sobota, 28 maja 2016

"Z Pokorą przez życie" - wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą

"Z Pokorą przez życie" to wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą, przeprowadzony przez Krzysztofa Pyzię.

Wojciecha Pokorę kojarzy chyba każdy miłośnik polskiego kina. Zasłynął z takich ról jak: Stanisław Maria Rodowicz vel. Marysia w filmie "Poszukiwany, poszukiwana", docent Zenobiusz Furman z serialu "Alternatywy 4", hrabia Żorż Ponimirski z serialu "Kariera Nikodema Dyzmy", czy inżynier Mieczysław Gajny w serialu "Czterdziestolatek". Aktor postanowił podzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami w książce "Z Pokorą przez życie".

"Z Pokorą przez życie" to wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą, przeprowadzony przez Krzysztofa Pyzię. Książka została podzielona na 48 rozdziałów (w tym epilog) - m.in. "Chcę oglądać twoje nogi!", "Podryw na korepetycje", "Bimber Stasia Barei" czy "Walizki za drzwiami - przepis na udane małżeństwo".

Okazuje się, że wybitny aktor Wojciech Pokora, zawód wybrał przez przypadek. Ukończył Technikum Budowy Silników Samochodowych w Warszawie, a potem dostał przydział do pracy w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Tam musiał wybrać jeden z dwóch kierunków dalszego rozwoju - szkoła oficerska lub kółko teatralne. Wraz z Jerzym Turkiem wybrali aktorstwo. Lekcje pobierał u Hanki Bielickiej, a potem swoje pierwsze kroki stawiał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. I tak rozpoczęła się jego kariera. Co ciekawe, ilekroć trafia się w telewizji powtórka filmu "Poszukiwany, poszukiwana" w reżyserii Stanisława Barei, słyszy, że ma ładne nogi.

Wojciech Pokora, wraz z żoną Hanną, opowiada o swoim życiu osobistym i zawodowym. Wspólnie podają przepis na udane małżeństwo, bowiem są razem prawie 60 lat. Pokora przytacza także anegdoty związane z aktorami i reżyserami, z którymi współpracował. Wśród nich są m.in. Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Jan Kobuszewski, Gustaw Holoubek, Stanisław Bareja, Jerzy Gruza, Olga Lipińska. Całości dopełniają wypowiedzi innych znanych osób, które miały styczność z Wojciechem Pokorą.

A co Wojciech Pokora myśli o aktorach młodszego pokolenia - np. Kasi Cichopek? Zdaniem Wojciecha Pokory to bardzo miła, ale niedoświadczona dziewczyna. Niepotrzebnie - wzorem zachodnich aktorów - poza telewizją oddała się teatrowi. Na Zachodzie gwiazdy filmowe kapitalnie sprawdzają się na dużym ekranie, ale ich występy w teatrze są tragedią. Tutaj jest podobnie. Z kolei Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak i Borys Szyc to świetni aktorzy, ale nie należą do szkoły Pokory. Zostałem nauczony odmiennego podejścia do aktorstwa i przyzwyczajony do innych zachowań. Niektóre rzeczy mnie rażą.

Wojciech Pokora ma niezwykłe poczucie humoru, jak choćby we fragmencie o Kalinie Jędrusik, która za rządów Władysława Gomułki została objęta zakazem pokazywania w telewizji. W tamtych czasach bardzo się zwracało na to uwagę; kobiety nie mogły nosić zbyt wydekoltowanych sukienek, a mężczyźni długich włosów. Ja na szczęście nie miałem długich włosów. Nogi, owszem, pokazywałem, ale biustu już nie.

Choć jest już legendą polskiego kina, jest niezwykle skromnym człowiekiem, nie gwiazdorzy. A im jest starszy, tym ma większą tremę (choć tego nie widać, jest oazą spokoju). Jak przyznaje Cezary Żak: Pamiętam, że strasznie mnie stresowało, że będę z nim grał. Na szczęście emocje opadły zaraz po tym, gdy okazało się, że na planie zamiast wielkiej gwiazdy pojawił się skromny facet z wyuczonym tekstem.(...) Dalej, w czasie prób, miałem dwoje wspaniałych aktorów - Barbarę Krafftównę i Wojciecha Pokorę. Przy pierwszych próbach traktowałem ich bardzo ulgowo. Bałem się dać im jakieś uwagi, żeby ich nie urazić. W końcu są żywymi legendami. Kilka dni później oni sami zwrócili mi uwagę, bym taktował ich na równi z młodszymi aktorami - Nie jesteśmy "świętymi krowami" - przekonywali.

Z książki można dowiedzieć się m.in. dlaczego Pokora nie lubi filmu "Poszukiwany, poszukiwana", kto jest jego filmowym autorytetem czy jakie dowcipy miał Wiesław Gołas, a także jaki sposób na Olgę Lipińską miała Hanna Pokora i jak postawiła się Ninie Andrycz. Publikację wzbogacają zdjęcia prywatne i z planów filmowych. Dla ułatwienia dodano także spis ról i indeks osób. Polecam tę książkę miłośnikom Wojciecha Pokory i ciekawych wywiadów.

Wojciech Pokora (ur. 1934) jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Występował na deskach warszawskich teatrów - m.in. Dramatycznego, Kwadratu, Och-Teatru.

Krzysztof Pyzia jest z zamiłowania dziennikarzem, a z zawodu politologiem. Jest także producentem porannego programu "Dzień Dobry Bardzo" Radia ZET, pracuje także w tygodniku "Angora". Prowadzi także blog "Kto Pyzia Nie Błądzi".


Autor: Wojciech Pokora, Krzysztof Pyzia
Tytuł: "Z Pokorą przez życie"
Ilość stron:
Oprawa: twarda
Książka przeczytana w ramach wyzwań:


ABC czytania (wariant 1 - tytuł na Z)
Klucznik (rodzinne historie)
Pod hasłem (muzyczne tytuły)
Polacy nie gęsi IV (książka, której nie zdążyłaś/eś przeczytać w 2015 roku)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)12 komentarzy:

 1. Dla moich rodziców - książka na prezent, idealna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinna się rodzicom spodobać :)

   Usuń
 2. Mnie pan Pokora już zawsze będzie kojarzył się z rolą w kultowym "Poszukiwany, poszukiwana" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też, ale to jest Jego największy filmowy koszmar, bardzo nie lubi tego filmu ;)

   Usuń
 3. Wychowanek Bielickiej? To wiele tłumaczy:) Bardzo lubię aktora, przeczytam z przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę świetnym aktorem, bo nauki pobierał od najlepszych :) Cieszę się :)

   Usuń
 4. Rodzicom powinno się spodobać! A zresztą sama kojarzę aktora z filmu Poszukiwany, poszukiwana. ;)

  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie w wolnej chwili ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno się spodoba :) To kultowy film, więc chyba każdy Go z niego kojarzy :)

   Usuń
 5. Myślę, że mogłabym ją sprezentować rodzicom, z pewnością by się ucieszyli. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z przyjemnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)