poniedziałek, 11 maja 2015

Jakie są "Najpiękniejsze historie biblijne"?

"Najpiękniejsze historie biblijne" Waltera Wangerina to zbiór opowieści z Pisma Świętego przedstawionych w bardziej przystępny sposób i wzbogaconych ilustracjami.

Pismo Święte jest jedną z najstarszych ksiąg na świecie. Historie w nim zawarte są znane w niewielkiej części i to tylko dlatego, że ich fragmenty można usłyszeć podczas mszy. Pozostałe opowieści, które są mniej popularne, pozostają nieodkryte, gdyż rzadko kto sięga po Biblię sam z siebie. Wydaje się trudna w odbiorze, być może nawet nudna. Jednak być może takie podejście zmieni się dzięki "Najpiękniejszym historiom biblijnym".

"Najpiękniejszym historiom biblijnym" Walter Wangerin to zbiór opowieści i przypowieści pochodzących z Pisma Świętego, które zostały przedstawionych w bardziej przystępny sposób.

Księga, licząca ponad 600 stron, została podzielona na 8 części - "Przodkowie" (Abraham, Rebeka, Jakub, Józef), "Przymierze" (Mojżesz, Synaj, Dzieci Izraela), "Wojny Pana" (Jozue; Ehud; Debora; Gedeon; Jefte; Samson; Nałożnicy Lewity), "Królowie" (Saul; Dawid; Salomon), "Prorocy" (Mąż Boży z Judy; Eliasz; Amos, Ozeasz; Izajasz; Jeremiasz), "Listy z wygnania" (Przekleństwo Achikama; Decyzja Achikama; Achikam w Jerozolimie), "Tęsknota" (Mój posłaniec; Nehemiasz; Ezdrasz; Tęsknoty) i "Mesjasz" (Zachariasz; Maria; Jan, syn Zachariasza; Andrzej; Maria Magdalena; Szymon Piotr; Syn ojca; Do Jerozolimy; Jezus; Nowe Przymierze).

Fot. Weronika Trzeciak

Historie zawarte w tej księdze pochodzą zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu. Dzięki nim możemy poznać życie postaci biblijnych - tych mniej i tych bardziej znanych. Na kartach tej niezwykłej publikacji pojawia się m.in. Abraham, który zawarł przymierze z Bogiem i w wieku 100 lat został ojcem; król Salomon, który słynął ze sprawiedliwych wyroków; Maria Magdalena, niewiasta, która towarzyszyła Jezusowi, gdy nauczał, uzdrawiał, to Ona przekazała Mu wieść o straceniu Jana Chrzciciela.

Fot. Weronika Trzeciak

Walter Wangerin uwspółcześnił historie i przypowieści znane z Pisma Świętego, by były bardziej zrozumiałe. Sporym nakładem pracy sprawił, że Biblia zmienia się w powieść z wartką akcją i nietuzinkowymi postaciami z krwi i kości, z gestami, mimiką, emocjami. W tym celu zbadał motywy postępowania opisywanych postaci, uczucia, które nimi kierowały oraz relacje między bohaterami. Namalował także bogate tło - co dało szerszy kontekst. Jedno pozostało bez zmian, opowieści te poruszają uniwersalne problemy walki dobra ze złem i traktują o miłości - Boga do ludzi.

Fot. Weronika Trzeciak

Książka została wzbogacona ilustracjami, opatrzonymi cytatami z Biblii. Walorem tej księgi jest twarda oprawa z tłoczeniami, dzięki którym prezentuje się bardziej okazale. Polecam tę księgę każdemu, kto chce pogłębić swoją wiarę lub poznać historie biblijne w bardziej przystępnej wersji.

Walter Wangerin jest amerykańskim pisarzem i pedagogiem. Swoje literackie i teologiczne wykształcenie wykorzystuje do pisania powieści religijnych oraz książek dla dzieci. W swoich książkach daje wskazówki teologiczne na temat małżeństwa, medytacji, rodzicielstwa i żałoby.


Autor: Walter Wangerin
Tytuł: "Najpiękniejsze historie biblijne"
Ilość stron: 622
Oprawa: twarda
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytam opasłe tomiska (622 s.)
Historia z trupem
Klucznik (coś białego, ponad 500 stron)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Stany Zjednoczone)

8 komentarzy:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)