czwartek, 18 lutego 2016

Wręczono nagrody Bestsellery Empiku 2015

16 lutego podczas uroczystej gali rozdano Bestsellery Empiku, nagrody dla najpopularniejszych książek, filmów, płyt, gier oraz czasopism minionego roku. Impreza odbyła się w Praskiej Drukarni w Warszawie.

Ranking najlepszych książek ubiegłego roku przygotowano na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób. W minionym roku królował kryminał, aż 5 nominowanych książek to powieści kryminalne. A w kategoriach książkowych prym wiodły kobiety.

Bestsellery Empiku 2015
Fot. Wiki

Galę poprowadził Maciej Stuhr, który był świetnym i zabawnym konferansjerem. - Dobry wieczór państwu. Witam państwa bardzo serdecznie na tej wspaniałej gali, podczas której spotkamy się z wieloma artystami. To święto ludzi kultury, ponieważ ludzie kultury zostali uhonorowani przez Państwa - wyborami, których dokonujecie przy półeczkach w sklepie. To bardzo miłe dla każdego artysty. Dziś święto muzyków, artystów, pisarzy, wydawców, którzy - mówiąc brzydko - sprzedając się - a mówić pięknie - spotykają swoich odbiorców, których kochają - powitał zgromadzonych Maciej Stuhr.

Maciej Stuhr
Fot. Wiki

Publiczność powitała Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku. - Dobry wieczór państwu. Jest mi niezmiernie miło powitać państwa. To jest już 17., więc niemalże pełnoletnia, gala Bestsellery Empiku. Jednocześnie jest to debiut telewizyjny. Empik od blisko 70 lat jest miejscem spotkań z kulturą, z tym, co w niej najciekawsze, bardziej inspirujące, nowe. Dlatego Bestsellery Empiku przyznawane są tytułom, które cieszą się największym zainteresowaniem czytelników, słuchaczy i graczy w całej Polsce. O wyjątkowości tego plebiscytu niech świadczy fakt, że nasi klienci, dokonując codziennych wyborów zakupowych, oddali w minionym roku ponad 30 milionów głosów i to one zadecydowały o dzisiejszych wygranych - powiedziała pani prezes. - Życzę państwu przyjemnego wieczoru i mam nadzieję inspirującego - dodała.

Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku
Fot. Wiki

Na pierwszy ogień poszła muzyka, w tym dziale nagrody przyznawała Kayah. W kategorii "Muzyka zagraniczna" zwyciężył album "25" Adele (XL Recordings i Sonic Distribution).

Kayah i laureat z wydawnictwa Galapagos
Fot. Wiki

W kategorii "Muzyka polska" nagrodę zdobył "Atramentowa", najnowsza płyta Stanisławy Celińskiej, którą nagrała wraz z młodymi polskimi muzykami i twórcami z Ukrainy. Nagrodę odebrali artystka oraz wydawca z Polskiego Radio S.A. - Jak widzicie warto żyć i warto się rozwijać, by w takim wieku zadebiutować - zażartowała laureatka.

Stanisława Celińska, laureatka w kategorii muzyka polska
Fot. Wiki

W dziale film (dla dorosłych) nagrody wręczał Tomasz Raczek. W kategorii "Film zagraniczny" wygrał "Hobbit: Bitwa pięciu armii" w reżyserii Petera Jacksona (wydawnictwo Galapagos).

Tomasz Raczek
Fot. Wiki

W kategorii "Film polski" zwyciężyli "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego (wydawnictwo Agora). Nagrodę odebrali twórcy, którzy przyznali, że film wchodzi do kin hiszpańskich w piątek.

Tomasz Raczek i twórcy zwycięskiego filmu "Bogowie"
Fot. Wiki

W kategorii "Film dla dzieci" nagrodę zdobyło "W głowie się nie mieści" w reżyserii Pete'a Doctera (wydawnictwo Galapagos). Nagrodę wręczył Jarosław Boberek, legenda polskiego dubbingu.

Jarosław Boberek i laureat z wydawnictwa Galapagos
Fot. Wiki

W dziale książka (dla dorosłych) nagrody przyznawał Zygmunt Miłoszewski, autor kryminałów. W kategorii "Literatura obca" wygrała powieść kryminalna "Dziewczyna z pociągu" Pauli Hawkins (wydawnictwo Świat Książki).

