poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Jakie były "Największe wpadki tajnych służb"?

Jak doszło do "krwawej niedzieli"? Kto przyczynił się do wybuchu wojny domowej w Afganistanie? Czym była operacja o kryptonimie "Kaczka"? Na te i podobne pytania odpowiada książka Andrzeja Krajewskiego.

Jak wiadomo, zadaniem służb specjalnych jest zdobywanie tajnych informacji oraz ich ochrona, kształtowanie polityki zagranicznej, a nawet pozbywanie się wrogów politycznych. Niejednokrotnie, aby osiągnąć cel, stosują przekupstwo, szantaż i tortury. Powstaje pytanie, co się dzieje, gdy do tego typu zadań są wybierane nieodpowiednie osoby?

"Największe wpadki tajnych służb" to książka opisująca nie zawsze trafne działania agentów wywiadów, takich jak m.in.: Ochrana, KGB, NKWD, SWR, MI6, CIA, Mossad. Andrzej Krajewski pokazuje zupełnie inny świat - spisków i tajemniczych morderstw na zlecenie. Jednak nie wszystko szło zgodnie z planem, przez co kończyło się to fiaskiem albo mogło zdecydować o klęsce.

Jak pisze sam autor: ta książka jest specyficznym zapisem "historii głupoty" tajnych służb. Przedstawia dzieje ludzi, którzy zbudowali najsławniejsze służby specjalne świata i korzystając z nadarzających się okazji, stawali ponad prawem, robiąc to, co uważali za słuszne. Warto wspomnieć, że przedstawione w niej wydarzenia miały miejsce w XX wieku.

Mało kto wiedział, że za śmierć ministra spraw wewnętrznych, stryja cara oraz wielu notabli odpowiadał agent rosyjskiej tajnej policji politycznej. Podobnie niewiele osób przypuszczało, że dominacji imperium Wielkiej Brytanii na kontynencie azjatyckim zagroził agent brytyjskiego wywiadu. Niewielu dopuszczało do siebie myśl, że walczący z komunizmem emigranci ze Wschodu byli zabijani przez wysłanników Kremla. Nikomu nie mieściło się w głowie, że przez kilkanaście lat operacjami CIA kierował chory psychicznie agent. Nic więc dziwnego, że gdy prawda wychodziła na jaw, nikt nie mógł w nią uwierzyć.

Najbardziej wstrząsającą historią jest masakra zwana "krwawą niedzielą", za którą po części odpowiada pop Giegorij Gapon - agent tajnej policji Ochrany. Manifestacja robotników proszących o poprawę warunków pracy, zakończyła się wymordowaniem kilkuset osób (oficjalnie 96 zabitych i 300 rannych), w tym kobiet i dzieci. W konsekwencji fala strajków rozlała się po całym kraju. Brało w nich udział pół miliona robotników.

Innym przykładem jest agent Frank Wisner, któremu po 10 latach służby w CIA zdiagnozowano psychozę maniakalno-depresyjną. Przełożyło się to na złą ocenę sytuacji i posłanie na śmierć wielu ludzi. Zamknięto go szpitalu psychiatrycznym, by po pół roku leczenia wrócił do pracy, gdyż nikt potrafił planować efektownych operacji. Widocznie pełna poczytalność osób nie była w tym przypadku istotna.

Krajewski w ciekawy sposób opisuje poczynania rosyjskich, brytyjskich, amerykańskich i izraelskich służb specjalnych. Ich wpadki związane były z lekkomyślnością czy nieuwagą agentów, złamaniem zasad konspiracji, a nawet oddanie dowodzenia osobie z zaburzeniami psychicznymi. Historia ostatnich stu lat działalności najlepszych na świecie tajnych: urzędów, służb, policji czy agencji, bardzo bowiem odbiega od powszechnych wyobrażeń o ich niezawodności i perfekcyjności. (...) Sekretnymi działaniami nie zajmują się nadludzie, nieodmiennie kojarzeni z Jamesem Bondem, lecz osobom bardzo niedoskonałe.

