sobota, 7 maja 2016

Wkrótce Apostrof - Międzynarodowy Festiwal Literatury!

Współautor: Lucas

W dniach 16-22 maja odbędzie się Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. To pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą.


W ramach festiwalu odbędzie się ponad 70 wydarzeń w 8 miastach Polski. W programie znajdą się spotkania autorskie z najbardziej lubianymi i cenionymi pisarzami, tematyczne panele dyskusyjne, warsztaty i spacery literackie. Wspólnie z zaproszonymi autorami i krytykami literackimi, czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o zjawiskach charakterystycznych dla współczesnej prozy czy problemach istotnych w debacie społecznej, ale też po prostu spotkać swoich ulubionych pisarzy. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina.

Jaume Cabré
Jaume Cabré to jeden z najważniejszych współczesnych europejskich pisarzy. Autor głośnej powieści „Wyznaję” przyjedzie na festiwal z okazji polskiej premiery książki "Cień Eunucha" (Wydawnictwo Marginesy). Z nowym tytułem pojawi się również Lars Saabye Christensen - norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla. Jego najnowsze dzieło - "Beatles. Powieść" (Wydawnictwo Literackie) to jedna z najważniejszych książek w historii Norwegii (w której książka wydana była w 1984 roku) i zarazem największy międzynarodowy sukces autora. Amerykańska pisarka - Paullina Simons - zamyka trójkę ogłoszonych zagranicznych gwiazd festiwalu Apostrof. Jej słynna saga o romansie dwójki bohaterów, Tatiany i Aleksandra, w objętym wojną Leningradzie zyskała status międzynarodowego bestsellera. W ramach festiwalu premierę będzie miała jej najnowsza książka „Samotna gwiazda” (Wydawnictwo Świat Książki).

Mons Kallentoft
Milion sprzedanych w Europie egzemplarzy "Blackoutu" mówi samo za siebie. Ogromnym sukcesem okazała się także druga powieść Marca Elsberga - "Zero" (Wydawnictwo W.A.B.). Autor w swoich książkach buduje katastrofalną wizję świata pokonanego przez osiągnięcia cywilizacji. Z fanami spotka się także Mons Kallentoft, który od początku był doceniany przez krytykę i czytelników. Już jego pierwsze dzieło - "Pesetas" - zostało wyróżnione przez Związek Pisarzy Szwedzkich nagrodą Katapultpriset. Król skandynawskiej powieści kryminalnej przyjedzie na festiwal z okazji premiery książki "Ziemna burza" (Dom Wydawniczy Rebis). O nowej książce mówić będzie także pisarka, która zasłynęła odkrywając tajemnice żon i kochanek przywódców XX wieku w serii "Kobiety Dyktatorów". Diane Ducret tym razem pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów osób. "Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji" (Znak Horyzont) to jeden z najczęściej komentowanych tytułów tego roku.

Apostrof to także okazja do spotkań z najpopularniejszymi polskimi pisarzami. Tu program wydarzenia otwierają: laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike - Jacek Dehnel, którego "Krivoklat" (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) będzie miał premierę w ramach festiwalu, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru - Gaja Grzegorzewska i najbardziej bestsellerowa polska autorka 2015 roku, królowa polskiego kryminału - Katarzyna Bonda.

W wydarzeniu weźmie udział także Olga Tokarczuk - zdobywczyni wielu laurów, m.in.: Nagrody Literackiej "Nike" (dwukrotnie), Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu Polityki. Jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych pisarek spotka się z czytelnikami niedługo po premierze teatralnej adaptacji "Ksiąg Jakubowych" (Wydawnictwo Literackie) w reżyserii Eweliny Marciniak. Licznymi sukcesami może się pochwalić także Zygmunt Miłoszewski, który tylko w minionym roku, za powieść "Gniew", zdobył m.in. Paszport Polityki, Bestseller Empiku i Różę Gali. Dzięki trylogii opisującej przygody prokuratora Szackiego zyskał miano jednego z najbardziej poczytnych rodzimych pisarzy XXI wieku. Nowe wydanie "Trylogii kryminalnej" (Wydawnictwo W.A.B.) będzie miało swoją premierę podczas festiwalu. Z kolei Andrzej Ziemiański w ramach festiwalu zaprezentuje, długo wyczekiwaną przez wielbicieli fantastyki, ostatnią część serii "Pomnik cesarzowej Achai" (Fabryka Słów).

Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła Sylwia Chutnik - pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, laureatka Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. O identyfikację wizualną festiwalu zadba Tymek Borowski - malarz i artysta audiowizualny, laureat Paszportu Polityki 2015, nominowany też do Spojrzeń - najważniejszej nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Czytaj dalej". To podziękowanie dla czytelników, którzy - wbrew statystykom - z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Pełen program, wraz z wygodną wyszukiwarką wydarzeń znajduje się tutaj.


Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
16-22 maja
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin
wstęp wolny


Wybierzecie się na festiwal?


9 komentarzy:

 1. Bardzo fajna inicjatywna. Przejrzałam program i może uda mi się wziąć udział w kilku poznańskich wydarzeniach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja pewnie wybiorę kilka spotkań w Warszawie :)

   Usuń
  2. Tak, tak, Jagna, widzimy się na Orbitowskim, Grzegorzewskiej i Dehnelu? :D

   Usuń
 2. Inicjatywa jest świetna, niektóre terminy pokrywają się mi z innymi wydarzeniami więc nie wiem, czy uda mi się dotrzeć. Kusi mnie temat "Królestwo polskiego kryminału" z udziałem Miłoszewskiego i Bondy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę szkoda, że festiwal zazębia się z Targami Książki. Też się chętnie wybiorę na to wydarzenie :)

   Usuń
 3. Ja na pewno pojawię na spotkaniach w Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wybaczyłabym sobie, jakby mnie nie było na tym festiwalu! Całe to wydarzenie Empiku robi wrażenie, wielu tych autorów stoi w mojej biblioteczce, więc spotkać ich to nie lada gratka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się chętnie wybiorę :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)