Zygmunt Miłoszewski i laureat z wydawnictwa Świat Książki
Fot. Wiki

W kategorii "Literatura polska" zwyciężyła powieść kryminalna "Okularnik" Katarzyny Bondy (wydawnictwo Muza).

Katarzyna Bonda, laureatka w kategorii "Literatura polska"
Fot. Wiki

W dziale książka (dla młodszych czytelników) nagrody przyzwała Magdalena Różczka, aktorka. W kategorii "Literatura dla dzieci" nagrodę zdobyła książka podróżnicza "Nela i tajemnice świata" Neli Małej Reporterki (wydawnictwo Burda Książki). Młodziutka laureatka wzruszyła się i początkowo nie mogła wypowiedzieć żadnego słowa prócz dziękuję.

Magdalena Różczka i Nela Mała Reporterka, laureatka w kategorii "Literatura dla dzieci"
Fot. Wiki

W kategorii "Literatura dla młodzieży" wygrała powieść "Wróć, jeśli pamiętasz" Gayle'a Formana (wydawnictwo Nasza Księgarnia).


Magdalena Różczka i laureat z wydawnictwa Nasza Księgarnia (kategoria "Literatura dla młodzieży")
Fot. Wiki

W kategorii "Poradnik" zwyciężyła książka "Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu" Ewy Grzelakowskiej-Kostoglu (wydawnictwo Znak Literanova). Niestety znana youtuberka nie mogła przybyć osobiście, dlatego puszczono nagranie. - Witam państwa bardzo serdecznie. Niestety nie mogę być z wami, ponieważ teraz spełniam swoje marzenia, będąc w Nowym Jorku - wytłumaczyła się laureatka. - Rok temu moim marzeniem było wydanie dobrego poradnika. I ten cel osiągnęłam. Wtedy nie pomyślałam, że mogę być aż tak wyróżniona. Dziękuję z całego serca - dodała. Nagrodę, z rąk Marioli Bojarskiej-Ferenc, odebrali przedstawiciele wydawnictwa.

Ewa Grzelakowska- Kostoglu, laureatka w kategorii "Poradnik"
Fot. Wiki

W dziale Prasa nagrody wręczał Maciej Orłoś. W kategorii "Miesięcznik" nagrodę zdobył "Twój Styl" (wydawnictwo Bauer).

Maciej Orłoś
Fot.  Wiki

W kategorii "Tygodnik" wygrał "Newsweek Polska" (grupa Rigier Axel Springer Polska). Puszczono także nagranie z pozdrowienia i podziękowaniami redaktora naczelnego, Tomasza Lisa. - Bardzo dziękuję za nagrodę. Przepraszam za nieobecność, ale jestem usprawiedliwiony, bo właśnie jestem w Empiku we Wrocławiu. Dostajemy tę nagrodę czwarty raz. I mam nadzieję, że nie ostatni. Tak że mam nadzieję, do zobaczenia w przyszłym roku. Miłej zabawy - powiedział Tomasz Lis.

Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika Nesweek
Fot. Wiki

W dziale Gra nagrodę wręczył Wojtek "Łozo" Łozowski. Zwyciężył "Wiedźmin 3: Dziki Gon" (firma CPD.pl).

Wojtek "Łozo" Łozowski
Fot. Wiki

"Wydarzeniem roku" okazała się również gra "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Nagrodę wręczył Włodzimierz Pawlik, kompozytor i serdeczny kolega Macieja Stuhra. Ponownie pojawili się przedstawiciele firmy CPD.pl.

Laureat z firmy CPD.pl (kategoria "Wydarzenie roku")
Fot. Wiki

Oto wszyscy laureaci:

Wszyscy laureaci Bestsellerów Empiku 2015
Fot. materiały prasowe

Tego wieczoru można było posłuchać zaproszonych artystów - Zaz ("Si jamais n'oublie"), Stanisławy Celińskiej ("Obfitość"), Anny Dąbrowskiej ("W głowie"), Korteza ("Wiem, że mnie podglądasz") i Natalii Przybysz ("Miód"). Były to miłe przerywniki muzyczne między poszczególnymi kategoriami.