Muszę przyznać, że zaciekawił mnie bardzo tytuł książki i choć nie interesuję się zbytnio tą tematyką, postanowiłam po nią sięgnąć. Przekonałam się jednak, że to nie moja bajka. Niemniej jednak polecam tę książkę miłośnikom ciekawostek o tajnych służbach - z pewnością będzie to dla nich prawdziwa gratka.

Andrzej Krajewski jest dziennikarzem i historykiem. Pracuje jako publicysta miesięcznika "Forbes" oraz jest stałym współpracownikiem miesięcznika "Focus Historia". Wcześniej był długoletnim publicystą tygodnika "Newsweek", "Rzeczpospolita", "Polska The Times" oraz "Polityka". Obecnie jest doradcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Na swoim koncie ma także książkę "Twórcy kultury wobec systemu politycznego PRL".Autor: Andrzej Krajewski
Tytuł: "Największe wpadki tajnych służb"
Ilość stron: 178
Oprawa: miękka

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Pochłaniam strony, bo kocham tomy!!!!
Polacy nie gęsi
Nie tylko literatura piękna16 komentarzy:

 1. Przybyły do mnie książki z tej serii i już jedną przeczytałam. Świetna forma, interesująca tematyka, artykuły na bardzo wysokim poziomie. No i mnóstwo ciekawostek :) Wiki, kursywa Ci się nie włączyła - < > zamiast [ ] :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, poziom artykułów jest wysoki. Widać, że autor ma ogromną wiedzę. Jednak to nie moja tematyka. Ale chętnie przeczytałabym inne książki z tej serii - np. "Ekscentrycy, pasjonaci, dziwacy".

   Już poprawiłam, dzięki. :) Pisałam to też na W24, a tak jest znaczek [] ;)

   Usuń
  2. Ja mam... cóż, nie zdziwię Cię pewnie jak powiem, że te z serii Śledczy :)

   Jakie zmiany, ulala! Wiosenne porządki na blogach panoszą się niczym epidemia :) Ładnie!

   Usuń
  3. Nie zdziwiłaś mnie nic a nic. Już poznałam Twoje "zbrodnicze" gusta. ;) A ja dopiero dziś zauważyłam tę serię i bardzo mnie zaciekawiła. :)

   Co co zmian, to chciałam trochę pomóc wiośnie zawitać do naszego kraju. I chyba powoli się udaje ;) Dzięki, u Ciebie też ciekawe zmiany. :)

   Usuń

 2. Słyszałam o tej serii, ale jeszcze żadnej z tych książek nie czytałam. Myślę, że chętniej sięgnęłabym po " Ekscentryków...", niż po "Największe wpadki tajnych służb"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już sobie upatrzyłam kilka ciekawych pozycji z tej serii. Może uda mi się je przeczytać :)

   Usuń
 3. Mnie bardzo przypadła do gustu. Interesuję się tą tematyką, dlatego też książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jednak wolę seryjnych morderców i kryminały niż tajne służby i powieści szpiegowskie ;) Jeśli chodzi o tę tematykę, to obejrzałam może ze 2 filmy z Jamesem Bondem i przeczytałam thriller szpiegowski "Ukryty człowiek" Charlesa Cumminga.

   Usuń
 4. To coś dla mnie. Przeczytam ją z największą przyjemnością. W dodatku bardzo prawdopodobne, że przyda mi się na egzaminie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak myślałam, że Ci się spodoba. W dodatku możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię tę serię, zawsze znajduje w tych książkach coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też ją polubiłam. I coś czuję, że na jednej książce się nie skończy. :)

   Usuń
 6. no ja niestety fanem tematyki nie jestem wiec ciezko byloby mi przez tresc przebrnąć ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej tak. Ale są inne fajne pozycje z tej serii. Myślę, że dla każdego coś by się znalazło :)

   Usuń
 7. Podając notkę o życiorysie autora, autorce recenzji pomylili się Andrzejowie Krajewscy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam pewna, że to ten Andrzej Krajewski... Już poprawiłam. Dziękuję za uwagę :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)