niedziela, 10 lutego 2019

"Książkożercy. Akcja Jogi" - niezwykła seria dla dzieci

"Książkożercy. Akcja Jogi" Barbary Wicher to książeczka należąca do serii dla dzieci pomagającej w nauce i doskonaleniu czytania. To poziom B - dla Książkołasuchów.

Czytanie wymaga u dziecka ciągłego doskonalenia. Jednak naciskanie czy zmuszanie nigdy nie przynosi dobrych rezultatów. Dziecko musi samo pokochać czytanie i stać się Książkożercą. Może w tym pomóc odpowiednio dobrana książka - do jego umiejętności, poziomu czytania, a jednocześnie interesująca. Taka właśnie jest seria "Książkożercy". Do doskonaleniu czytania najlepiej wybrać poziom B, czyli książeczkę "Akcja Jogi" Barbary Wicher.

Głównymi bohaterami są Kuba i Ida, para detektywów amatorów. Już jedną sprawę rozwiązali, więc liczą na kolejne sukcesy. Pewnego dnia znajdują rudego kotka. Czy uda im się dowiedzieć, kto jest jego właścicielem i bezpiecznie odstawić do domu?

"Akcja Jogi" to lektura dla Książkołasuchów, czyli dzieci średnio zaawansowanych w czytaniu. Słowa składają się z ograniczonej liczby wieloznaków oraz liter ze znakami diakrytycznymi, aby dostosować się do poziomu dziecka. Dziecko na każdej stronie ma do przeczytania zazwyczaj od 2 do 5 zdań - pojedynczych i złożonych. Dla ułatwienia zamieszczono słowniczek trudniejszych wyrazów, m.in. lać jak z cebra, posłanie.

Zagadka jest na tyle interesująca, nawet dla dorosłego, że nie sposób nie doczytać jej do końca. A rozwiązanie zagadki nie jest przewidywalne. Na końcu zamieszczono zestaw pytań, które mają sprawdzić, ile dziecko zapamiętało z lektury oraz czy czytało ze zrozumieniem. Ale to nie wszystko - są jeszcze naklejki obrazujące akcję. Warto również wspomnieć o kolorowych ilustracjach Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej, przedstawiających bohaterów i ułatwiających zrozumienie lektury. Polecam tę książkę dzieciom w wieku 9-10 lat.

"Książkożercy" to trzypoziomowa seria książeczek dla dzieci, która może być wsparciem w twórczej nauce czytania. Pomaga małym czytelnikom wejść do świata lektur, początkowo składanych z literek, potem słów, a na końcu zdań. A to wszystko odbywa się zgodnie z poziomem zaawansowania - A, B lub C. Rodzic musi zdecydować, na jakim poziomie jest jego dziecko. Czy to Książkogryzak, Książkołasuch, czy może Książkożerca. Warto wspomnieć, że cała seria została przygotowana pod czujnym okiem metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Joanny Dobkowskiej.

W serii "Książkożercy" ukazały się także: "Super Marian nad jeziorem" (poziom A), "Bomberka" (poziom C). W przygotowaniu są również "Kolega z okna" (poziom A), "Akcja Potop", "Najwierniejszy przyjaciel" (poziom C).

Barbara Wicher (ur. 1970) jest polską pisarką i tłumaczką języka francuskiego. A z wykształcenia nauczycielką. Specjalizuje się w książkach dla dzieci. Na swoim koncie ma m.in. trylogię fantastyczno-przygodową o małym chłopcu Tybaldzie oraz "Akcję Puplet".
Autor: Barbara Wicher
Tytuły: "Akcja Jaga"
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka


2 komentarze:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)