środa, 11 maja 2016

Akcja #czytajdalej - pierwsza taka premiera na świecie

Współautor: Lucas

11 maja, w ramach akcji #czytajdalej, nastąpiła nietypowa premiera najnowszej powieści Jaume Cabrégo - "Cień Eunucha". Akcja potrwa do 22 maja.

Po raz pierwszy premiera literacka odbyła się nie w księgarni, lecz w przestrzeni całego miasta. Niemal 500 kolejnych stron najnowszej powieści Jaume Cabrégo pojawiło się na billboardach w metrze, plakatach, kawiarnianych kubkach, sklepowych witrynach, podłogach bibliotek, magnesach na latarniach oraz na chodnikach. Aby przeczytać całą książkę, trzeba odbyć wycieczkę po kilkuset miejscach w Warszawie. Takiej premiery do tej pory nie było na świecie. To zwiastun pierwszej edycji Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury.


Na pięć dni przed rozpoczęciem festiwalu, swoją niezwykłą premierę ma "Cień Eunucha" (Wydawnictwo Marginesy) Jaume Cabrégo. Czytamy nad Wisłą, w klubach, na ulicach oraz naturalnie w bibliotekach i Empikach. Na każdym nośniku widnieje hasło festiwalu – #czytajdalej. Z jednej strony organizatorzy zachęcają nim do tego, żeby nie przestawać czytać i czytać więcej. Z drugiej zaś, motywują do szukania dalszych stron powieści, fotografowania ich, publikowania w internecie i tagowania #czytajdalej. Zdjęcia z tym hasztagiem są zbierane na stronie festiwalu. Tam też znajduje się lista miejsc, w których można szukać kolejnych stron książki. Dzięki temu, spacerując po mieście, można przeczytać całą powieść, której autor jest także jedną z gwiazd Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Pisarz spotka się z czytelnikami 20 maja o godz. 18 w Teatrze Powszechnym, a sam festiwal rozpocznie się już 16 maja.Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Jednocześnie w 8 miastach przez cały tydzień odbędzie się ponad 70 wydarzeń: debat z pisarzami, spacerów literackich oraz spotkań autorskich, którym będzie towarzyszyć wiele książkowych premier. W podziękowaniu czytelnikom, Empik zorganizował wydarzenie, na które, oprócz rodzimych twórców, zaproszono także ulubionych pisarzy Polaków z zagranicy. Na Apostrof przyjadą norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla – Lars Saabye Christensen, autor bestsellerowych thrillerów – Marc Elsberg, król skandynawskiej powieści kryminalnej – Mons Kallentoft, amerykańska mistrzyni powieści kobiecej – Paullina Simons, a także znawczyni kobiecego umysłu i ciała – Diane Ducret. Z czytelnikami spotkają się także m.in. Jerzy Pilch, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki, Katarzyna Grochola, Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski. Podczas festiwalu swoje premiery będzie miało aż 10 książek.

Wydarzenia będą się odbywać na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Cały program festiwalu dostępny jest tutaj.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
16-22 maja
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin
wstęp wolny


Weźmiecie udział w akcji #czytajdalej? Wybieracie się na festiwal w swoim mieście?


8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. To prawda, żałuję, że ją przegapiłam :)

   Usuń
 2. Wow, ktoś miał niesamowity pomysł z tą akcją promocyjną!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna akacja promocyjna :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, niebawem planuję poszukać kilka stron na mieście :)

   Usuń
 4. Najbliżej mam do Szczecina, może uda mi się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, bo zapowiada się ciekawy program :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)