środa, 4 maja 2016

Nagrody Wielkiego Kalibru 2016
[nominacje]

Kapituła ogłosiła nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru! Kto w tym roku ma szansę otrzymać tę prestiżową statuetkę?


Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. W skład jury wchodzą: Janina Paradowska, prof. Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Laureat oprócz statuetki widocznej poniżej, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia.

Statuetka Nagrody Wielkiego Kalibru

Oto lista autorów, którzy mają szansę na tegoroczną nagrodę:

Wojciech Chmielarz "Wampir" (Wydawnictwo Czarne)
Mateusz nie miał powodu pragnąć śmierci. Był zwykłym dwudziestolatkiem. Studiował socjologię, ale planował przenieść się na informatykę. Chciał podróżować, zwiedzić świat. Pewnej majowej nocy wszedł na dach wieżowca i skoczył. Nie zostawił listu. Nikt niczego nie widział. Prokuratura uznała, że to samobójstwo.

Wynajęty przez matkę krnąbrny prywatny detektyw Dawid Wolski rozpoczyna śledztwo i wchodzi w zaskakująco bezwzględny świat nastolatków. Sprawa komplikuje się coraz bardziej, kiedy tajemnice gliwickich zaułków zaczynają splatać się z wirtualną rzeczywistością. Jakie sekrety skrywał Mateusz? Dlaczego niektórzy członkowie jego rodziny najwyraźniej woleliby ukręcić łeb śledztwu? I czy zawsze warto znać prawdę? Ta wciągająca i pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść otwiera gliwicki cykl kryminałów Chmielarza.

Mariusz Czubaj "Piąty Beatles" (Wydawnictwo W.A.B.)
Rudolf Heinz – profiler, miłośnik bluesa po traumatycznych przejściach – i zagadkowe morderstwo, którego okoliczności są bardzo nietypowe. A do tego ta pozostawiona na miejscu zbrodni okładka Abbey Road Beatlesów.

Czerwiec 2012. Trwa mecz Polska–Rosja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, gdy policjanci z Piły otrzymują wezwanie na dawne lotnisko, gdzie stacjonował kiedyś pułk myśliwców Su-22. Jest to miejsce zabójstwa, na które przybywa także Rudolf Heinz prowadzący kurs w miejscowej szkole policji. Heinza najbardziej intryguje okładka albumu Beatlesów Abbey Road pozostawiona w hangaroschronie. Profiler nawet nie przypuszcza, jaki obrót przybierze sprawa, która zajmie mu prawie dwa lata i okaże się ostatnią w jego karierze.

Katarzyna Kwiatkowska "Zbrodnia w szkarłacie" (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
Każdy miał motyw. Każdy ma alibi.

Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dziedziczki. Jan Morawski, przystojny, szarmancki i inteligentny ziemianin słynący z zamiłowania do kryminalnych zagadek pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu dziadka. Nocą pada śmiertelny strzał. Podejrzani są wszyscy.

Na dodatek gospodarze stoją na krawędzi bankructwa, rodzinną posiadłość chce przejąć pruski zaborca, a panna młoda nie chce wyjść za mąż.

Czy Morawski ocali rodzinę przed hańbą? Czy można zorganizować wesele w rozpadającym się dworze, w towarzystwie trupa i pruskiej policji? Co łączy skarb dziadka, mordercę i szkarłatny pokój?

Remigiusz Mróz "Kasacja" (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat…

Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.

Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?

Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.

Remigiusz Mróz "Zaginięcie" (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.

Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców – wszak gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, musi być prawdą…


Jakub Szamałek "Czytanie z kości" (Wydawnictwo Muza)
Veii, 421 r. p.n.e. Leochares podejmuje się ostatniego zadania: ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Nic jednak nie idzie tak, jak powinno. Wspólnik mordercy woli zginąć, niż pomóc w śledztwie, a główny świadek o włos unika śmierci w zamachu.

Londyn, 2015 n.e. Inga Szczęsna, młoda archeolożka, przygotowuje prezentację na konferencję naukową. Niespodziewanie odkrywa tajemnicę, do której kluczem są liczące ponad dwa tysiące lat kości.

Dwie zbrodnie, dwa śledztwa. Pierwsze toczy się w starożytności, drugie – w dzisiejszych Włoszech. Zabójca jest jeden. I tylko czytelnik może go zdemaskować.

Marta Zaborowska "Gwiazdozbiór" (Wydawnictwo Czarna Owca)
Fabryką talentów, podwarszawską szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów, wstrząsa informacja o śmierci jednego z wychowanków. Wkrótce zamordowani zostają kolejni uczniowie, a autopsja u każdego z nich wykazuje postępujące kalectwo, przekreślające ich drogę do sławy. W trakcie śledztwa, prowadzonego przez policyjną detektyw Julię Krawiec, do warszawskiej ASP wpływa list z rysunkami zamordowanych dzieci. Ktoś uwiecznia moment ich śmierci na swoich pracach. Julia musi odnaleźć autora rysunków zanim dojdzie do kolejnego zabójstwa.

Wśród nominowanych znaleźli się - zeszłoroczny zwycięzca Wojciech Chmielarz za "Przejęcie" oraz nominowany Mariusz Czubaj za "Martwe popołudnie".

Nagroda zostanie wręczona 4 czerwca podczas uroczystej Gali, która jest integralną częścią Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (MFK). Niestety jest to impreza zamknięta, tylko z zaproszeniami (i tylko nieliczni mogą się na niej pojawić). Jednakże dzień wcześniej, 3 czerwca jury spotka się z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać. Spotkanie to będzie mógł zobaczyć każdy.

Od trzech lat mam okazję uczestniczyć w Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to niesamowite przeżycie, które zapada w pamięć na długo. W tym roku też planuję się wybierać i mam nadzieję, że się uda.

Moje fotorelacje z Gali:
- z 2015 roku (na blogu i na portalu Wiadomosci24.pl)
- z 2014 roku (na blogu i na portalu Wiadomosci24.pl)
- z 2013 roku (na blogu i na portalu Wiadomosci24.pl)


Wybieracie się na tegoroczny MFK do Wrocławia? Czytaliście którąś z nominowanych książek? Kto według Was powinien otrzymać Nagrodę?


10 komentarzy:

 1. Przeczytałam tylko książki Mroza, reszta koniecznie do nadrobienia, bo na razie trudno mi wytypować, kto powinien wygrać. Na MFK się wybieram, tradycyjnie trzeba się pojawić. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie przeczytałam żadnej z nominowanych książek. Ja też się wybieram :)

   Usuń
 2. Czytałam tylko "Kasację", mam ochotę na Kwiatkowską :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym chciała przeczytać wszystkie nominowane książki ;)

   Usuń
 3. Mam swój typ, ale go nie wyjawię. Jestem ciekawa kto wygra. I czekam na Twoją relację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie zdradzisz swojego typu, bo jestem go ciekawa ;) Relacje ukaże się na pewno :)

   Usuń
 4. Standardowo nie czytałam żadnej z wymienionych, choć "Kasację" mam na półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja, z tym że mam kilka z nominowanych książek ;)

   Usuń
 5. "Kasacja" Mróz to mój typ :)

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)