sobota, 14 maja 2016

Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016!

Przed nami 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Ale na pewno nie pechowa! W programie niemal 40 wydarzeń dla czytelników w każdym wieku.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.Festiwal otworzy głośne czytanie "I nie było już nikogo" Agathy Christie w wykonaniu Olgi Bołądź, Wojciecha Pszoniaka i Roberta Więckiewicza. A co potem?

Olga Bołądź, Robert Więckiewicz

Spotkania literackie z zagranicznymi gwiazdami kryminału: Tess Gerritsen, Pierre'em Lemaitre'em i Peterem Robinsonem oraz Charlotte Link, Chrisem Carterem i Jensem Lapidusem. Pierwsza trójka wyjedzie z Wrocławia z Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną za całokształt twórczości. Nie zabraknie również spotkań z polskimi autorami kryminałów: Marcin Wroński zmierzy się z Ryszardem Ćwirlejem w pojedynku dżentelmenów, Katarzyna Puzyńska i Remigiusz Mróz zdradzą, jak to jest być pięknym, młodym i bogatym, a Marta Guzowska zaprezentuje nową powieść.


W programie pojawi się także tradycyjne już starcie Jurorów i publiczności z nominowanymi do Nagrody Wielkiego Kalibru. Tytuł najlepszego polskiego kryminału wydanego w 2015 roku poznamy 4 czerwca.

Nie można nie wspomnieć o paśmie muzycznym, bo w programie dwa mocno kryminalne koncerty: Chupacabras zaśpiewa historie z krakowskiego pitawalu i legend miejskich, a grupa Tajny – te z przedwojennego tabloidu "Tajny Detektyw".

Nie zabraknie również wątków naukowych. O szekspirowskich tropach w kryminale będą dyskutować uczestnicy sesji naukowej organizowanej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a kryminalistyczną rekonstrukcję zbrodni zaprezentuje (na żywo, ale bez ofiar) zespół prokuratorów, policjantów i biegły medyk sądowy. Zainteresowani pracą specjalistów będą mogli także posłuchać opowieści profilera Bogdana Lacha.

Dla tych, którzy nad siedzenie i słuchanie przedkładają działanie, przygotowano dwie gry miejskie: "Łowcy sekretów" oraz "Wszyscy muszą zginąć".

Również dzieci mają w czym wybierać: w ramach organizowanego wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci pasma dla najmłodszych będą mogły spotkać się m.in. z Martinem Widmarkiem oraz Brandonem Mullem. Krótko mówiąc: będzie się działo!

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki. Na wydarzenia detektywistycznego pasma dziecięcego należy się rejestrować tutaj.

Więcej informacji na festiwalowej stronie oraz na festiwalowej stronie oraz na Facebooku. Szczegółowy program znajduje się tutaj.


Jak Wam się podoba program? Wybieracie się na festiwal?


4 komentarze:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)