymi detektywami. Czternastoletnia dziewczynka zostaje zabita i brutalnie okaleczona. Znaleziono ją z grubym plastikowym workiem na głowie, ściśle przymocowanym do szyi. Jedyne, co wiadomo, to że przyczyną śmierci było uduszenie. Detektywi są bezradni, dlatego proszą o pomoc znanego psychologa dr. Tony'ego Hilla, by przybył do Worcester i przygotował im profil psychologiczny przestępcy. Będąc na miejscu może przyjrzeć się nie tylko miejscu zbrodni, ale również zobaczyć dom, który odziedziczył po nieznanym mu ojcu i dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Przydzielona mu sprawa stanowi dla niego nie lada wyzwanie, z uwagi na zbyt wiele niewiadomych.

Wkrótce zostaje zamordowany i okaleczony kolejny czternastolatek. Sprawę przejmuje sekcja przestępstw ciężkich z panią nadinspektor Carol Jordan. Jest to dla nich dobra okazja do wykazania się przed nowym komendantem, którym został James Blake. Przełożony postanawia mieć ich na oku i, aby zmniejszyć wydatki, zakazuje współpracy z doktorem Hillem. Jeśli chcą pomocy profilera, mogą skorzystać z usług absolwentów państwowej szkoły policyjnej. Członkowie zespołu, zmobilizowani jak nigdy, postanawiają zwiększyć wysiłki. Z tego powodu biorą także pod lupę nierozwiązaną sprawę sprzed kilkunastu lat.

W toku śledztwa wychodzą nieznane dotąd fakty. Detektywi orientują się, że morderca działa w sieci, w popularnym portalu społecznościowym i tam wyłapuje swoje ofiary. Czy chce przez to przekazać jakąś wiadomość? Tymczasem w ten sam sposób giną następne nastolatki. Detektywi zastanawiają się, czy oznacza to serię zabójstw czy naśladowców pierwszego mordu. Zaczyna się walka z czasem, której stawką jest ludzkie życie...

"Gorączka kości" jest kolejną powieścią Val McDermid z serii o psychologu Tonym Hillu i pani nadinspektor Carol Jordan. Autorka dość szczegółowo zarysowuje bohaterów, przedstawia ich myśli, emocje. Tony Hill jest profilerem współpracującym z policją, jednym z najlepszych w swoim fachu. Potrafi wniknąć w umysł mordercy, przez co przygotowane przez niego profile psychologiczne sprawców, choć nie stanowią portretów pamięciowych, są niezwykle dokładne i pomagają w ujęciu winnych. Carol Jordan jest niezwykle sumienną śledczą, swoją pracę traktuje niezwykle poważnie, co odbija się na jej życiu osobistym. Choć przekroczyła już czterdziestkę, nie ma nikogo, nie licząc jej przyjaciela, doktora Hilla. Należy dodać, że w powieści pokazane są związki homoseksualne. Dwie z bliskich współpracownic detektyw Carol są lesbijkami. Zaś jedna z ofiar ma dwie matki, które się nim opiekują i jest to czymś normalnym. Ma to związek z prywatnym życiem autorki, która wychowuje dziecko ze swoją byłą partnerką.

W książce mamy do czynienia z narratorem wszechwiedzącym, który niekiedy wybiega naprzód w opisywanych zdarzeniach. Świadczą o tym wstawki typu "ale to było później. Znacznie później". Początek powieści czyta się dość trudno, ponieważ autorka od pierwszych stron książki wprowadza kilka wątków naraz. W tym samym rozdziale dowiadujemy się o trwającym właśnie przyjęciu i odnalezieniu pierwszej ofiary. Jest to niezwykle dekoncentrujący zabieg. Z każdą kolejną stroną można się przyzwyczaić do tak podzielonej fabuły. W dodatku niektóre wątki są przewidywalne, czytelnik przypuszcza, co może się wydarzyć i zwykle się nie myli. Pod koniec powieść trzyma w napięciu. Czytelnik zastanawia się, jakie jest rozwiązanie zagadki. I trzeba przyznać, że jest ono zaskakujące.

Val McDermid (ur. 1955) jest szkocką pisarką, która specjalizuje się w powieściach kryminalnych. Urodziła się w 1955 r. w Kirkcaldy w Szkocji. Zadebiutowała w 1987 r. powieścią "Report for Murder: The First Lindsay Gordon Mystery", która okazała się dużym sukcesem. Na swoim koncie ma 22 bestsellery, które zostały przetłumaczone na 30 języków. Jest także laureatką wielu międzynarodowych nagród, m.in. CWA Gold Dagger za najlepszy kryminał roku oraz nagrody LA Times Book of the Year.
Autor: Val McDermid
Tytuł: "Gorączka kości"
Ilość stron: 480
Oprawa: miękka


4 komentarze:

 1. Książkę czytałam dość dawno temu, ale pamiętam całkiem dobrze, że przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę bardzo dobra, więc się nie dziwię :)

   Usuń
 2. "W książce mamy do czynienia z narratorem wszechwiedzącym, który niekiedy wybiega naprzód w opisywanych zdarzeniach."
  Nie lubię zbytnio wybiegania w przód, jakoś mnie to irytuje. Co do fabuły- morderca działający w sieci brr!

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)