czwartek, 26 listopada 2015

"Opowiedz mi, Babciu" - album rodzinny pełen wspomnień

"Opowiedz mi, Babciu" Moniki Koprivovej to niezwykły album służący do zapisywania przez babcię wspomnień dotyczących jej życia oraz kolejnych pokoleń.

Chyba każdy z nas lubi słuchać historii rodzinnych. Najlepszymi źródłami informacji  o naszych przodkach są babcie i dziadkowie. Co zrobić, by ich wspomnienia  pozostały z nami na dłużej? Najlepiej je spisać dla przyszłych pokoleń. Może do tego posłużyć publikacja "Opowiedz mi, Babciu. Książka do zapisywania wspomnień".

"Opowiedz mi, Babciu" to niezwykła książka, która podbiła serca Czechów i Słowaków. Jej celem jest zgromadzenie i pielęgnowanie rodzinnych wspomnień i tradycji. Dzięki niej tworzy się niepowtarzalna opowieść, która stanowi przewodnik po świecie i życiu naszej babci.

Album podzielony został na 9 rozdziałów, które prowadzą babcię przez kolejne etapy Jej życia - od dzieciństwa do chwili obecnej. Babcia może opowiedzieć m.in. o swoich dziadkach i rodzicach, wrócić do radosnych chwil z dzieciństwa oraz lat szkolnych. Może zapisać sekretne receptury kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz emocjonalne wspomnienia związane z przełomowymi momentami w życiu rodziny.

materiały promocyjne

Na początku książki zamieszczono drzewo genealogiczne, które należy uzupełnić. Potem można przejść do pytań, które ułatwią uporządkowanie wspomnień. Są one bardzo różnorodne - np. Jakie ubrania nosiło się za czasów Twojego dzieciństwa? Kim byli lub są Twoi przyjaciele, koledzy i koleżanki. Co pięknego lub ciekawego z nimi przeżyłaś? Na jedne pytania można się rozpisać, na inne odpowiadać bardziej zwięźle, a jeszcze inne można pominąć - wszystko zależy od babci.

materiały promocyjne

Dużym walorem publikacji jest to, że zawiera zdjęcia z minionego stulecia, które będą świetnym dodatkiem do wspomnień naszej babci. W książce jest także dużo miejsca na rodzinne zdjęcia, wycinki i własnoręczne rysunki. Dzięki nim książka nabierze bardziej osobistego charakteru.

materiały promocyjne

Książka jest bardzo pomysłowa, babcia może ją wypełniać wieczorami lub w wolnych chwilach - sama lub z rodziną. Dla babci może stać się powrotem do lat minionych i dobrą zabawą, zaś dla kolejnych pokoleń - cenną pamiątką rodzinną. Polecam ją każdemu bez wyjątku.

Monika Koprivova jest czeską pisarką, która interesuje się życiem seniorów i stosunkami międzypokoleniowymi.Autor: Monika Koprivova
Tytuł: "Opowiedz mi, Babciu"
Ilość stron: 132
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Loyal SolutionsKsiążka przeczytana w ramach wyzwań:

Klucznik (ilustrowana)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Czechy)
19 komentarzy:

 1. Publikacja wydaje się piękna, z pewnością nieprzeciętna. To drzewo genealogiczne wydaje się nieduże dla niektórych rodzin, ale sam pomysł i wygląd przypadły mi do gustu. Trochę żal, że nie miałabym komu wręczyć, ale równie dobrze, może być to pozycja dla rodziców. W końcu mogą tworzyć dla swoich wnuczków. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to mają być tylko dziadkowie z dwóch stron i rodzice babci ;) Pewnie, że rodzice też mogą tworzyć ten album :)

   Usuń
 2. Podobną książkę wydało jakiś czas temu Literackie - "Misja rodzinka" czy jakoś tam. W niej szuka się korzeni swojej rodziny itd :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałam o tej książce. Muszę się jej bliżej przyjrzeć ;)

   Usuń
 3. Jejku, chciałabym mieć taką piękną publikację. Śliczna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa! Aż przykro się robi, że jednej babci nigdy nie poznałam, a druga umarła, kiedy miałam 9 lat. Nie lepiej było z dziadkami - jeden umarł, gdy miałam 3 miesiące, a drugi, kiedy byłam 4-latką. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda... Ale zawsze możesz dać swoim rodzicom - dla przyszłych pokoleń :)

   Usuń
 5. Świetny pomysł. Aż szkoda, że nie mam komu wręczyć tej publikacji w formie prezentu, ale może kupię dla siebie? O, za pięćdziesiąt lat będzie pasować. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że mojej kochanej babci już nie ma. Na pewno razem wypełniłyśmy drzewo genealogiczne naszej rodzinny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może spróbujcie z mamą? :)

   Usuń
 7. Idealny prezent dla babci od strony mojego męża - ona lubi takie pamiątki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w takim razie trzeba Babci sprezentować taki album :)

   Usuń
 8. Droga Wiki, czy masz ochotę kontynuować wyzwanie "W 200 książek dookoła świata"? Jeśli tak, to zapraszam do mnie. Edyta zgodziła się bym je kontynuowała:-)

  www.karolki.blogspot.com
  Pozdrawiam Cię serdecznie, Izabelka

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)