piątek, 12 czerwca 2015

Wpadnijcie na Imieniny Jana Kochanowskiego

20 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędzie się 4. edycja Imienin Jana Kochanowskiego. W programie m.in. spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki.


Bohaterami 4. edycji Imienin Jana Kochanowskiego są Franciszka i Stefan Themersonowie, jedni z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.

Dlaczego Stefan Themerson, pisarz i filozof rzadko pojawia się na listach lektur? Czy jego filozoficzne powieści są kryminalne? Tłumaczka Klara Kopcińska, znawca literatury Jan Gondowicz i wykładowca UW Robert Pruszczyński opowiedzą o ulubionej książce filozofa Bertranda Russella, która jego zdaniem, była "tak szalona jak świat".

Zdaniem Themersonów, najlepszy czytelnik i odbiorca sztuki to kosmita, który właśnie spadł na ziemię i patrzy na wszystko po raz pierwszy. Czy dzieci są kosmitami? Jak rozmawiała z nimi przy pomocy swoich rysunków Franciszka Themerson? O tym opowiedzą: historyczka sztuki Anita Wincencjusz-Patyna, dizajnerka i badaczka Magda Frankowska, Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg oraz autorka biografii Themersonów Adriana Prodeus. Rozmowie towarzyszyć będzie wystawa rysunków Franciszki Themerson.

Spotkania poświęcone współczesnej polskiej literaturze, również tej najnowszej, to drugi ważny element programu imieninowego. Wszystkich fanów "Nowych wierszy sławnych poetów" organizatorzy zapraszają na spotkanie z poetą Grzegorzem Uzdańskim. Poprowadzi je Aldona Kopkiewicz, krytyk, autorka esejów i bajek.

Czego nie potrafi język? - to następne tegoroczne pytanie. Odpowiedzi będziemy szukać w książkach Magdaleny Tulli (m.in. "Szum", "Włoskie Szpilki") i Marka Bieńczyka ("Jabłko Olgi", "Stopy Dawida" i "Książka Twarzy"). Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun, redaktor działu "Czytając" w "Kulturze Liberalnej".

Inspirując się twórczością Themersonów, organizatorzy przygotowali eksperymentalny program dla dzieci. A w nim m.in. spektakl wykorzystujący filmy Franciszki i Stefana Themersonów ("Oko i ucho"), muzykę Karola Szymanowskiego (pieśń "Św. Franciszek") oraz libretto opery Stefana Themersona "Św. Franciszek i Wilk z Gubbio" – w nowym, specjalnie na tę okazję sporządzonym przekładzie Magdaleny Heydel. Reżyser Tomasz Cyz przygotował opowieść o świętym, który zmęczony życiem pod dyktando rodziców ucieka z domu w poszukiwaniu szczęścia. Czy spotkanie z Wilkiem z Gubbio i założony wspólnie biznes przyniosą rozwiązanie? - tego dowiemy się już 20 czerwca.

Na koniec organizatorzy zapraszają na wieczorny dansing z zespołem Mitch & Mitch. Koncert jednego z najciekawszych muzycznych zjawisk ostatniej dekady zamknie tegoroczną edycję Imienin Jana Kochanowskiego. Będzie to muzyczna uczta z poczuciem humoru i porywającą energią.

Kochasz czytać w plenerze? Pokaż, jak to robisz i weź udział w konkursie. Trzy najlepsze zdjęcia oznaczone #czytamwplenerze nagrodzone "wieżami książek" przekazanymi przez partnerskie wydawnictwa – jest o co walczyć! Należy śledzić uważnie wydarzenie na FB.Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa. Szczegółowy program imprezy oraz więcej informacji znajduje się na tej stronie.


IMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO:
20 czerwca, od g. 12
Warszawa, Ogród Krasińskich, wstęp wolnyWybieracie się na Imieniny? Będziecie świętować z solenizantem (obecnym niestety tylko duchem)?


8 komentarzy:

 1. Chyba nie dam rady osobiście świętować z solenizantem, dlatego będę jedynie duchem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znowu Warszawa, a mnie tam nie ma. Ciekawy pomysł na spędzenie czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że dopiero w tym roku dowiedziałam się o tej imprezie. Może się wybiorę ;)

   Usuń
 3. Ciekawe dlaczego właśnie Kochanowski?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 24 czerwca jest Jana. Najbardziej znany to Kochanowski ;) Poza tym propagował on język polski, a organizatorem jest Biblioteka Narodowa. Może dlatego ;)

   Usuń
 4. Przez całą średnią szkołę Kochanowski był moja "zmorą" :-) ale pokochałam go jak przygotowywałam się do matury i wylosowałam go na szczęście na ustnym egzaminie. Byłam bardzo szczęśliwa z tego powodu bo nawet cytaty zapamiętałam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może wybierzesz się na Imieniny, jeśli jesteś z Warszawy? :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)