niedziela, 26 czerwca 2016

Niezwykłe wydanie dzieł Jeremiego Przybory

"Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 1" Jeremiego Przybory to zbiór piosenek i skeczy Teatru "Eterek" oraz Kabaretu Starszych Panów.

Jeremi Przybora był mistrzem polszczyzny, co potwierdzają Wojciech Młynarski i prof. Jan Miodek. Jego piosenki były przepełnione humorem, a skecze - absurdem. I właśnie twórczość tego poety, pisarza i satyryka została zebrana i opublikowana w dwóch tomach "Dzieł (niemal) wszystkich".

"Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 1" Jeremiego Przybory to zbiór piosenek i skeczy Teatru "Eterek" oraz Kabaretu Starszych Panów. W niniejszym tomie znajdą Państwo tę najważniejszą i tę właśnie nie mniej ważną literacką twórczość Jeremiego Przybory. Książka została podzielona na 5 części: Teatr "Eterek", Kabaret Starszych Panów, Kabaret jeszcze Starszych Panów, Listy z podróży oraz Słuchowiska.

Jeremi Przybora był mistrzem słowa, który nie znosił kompromisów, jeśli chodzi o język polski. Jak możemy przeczytać we wstępie Konstantego Przybory: Tata jest zapoznanym pisarzem dwudziestego wieku. Zapoznanym w sensie "nieco niedocenionym", bo trochę zapomnianym - tylko takie znaczenie uznawał, nie przyjmując do wiadomości ewolucji lub upraszczania słów, które znał od dzieciństwa. Nie akceptował zresztą nie tylko takich zmian w języku; wielu innych zmian, na jakie narażało go życie, też nie akceptował. Przez kilkadziesiąt lat potrafił nie przyjmować do wiadomości tego upiornego stulecia - stulecie jednak nie odwzajemniło mu się tym samym i jego z kolei akceptowało całkowicie.


Publikacja zawiera znane piosenki, wśród nich są m.in. "Bo we mnie jest seks", "Już kąpiesz się nie dla mnie". A także utwory mniej znane lub nigdy wcześniej niepublikowane. Niestety nie znalazłam piosenki "Jakże ściana ta cienka". I trochę się dziwię, gdyż spodziewałam się, że, co jak co, ale piosenki będą wszystkie. Natomiast nie mogło zabraknąć wszystkich scenariuszy Teatru "Eterek", z profesorem Pęduszkiem, Eufemią i Mundziem, Kabaretu Starszych Panów oraz niemniej zabawnej paczki "Listów z podróży". Jest także garść wspomnień Jeremiego Przybory, czyli nagrań rozmów przeprowadzonych przez Marka Ryćko w 1993 roku. To prawdziwa gratka dla miłośników twórczości Jeremiego Przybory. Prawie cała twórczość w jednym miejscu.

W książce zamieszczono także posłowie Arnolda Mostowicza "Los humorysty". Autor wspomina w nim m.in. o tym, że Kabaret Starszych Panów postanowił odejść z pompą. W 1966 roku po raz ostatni wystąpili na ekranie telewizyjnym. Podobno posypały się nekrologi, kondolencje i rzewne wspomnienia. Odbył się uroczysty pogrzeb, nie było tylko złożenia do grobu - za to 4 i 17 sierpnia w gazetach pojawiały się artykuły-nekrologi. Ciekawostek jest znacznie więcej, ale najlepiej poznać je samemu.


Warto wspomnieć o tym, że książka pięknie wydana. Jej walorami są twarda oprawa z obwolutą i ze srebrnymi literami oraz ilustracje współczesnych polskich grafików - Bohdana Butenki, Jacka Gawłowskiego i Ewy Stiasny. Grafiki idealnie komponują się z całością. Na końcu zamieszczono spis piosenek. Polecam tę lekturę miłośnikom Jeremiego Przybory i Kabaretu Starszych Panów.

Jeremi Przybora (1915-2004) był poetą, pisarzem, satyrykiem, aktorem oraz współtwórcą Kabaretu Starszych Panów.Księgarnia BookMasterAutor: Jeremi Przybora
Tytuł: "Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 1"
Ilość stron: 1300
Oprawa: twarda

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 1 - tytuł na D)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)
8 komentarzy:

 1. Wydanie faktycznie bardzo estetyczne, chociaż sama książka niestety nie wzbudziła mojego zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. To już druga pochlebna opinia na temat tej książki, jaką mam okazję czytać. Z pewnością warto mieć ten tytuł na półce, więc mam nadzieję, że kiedyś trafi w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto mieć ten tytuł na półce. Cieszę się, że udało mi się go zdobyć :)

   Usuń
 3. Miałam z tą książką zabawną historię... otóż pewnego dnia mój tata powiedział, że gdybym szukała dla niego prezentu z okazji zbliżających się urodzin, nie pogardzi "Piosenkami niemal wszystkimi" Przybory. Wygooglowałam sobie, ale znalazłam tylko "Piosenki prawie wszystkie", w dodatku nie były one dostępne w żadnej księgarni. Zamówiłam na allegro, tata książkę dostał i wtedy wyszło, że chodziło o "Utwory (niemal) wszystkie" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakże ściana ta cienka - t. 1 Kabaret Wieczór II. Tytuł: ach, ta ściana taka cienka.

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)