niedziela, 12 czerwca 2016

Wkrótce Imieniny Jana Kochanowskiego

18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się 5. edycja Imienin Jana Kochanowskiego - literackiego pikniku Biblioteki Narodowej. W programie m.in. spotkania z pisarzami, rozmowy o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, mecz literacki oraz spotkania klubów książki.


Na 3 scenach pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Gościem specjalnym tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego będzie Krzysztof Kamil Baczyński, którego postać zostanie przypomniana w mniej znanych, zaskakujących kontekstach.

Praca w drukarni, którą wykonywał Baczyński, stanie się punktem wyjścia do dyskusji o projektowaniu i produkcji książek. Rozmawiać będą m.in. Piotr Rypson i Przemysław Dębowski. Pracownia Kwiaciarnia Grafiki przygotuje inspirowany grafikami Baczyńskiego pokaz sitodruku, a same grafiki i rękopisy będzie można obejrzeć w otwartym dla zwiedzających Pałacu Rzeczypospolitej.

Justyna Sobolewska zapyta młodych pisarzy, czym jest dla nich Warszawa, Barbara Schabowska porozmawia o Baczyńskim z Wiesławem Budzyńskim, a szef kuchni Maciej Nowicki opowie, co jadano kiedyś na warszawskich imieninach i pokaże, jak te potrawy przygotować.

Jak co roku nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W programie znalazły się m.in. spektakl na podstawie książki "Urodziny prawie wszystkich" w reżyserii Tomasza Cyza, zapomniane gry podwórkowe i poetyckie warsztaty tworzenia kartek imieninowych. Podczas wielkiego rysowania, które poprowadzi Daniel de Latour, do dzieci będą mogli przyłączyć się dorośli, żeby wspólnie spróbować swoich sił w roli ilustratorów.

Imieniny Jana Kochanowskiego to też wyjątkowa okazja, żeby przy kawiarnianych stolikach spotkać się w cztery oczy ze swoimi ulubionymi pisarzami. Jak co roku, odbędzie się również tradycyjny już mecz literacki - tym razem aktorzy będą rywalizowali, interpretując wiersze o miłości: od fraszek Kochanowskiego po liryki Baczyńskiego i innych współczesnych autorów. Poza tym w programie slam poetycki, spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim (autorem "Nowych wierszy sławnych poetów"), panel dyskusyjny poświęcony powieściom historycznym i dyskusje warszawskich klubów książkowych, a na zakończenie świętowania imieninowy dansing.Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa. Szczegółowy program imprezy oraz więcej informacji znajduje się na tej stronie.


IMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO:
18 czerwca, od g. 11
Warszawa, Ogród Krasińskich, wstęp wolny


Wybieracie się na Imieniny? Będziecie świętować z solenizantem (obecnym niestety tylko duchem)?


Jeśli nie jesteście przekonani, oto fotorelacja z zeszłego roku - klik.


6 komentarzy:

 1. Czemu to będzie o Baczyńskim, skoro imieniny są Kochanowskiego? Trochę jak piernik i wiatrak:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co roku są inni goście specjalni. W zeszłym roku była poezja awangardowa ;)

   Usuń
 2. Byłam rok temu. Podobało mi się. Ale że nie lubię jeździć w te same miejsca, w tym roku zdam relację z Czarnolasu i Zwolenia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama chętnie bym się wybrała do Czarnolasu i Zwolenia. Jednak zostanę w Warszawie ;) Ale chętnie przeczytam Twoją relację :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)