środa, 18 listopada 2015

"Sceny z życia wiejskiego" - sielanka według Amosa Oza

"Sceny z życia wiejskiego" to zbiór opowiadań o mieszkańcach wioski Tel Ilan. Ludzie ci wspominają bolesne wydarzenia, swoich bliskich oraz starają się rozwiązać zagadki sprzed lat...

Amos Oz w swojej książce przenosi nas do starej, bo ponad stuletniej, wioski Tel Ilan, która z pozoru nie różni się od innych tego typu miejsc. Słychać na niej granie świerszczy, rechot żab i zawzięte ujadanie psów. Jak opisuje turysta Tel Ilan, to prawdziwa izraelska Prowansja! Co tam Prowansja, Toskania! Ten krajobraz! Las! Winnice! Jednak ta spokojna wioska kryje się wiele tajemnic...

Bohaterami opowiadań są mieszkańcy tej wioski, którzy nie potrafią odciąć się od przeszłości, przez co rozgrzebują niezabliźnione rany. Wspominają bolesne wydarzenia, swoich bliskich oraz starają się rozwiązać zagadki sprzed lat. Każda z historii tworzy odrębną całość. Wspólne są jedynie miejsce i czas wydarzeń.

Jednym z bohaterów jest Pesach Kedem, sklerotyczny starzec, a zarazem były poseł do Kenestu. Jest to człowiek podejrzliwy i niedyskretny. Nie podoba mu się weterynarz przychodzący do kotów ani arabski student, mieszkający w jednym z budynków gospodarczych na jego podwórzu. Kto ci powiedział, że to nie on kopie co noc pod domem, szuka czegoś, jakiegoś starego dokumentu, który wykaże, że ta ziemia należała kiedyś do jego przodków? Obwinia wszystko i wszystkich. Żywi urazę nawet do swojej córki Rachel, która się nim opiekuje. Spierając się z nią, często myli jej imię ze swoją zmarłą żoną.

Poznajemy też Beniego Awniego, naczelnika gminy, który wspomina zaginioną przed laty żonę. Przypomina mu się, jak w czasach narzeczeństwo zmusił ją do poddania się aborcji. Oparła głowę na jego piersi i zaczęła płakać. Nie zmienił jednak zdania i próbował ją przekonać, żeby postępowała racjonalnie, bo przecież nie mają wyboru, a cały ten zabieg to w sumie coś takiego jak wyrwanie zęba mądrości. Jak widać, bohaterowie są niezwykle różnorodni.

Książkę czyta się w miarę szybko, choć jej tematyka nie jest łatwa. Powroty do przeszłości nie zawsze są przyjemne dla bohaterów. Autor przedstawiając losy i doświadczenia postaci, wprowadza nas w dramat ludzkiego życia. Opowiadania te na pewno znajdą swoich entuzjastów, jednak ja do ich nie należę. Polecam tę książkę miłośnikom opowiadań skłaniających do refleksji.

Amos Oz jest najsłynniejszym i najpoczytniejszym na świecie izraelskim pisarzem, laureatem literackiej Nagrody Izraela. Został również uhonorowany licznymi międzynarodowymi nagrodami, były to m. in. Nagroda Goethego, Nagroda Heinego oraz Nagroda Księcia Austrii.

Autor: Amos Oz
Tytuł: "Sceny z życia wiejskiego"
Ilość stron: 200
Oprawa: twarda


12 komentarzy:

 1. Obecnie potrzebuje coś lżejszego tematycznie, dlatego jednak nie skuszę się na powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że książka wydaje się ciekawa, jednak na obecną chwilę nie jestem pewna, czy chciałabym sięgnąć po taką tematykę. Muszę przemyśleć.
  Pozdrawiam
  A. :)


  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przemyśl, zawsze możesz przeczytać jedno opowiadanie na próbę :)

   Usuń
 3. Przyznaję, że twórczości tego pisarza jeszcze nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też do tej pory nie znałem, to była moja pierwsza książka tego pisarza, którą przeczytałem :)

   Usuń
 4. Jeśli jest to książka skłaniająca do refleksji, to na pewno sięgnę. Bardzo w moim stylu, ale to prawda — nie każdy to lubi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro lubisz takie książki, to powinna Ci się spodobać :)

   Usuń
 5. Lubię jego styl i lubię opowiadania. Przede mną książka "Judasz", ale później chętnie sięgnę po "Sceny z życia wiejskiego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie przepadam za opowiadaniami. Pewnie Ci się spodoba, skoro lubisz jego styl :)

   Usuń
 6. O, szkoda! Myślę, że mi się jednak spodoba. Czytałam "Judasza" i z całego serca polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś się skuszę na "Judasza" :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)