Zaz, francuska piosenkarka
Fot. materiały prasowe

Po części oficjalnej odbył się bankiet z ciekawymi przystawkami i daniami na ciepło, przepysznymi ciastami (kusiły mnie najbardziej), podobno dobrymi drinkami i winkiem (niestety byłam samochodem, na pocieszenie wypiłam kawę). Na gali spotkałam awiolę z bloga Subiektywnie o książkach.

Blogerki na gali ;)
Fot. mąż Wiolety

To było niesamowite przeżycie móc uczestniczyć w tym wydarzeniu, a wszystko dzięki ekipie Empiku i Business & Culture. Zapamiętam tę imprezę na długo :)


Moją dziennikarską fotorelację możecie obejrzeć tutaj.

26 komentarzy:

 1. Czekałam na tę relację! :D
  Brawo dla wszystkich zwycięzców! :D
  Jestem pewna, że zapamiętasz to wydarzenia na bardzoooo długo! Grautluję ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę mi zeszło z jej napisaniem, stąd mały poślizg ;) Na pewno :)

   Usuń
 2. Oglądałam w telewizji i pozytywnie zazdroszczę każdemu, kto tam był! Nagrody jak najbardziej zasłużone, a cała gala zorganizowana z rozmachem, ale bez przesadnej pompatyczności. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też się bardzo podobało - cała oprawa muzyczna i wizualna oraz prowadzący, którego dobrali znakomicie :)

   Usuń
 3. Zazdroszczę udziału, sama chciałabym zobaczyć na żywo Macieja Stuhra czy Magdalenę Różdżkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może będziesz miała jeszcze okazję :)

   Usuń
 4. Było naprawdę rewelacyjnie. Ja swoja relację zamieszczę dopiero w sobotę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, niesamowite przeżycie :)

   Usuń
 5. Oglądałam w telewizje relację z gali i ekscytowałam się jak głupia :) Prowadzący był świetny - uśmiałam się nieźle. A Wiolę widziałam! Kamera dwa razy ją uchwyciła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Stuhr był świetny, uwielbiam Jego poczucie humoru :) Wiola miała szczęście z tą kamerą ;)

   Usuń
 6. Ciekawe wydarzenie i ciekawe spotkanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za relację. Musiałaś mieć świetne miejsce. Gratuluję całego wydarzenia, miło je zobaczyć Twoim okiem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To raczej zasługa świetnego obiektywu, bo siedziałam dopiero w piątym rzędzie ;) Dziękuję :)

   Usuń
 8. Zazdroszczę ogromnie. Gdyby nie wyjazd do Rzymu, to też bym przyjechała, ale cóż... Niestety się nie udało. Może za rok? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama nie wiem, co bym wybrała, Rzym czy galę. Chyba jednak to drugie (bo już we włoskiej stolicy byłam) :P Mam nadzieję, że za rok też dostaniemy zaproszenia i się pojawisz :)

   Usuń
 9. Gala wyszła świetnie, śledziłam wszystko na bieżąco i trzymałam kciuki za swoich faworytów. Empik wybrał świetne gwiazdy do wręczania nagród. Bestsellery powinny wręczać właśnie takie osoby. Polecam zaopatrzyć się teraz w zwycięskie pozycje, ja już jestem po większości i zgadzam się z werdyktem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, wyszła świetnie, nie licząc półgodzinnego poślizgu. I prowadzący, i gwiazdy wybrani bezbłędnie :) Ja mam duże zaległości, jeśli chodzi o tegorocznych laureatów ;)

   Usuń
 10. Całe wydarzenie brzmi interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było rewelacyjnie, transmisję można obejrzeć w Internecie :)

   Usuń
 11. Super! Bardzo ci zazdroszczę. Zapraszam na mojego bloga http://ksiazkiwidzianeoczaminatalii.blogspot.com/ (dopiero zaczynam) Oczywiście obserwuję :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Ooo, nie wiedziałam, że widziałaś relację na żywo, super :) Muszę w końcu przeczytać ,,Dziewczynę z pociągu" i poznać jej fenomen :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano tak się szczęśliwie złożyło ;) Ja też jeszcze jej nie czytałam :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)