środa, 13 stycznia 2016

"Zagadka salamandry" - nastoletni detektywi i filozofia

"Zagadka salamandry" Jørna Liera Horsta to powieść kryminalna dla młodzieży, która stanowi pierwszą część cyklu Clue.

Rzadko czytam powieści dla młodzieży, jednak robię wyjątki dla ciekawych serii czy powieści kryminalnych. Tym razem postanowiłam sprawdzić, jak radzi sobie Jørn Lier Horst w pisaniu powieści dla młodszych czytelników. I tak w moje ręce trafiła "Zagadka salamandry".

Głównymi bohaterami tego niezwykłego cyklu jest trójka przyjaciół, Cecilia, Leo i Une oraz jej pies Egon. To paczka nastolatków mieszkających w Norwegii.

Cecilia Gaathe mieszka w pensjonacie Perła nad idylliczną Zatoką Okrętów. Właścicielem i dyrektorem jest jej ojciec Alan W. Gaathe. Do niedawna pomagała mu żona Iselin. Jednak zeszłego lata matka Cecilii utonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w pobliżu ich domu.

Leo Bast niedawno wprowadził się nad Zatokę Okrętów wraz z mamą Rebekką, po tym jak objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Jego rodzice Leo są rozwiedzeni. Jego tata jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.

Une Flaker to 12-letnia dziewczynka, która od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego w Zatoce Okrętów - razem z rodzicami i dwoma braćmi. Jej tata jest rybakiem, a mama miejscową nauczycielką.

Egon to pies Une. Jego imię wzięło się stąd, że ma rozbuchane ego, jest uparty i robi, co chce. Ma brązową kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, choć niektórzy uważają, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Akcja rozgrywa się nad Zatoką Okrętów i w Pensjonacie "Perła". Pensjonat ten zbudował prapradziadek Cecilii ponad 100 lat temu. Budynek przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie wykupili go rodzice Cecilii, którzy zaczęli wynajmować pokoje.

W tej wydawałoby się sielankowej scenerii zostaje znalezione ciało nieznanego mężczyzny, którego łódź zatonęła w wodach Zatoki Okrętów. Na domiar złego w pensjonacie zatrzymało się kilku podejrzanych typów, którzy interesują się wrakiem. Cecilia wraz ze swoimi przyjaciółmi - Leo, Une i jej psem Egonem próbują rozwiązać zagadkę śmierci mężczyzny. Czy im się uda?

"Zagadka salamandry" to powieść kryminalna dla młodzieży. Oprócz ciekawej intrygi, ma podbudowę filozoficzną. W celu rozwiązania zagadki kryminalnej, młodzi detektywi-amatorzy muszą nauczyć się myśleć jak Sokrates, który uważał, że największą mądrością człowieka jest to, że zdaje sobie sprawę, że nic nie wie. Wiem, że nic nie wiem. I właśnie tę umiejętność wykorzystują w swoim śledztwie.

Dzielni bohaterowie nie boją się śledzić podejrzanych i myszkować w ich pokojach. I są zawsze o krok przed policją. Być może akcja jest trochę naiwna z uwagi na to, że dzieci są sprytniejsze od funkcjonariuszy, ale to w końcu seria dla młodzieży.

W powieści nie brakuje za to zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Zakończenie nie jest może zbyt zaskakujące, ale daje możliwość kontynuacji. Polecam tę książkę miłośnikom młodzieżowych powieści kryminalnych oraz dzieciom od 10. roku życia.

Warto wspomnieć, że "Zagadka salamandry" to pierwsza część cyklu Clue. Następne to: "Zagadka zegara maltańskiego","Zagadka dna morskiego", "Zagadka hien cmentarnych".

Tytuł serii nawiązuje do angielskiego słowa clue, które oznacza wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. Wyraz Clue tworzą także pierwsze litery imion głównych bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona. Powieści te łączą bohaterowie, nawiązania do największych myślicieli. Chętnie zapoznałabym się z całą serią.

Jørn Lier Horst (ur. 1970) jest dramaturgiem i pisarzem, specjalizującym się w powieściach kryminalnych. Zadebiutował w 2004 roku powieścią "Świadek koronny", stanowiącą pierwszą część cyklu o Williamie Wistingu. Na swoim koncie ma także cykl Clue. Co ciekawe, Horst do września 2013 roku pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold.










Autor: Jørn Lier Horst
Tytuł: "Zagadka salamandry"
Ilość stron:
Oprawa: miękka








Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 1 - tytuł na Z)
Czytam literaturę skandynawską
Dziecinnie... (grupa wiekowa 10+)
Grunt to okładka (do trzech razy sztuka - wielokrotność)
Historia z trupem
Kryminalne wyzwanie
Pod hasłem (Pani)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Norwegia)



18 komentarzy:

  1. Jakoś nas nie zaciekawiła chyba. Raczej nie sięgniemy, ale może kiedyś :)

    Pozdrawiamy gorąco i zapraszamy do nas :)
    rodzinne-czytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście odpuszczę sobie jej lekturę, ale polecę ją swojemu siostrzeńcowi - myślę, że może mu przypaść do gustu :)

    Pozdrawiam
    ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie słyszałam o książce, ani o autorze tym bardziej. Ale gdy będe w bibliotece, poszukam jej i jeszcze się zastanowię ;)


    Pozdrawiam,
    http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinna być w bibliotece, ale dla dzieci i młodzieży :)

      Usuń
  4. Mam w domu książkę z tego cyklu. Muszę więc tylko znaleźć czas na jej przeczytanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto ją przeczytać, fajnie, że autorzy piszą także kryminały dla młodzieży :)

      Usuń
  5. Nawet nie słyszałam o tych kryminałach dla młodzieży, brzmią ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę, że w czasach szkolnych, bardzo chętnie bym po nią sięgnęła. :) bardzo lubiłam tego typu książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz też byś mogła sięgnąć, ja się dobrze bawiłam, a już dawno czasy szkolne mam za sobą ;)

      Usuń
  7. Prosiłabym, żebyś także dopisała do listy i moje wyzwanie w tym wpisie.
    Świetna książka, fajni bohaterowie, no i mamy psa :) To musi być super seria.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sorry, zapomniałam dopisać ;)
      Seria fajnie się zaczęła i coś czuję, że będzie coraz ciekawiej :)

      Usuń
  8. Czytałam na razie dwie części i byłam zachwycona, szczerze mówiąc lektura tej serii sprawia mi więcej przyjemności niż ostatnio czytane kryminały dla dorosłych.
    Wczoraj dostałam dwie kolejne części, więc już niedługo będę mogła się nimi delektować . Ponoć w jednej z nich ma się rozwiązać sprawa matki Cecilii, a tego jestem strasznie ciekawa!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście przyjemnie się czyta tę serię :) Niedługo zabieram się za drugą część. Też dostałam kolejne i jestem ciekawa, jak naprawdę zginęła matka Cecilii ;)

      Usuń
  9. Czytałam ten tom i drugi, całkiem przyjemna lektura dla młodszych czytelników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już jestem po wszystkich czterech tomach, czyta się przyjemnie :)

      Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)