środa, 14 października 2020

"Jak żyć, panie doktorze? Soma" - coś dla ciała

"Jak żyć, panie doktorze? Soma" to zbiór tekstów różnych autorów z dziedziny psychologii, zdrowia, duchowości.

Wybuch pandemii koronawirusa zmienił wiele w naszym życiu - zarówno osobistym, jak i zawodowym. Zaczęliśmy bardziej cenić zdrowie i cieszyć się każdą chwilą. Pojawił się też lęk o życie nasze i naszych bliskich. Dawne priorytety przestały być takie ważne, w ich miejsce pojawiły się nowe. Jednak nie wszyscy potrafią się odnaleźć w tym nowym świecie. Być może potrzebują drogowskazu, jak żyć, jak o siebie dbać, by być zdrowym i mieć dobrą kondycję - nie tylko podczas pandemii. Może im w tym pomóc "Jak żyć, panie doktorze? Soma" pod redakcją Daniela Śliża i Artura Mamcarza.

"Jak żyć, panie doktorze? Soma" to zbiór tekstów różnych autorów z dziedziny psychologii, zdrowia, duchowości. Książka została podzielona na 3 części: Dobrostan fizyczny (m.in. "Nadmiar, czyli rozmiar XXL" Magdaleny Olszaneckiej-Glinianowicz), Dobrostan ekonomiczny (m.in. "Globalizacja - szansa czy zagrożenie" Piotra Szlanty) oraz Dobrostan społeczny (m.in. "Społeczeństwo - tkanka, w której żyję" Ireneusza Krzemińskiego).

Eksperci zaproszeni do tego oryginalnego projektu dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Książka została napisana w przystępny sposób. Za sprawą tej publikacji możemy wybrać się w intelektualną podróż do świata zdrowia, duchowości i psychologii. I jednocześnie poznać różne punkty widzenia na dany temat, które tworzą niezwykły wielogłos.

"Jak żyć, panie doktorze? Soma" to kompendium wiedzy na temat obsługi naszego ciała w nowoczesnym świecie. Autorzy poruszają najważniejsze problemy zdrowia publicznego, chorób wewnętrznych, chorób związanych ze stylem życia, chorób cywilizacyjnych. Tematy są tak aktualne w dobie pandemii, a zarazem ponadczasowe. Eksperci miejscami piszą metaforycznie, z dozą humoru i dystansu, miejscami są bardzo dosłowni. 

Tematyka jest bardzo różnorodna, choć dotyczy ciała. Jak wspomina Daniel Śliż w rozdziale "Soma - ciało. Byt samoistny czy opakowanie dla duszy?": Ciało, mimo iż niezwykle bliskie człowiekowi, od wieków stanowiło niezgłębioną tajemnicę. Jednak nie można rozpatrywać ciała jako osobny byt. Ważny jest kontekst - w tym wypadku powiązanie go z psychiką i umysłem. Dopiero wtedy powstaje cały obraz: Kiedy próbuję odcedzić myśli od ciała, natychmiast rodzi się we mnie dylemat: od którego momentu reakcja biochemiczna zachodząca w neuroprzekaźnikach ośrodkowego układu nerwowego przestaje być ciałem, a staje się bytem o innej naturze - myślą.

Aby ciało było zdrowe, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Jak ważne są w naszym życiu sen i regeneracja, pisze Katarzyna Podleska w swoim rozdziale. Wszyscy myślimy i funkcjonujemy lepiej, gdy jesteśmy wyspani i wypoczęci. Łatwiej nam się wtedy skupić, uczyć i zapamiętywać nowe informacje oraz być kreatywnymi. A co się dzieje, gdy tego snu jest za mało? Pojawiają się stres, depresja, złe nawyki żywieniowe. Zaczynamy pić więcej kawy, jednak ona nie zastąpi snu. Stymulatory takie jak kawa mogą zaszkodzić, zamiast pomóc. I prowadzić do cyklicznej bezsenności.

Nieocenione w zachowaniu zdrowia są także relacje międzyludzkie, o czym wspomina Kuba Sękowski w rozdziale "Relacje międzyludzkie kluczem do zdrowia". W trudnych chwilach bardzo ważne jest wsparcie społeczne (emocjonalne, informacyjne, rzeczowe, duchowe). Stan zdrowia może się pogorszyć właśnie przez złe relacje społeczne, a także społeczeństwo, w którym żyjemy. Dlatego warto zadbać o dobre stosunki - mieć przyjaciół, być w stałym związku, utrzymywać dobre relacje sąsiedzkie. Jak twierdzi autor: Przebywanie w określonej sieci relacji społecznych może warunkować, a czasem wręcz determinować, stan zdrowia jednostki, jej możliwości i kompetencje w zakresie jego ochrony i poprawy.

Jak łatwo utracić zdrowie, pokazuje Przemysław Świercz w rozdziale "Życie z niepełnosprawnością". W 2009 r. zdarzył się wypadek, który na zawsze odmienił jego życie. Podczas wyprawy motocyklowej w Norwegii zderzył się z kamperem. Skończyło się na amputacji prawego podudzia. Inny człowiek być może by się kompletnie załamał w takiej sytuacji. Jednak autor nie popadł w czarną rozpacz, postanowił walczyć o siebie. Potrafi nawet z tego żartować. Znacie powiedzenie wstać lewa nogą? Ja mam tak od wypadku. Straciłem prawą nogę i już nigdy nie zacznę nią dnia. Zawsze wstaję lewą, z uśmiechem na twarzy. Dzięki wsparciu bliskich zaczął ćwiczyć amptfutbol i naprawdę świetnie sobie radzi. Podziwiam takich ludzi, tak pozytywnie nastawionych do życia mimo przeciwności losu.

Fot. Paula Duda (zdjęcie z książki)
Przemysław Świercz gra w amptfutbol.
Fot. Paula Duda (zdjęcie z książki).

Muszę przyznać, że nie lubię poradników. Jednak ten jest inny, poparty doświadczeniem, nietendencyjny i przede wszystkim ciekawy. Jego dużym walorem są ryciny, wykresy, zdjęcia, które urozmaicają lekturę. Dawno nie czytałam tak ciekawego poradnika. Polecam go każdemu bez wyjątku - na pewno znajdziemy w nim coś dla siebie.

Warto wspomnieć, że "Soma" to pierwsza część trylogii "Jak żyć, panie doktorze?". Kolejne to: "Psyche" i "Matriks". W podobnej tematyce jest książka "Ultrazdrowie" - pod redakcją Daniela Śliża i Artura Mamcarza.

 

Daniel Śliż jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą Medycyny Stylu Życia IBLM oraz specjalistą zdrowia publicznego. Współzałożycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, członkiem zarządu Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.  Kocha gotowanie, nowe smaki oraz fotografię. 

Artur Mamcarz jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, kardiologiem, współzałożycielem Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej, Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Poza medycyną zafascynowany jest sportem, malarstwem modernistycznym i dalekimi podróżami, bez przesady korzysta z życia.

 

 

Autor: praca zbiorowa pod redakcją Daniela Śliża i Artura Mamcarza
Tytuł: "Jak żyć, panie doktorze? Soma"
Liczba stron: 204
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)