wtorek, 16 czerwca 2015

"PasTVisko" - felietony Jacka Fedorowicza

"PasTVisko" to błyskotliwy i ironiczny komentarz Jacka Fedorowicza na polską rzeczywistość.

Jacek Fedorowicz budzi we mnie same pozytywne emocje. Bardzo lubiłam "Dziennik telewizyjny Jacka Fedorowicza" - szkoda, że już od wielu lat nie ma go na antenie. Oglądałam także kilka razy film "Nie ma róży bez ognia", w którym grał jedną z głównych ról. Dlatego byłam ciekawa jego felietonów i tak trafiłam na "PasTVisko".

"PasTVisko" to zbiór felietonów Jacka Fedorowicza, które pojawiły się w ostatnich latach na łamach "Gazety Wyborczej" w latach 1997-2007. Książka została przygotowana na 70. rocznicę urodzin autora.

Jak przyznaje Jacek Fedorowicz: te felietony są, może nieco wybiórczą, ale jednak kroniką ostatnich lat. A odnoszą się do tego, co wszyscy widzieli, bo wszyscy mają w domu telewizor i wszyscy mają ochotę od czasu do czasu weń rzucić.

Problemy, które porusza Fedorowicz widzimy oczami nie tylko znanego satyryka i dziennikarza, lecz przede wszystkim - obywatela. W swoich tekstach odsłania ponure elementy polskiej rzeczywistości, ośmiesza nieudolność polityków, opowiada o kluczowych momentach w historii polskiej telewizji oraz przypomina dokonania jego kolegów po fachu.

Felietony zabarwione są ironią i humorem, które bardzo cenię. W dodatku bawią błyskotliwymi i trafnymi spostrzeżeniami. Fedorowicz przełamuje stereotypy, które są niejednokrotnie krzywdzące. Możemy dowiedzieć się m.in. co autor sądzi o filmach z Bondem, o nowym programie kabaretu Mumio czy na temat oznakowania programów telewizyjnych czerwonym kółkiem.

Jak można zauważyć, autor przyjmuje postawę "bycia na przekór" - o czym świadczy chociażby ten fragment: Nienawidzę ulepszaczy! (...) Ja nie chcę niczego lepszego! Ja chcę mieć wszystko gorsze! Ja chcę mieć sprzęt bez ułatwień, udogodnień, nowych możliwości i supernowoczesnych rozwiązań! Jest pewna granica ulepszeń, powyżej której ulepszenie staje się gehenną.

Książkę czyta się szybko, gdyż teksty są krótkie i zabawne, napisane z niezwykłą lekkością i wdziękiem. Polecam tę książkę miłośnikom felietonów i Jacka Fedorowicza.

Jacek Fedorowicz (ur. 1937) jest wybitnym polskim satyrykiem, aktorem, scenarzystą, reżyserem, pisarzem, felietonistą i malarzem. Na swoim koncie ma także m.in. "Porady estradowca dla kolegów dramatycznych", "60 minut na godzinę", "Ja jako wykopalisko".

Autor: Jacek Fedorowicz
Tytuł: "PasTVisko"
Ilość stron:
Oprawa: twarda
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Gra w kolory (zielony)
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)


Książka bierze udział w konkursie Zielono mi


8 komentarzy:

 1. Pamiętam jego dziennik telewizyjny :) Chętnie poznam jego felietony :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też dobrze pamiętam "Dziennik telewizyjny Jacka Fedorowicza" i oglądałam na bieżąco. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi jak coś do poczytania w ramach porawiania humoru, pana znam i lubię, więc może sie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki właśnie jest cel tej książki, skuś się :)

   Usuń
 4. Ja niestety nie przepadam za stylem Pana Fedorowicza więc tym razem dziękuję ale życzę wszystkim wielbicielom miłej lektury. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)