sobota, 5 grudnia 2015

"Przypuszczam, że wątpię" - Bohdan Łazuka o sobie

Jeśli ktoś lubi Bohdana Łazukę, to książka "Przypuszczam, że wątpię" Karoliny Prewęckiej jest właśnie dla niego. Autorka w swoim wywiadzie rzece, poświęconym temu niezwykłemu artyście, przedstawia ciekawostki z jego życia.

Karolina Prewęcka w książce "Przypuszczam, że wątpię" przedstawia ciekawostki z życia Bohdana Łazuki. Dowiadujemy się o jego karierze, debiutach na deskach znanych teatrów, przyjaźniach z wybitnymi postaciami sceny artystycznej. O życiu prywatnym, jego miłosnych podbojach i czterech małżeństwach. To wspomnienie lat 60. ubiegłego stulecia, gdy artysta zdobywał szczyty popularności w zgrzebnym życiu w okresie PRL-u.

Bohdan Łazuka z sentymentem powraca do swojego dzieciństwa spędzonego w podlubelskiej wsi Dąbrowica. O edukacji, którą rozpoczął w Lublinie i jak sam wspomina czasy młodości: Do mojego kochanego Lublina odnoszę się z sympatią, bo to najważniejsze miasto w moim życiu. Artysta wspomina swoją niezwykłą przygodę z piosenką i występami na festiwalach, m.in. w Opolu w 1963 roku, gdzie był laureatem pierwszej nagrody za wykonanie piosenek "Dzisiaj, jutro, zawsze" i "To było tak". Łazuka ma w swoim repertuarze wiele utworów, które stały się nieśmiertelnymi przebojami i przeszły do historii polskiej kultury. Warto wspomnieć, że występował z Kabaretem Starszych Panów.

Któż nie pamięta Łazuki z kultowej sceny w komedii "Nie lubię poniedziałku" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, gdy szedł wzdłuż torów tramwajowych z korbą od samochodu? Odegrał rolę, która przeszła do historii polskiego kina. Jak sam wspomina w wywiadzie do dziś jest kojarzony za sprawą tej właśnie roli.

Książka godna jest polecenia. Napisana jest w formie wywiadu rzeki, dzięki czemu śmiało można stwierdzić, że jest wciągająca. Przez kolejne rozdziały tej barwnej relacji przechodzi się w mgnieniu oka. Wypowiedzi artysty okraszone są jego charakterystycznym poczuciem humoru. Nie mogło zabraknąć również jego błyskotliwego dowcipu i anegdot z życia wziętych, które wywołują uśmiech na twarzy. Bez wątpienia czytelnik sięgając po tę książkę nie będzie się nudził, a chwilami będzie czuł się zaintrygowany, np. opowieściami z życia prywatnego artysty. Ponadto w książce znajdziemy wypowiedzi jego koleżanek i kolegów, m.in. Barbary Kraftówny, Marii Czubaszek, Krzysztofa Kowalewskiego czy Jurka Owsiaka.

Karolina Prewęcka przeprowadzając wywiad, nie wychodzi przed szereg, nie zadaje nachalnych pytań swoim rozmówcom, choć przyznaję, że miejscami zabrakło mi pytań dodatkowych. Trzeba jednak przyznać, że całość przeprowadzona została poprawnie. Książkę polecam miłośnikom Bohdana Łazuki i wywiadów.

Bohdan Łazuka (ur. 1938) to aktor teatralny i filmowy, piosenkarz. Rodzinne związany z Lubelszczyzną. Absolwent PWST w Warszawie, uczeń Ludwika Sempolińskiego i Kazimierza Rudzkiego. Laureat pierwszej nagrody na pierwszym Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1963). Wykonawca wielu przebojów, m.in. "To było tak", "Dzisiaj, jutro, zawsze", "Bo to się zwykle tak zaczyna", "Bohdan, trzymaj się", "Tajemnice Mundialu”. Występował w Kabarecie Starszych Panów. Należał do artystycznego środowiska nadającego ton polskiej kulturze w latach 60. i 70. XX wieku. Znany z popularnych filmów, zwłaszcza komediowych. Związany z kilkoma warszawskimi teatrami: Współczesny, Syrena, Kwadrat, Rozmaitości, Komedia. W połowie lat 90. zrezygnował ze stałego etatu, ale do dziś pozostał bardzo aktywny. Koncertuje po Polsce, gra w filmach i serialach, występuje w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.


Autor: Bohdan Łazuka, Karolina Prewęcka
Tytuł: "Przypuszczam, że wątpię"
Ilość stron: 208
Oprawa: twarda8 komentarzy:

 1. Łazuka to przeurocza osobowość! Chętnie przeczytałabym ten wywiad. Tym bardziej, że porusza się tam także temat innych artystów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno się nie zgodzić :) Myślę, że książka może Ci się spodobać.

   Usuń
 2. Chętnie przeczytam, bo mało wiem o tej postaci, a ciekawa świata jestem :) No i podobało mi się ,,Nie lubię poniedziałkow" :D
  alicjadobry.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj koniecznie, nie zawiedziesz się :)

   Usuń
 3. Cześć!
  Dzisiaj na blogu dyskusja MOLE CZYTAJĄ: Dlaczego czytamy/nie czytamy kryminały i thrillery? Z gościnnym udziałem REMIGIUSZA MROZA, Vega Czyta i Kasjeusza. Zapraszam do wypowiedzenia się!
  LINK: http://artemis-shelf.blogspot.com/2015/12/mole-czytaja-kryminay-i-thrillery-z.html

  Pozdrawiam,
  Artemis

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogólnie lubię sięgać po biografie i wywiady ze znanymi osobami, ale niekoniecznie interesuje mnie życie Bohdana Łazuki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo książka jest naprawdę ciekawa ;)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)