sobota, 26 lipca 2014

"Gdzie jesteś, Leno?", czyli dramat matki

"Poszukiwana Lena Pietrzak, wyszła z domu w piątek wieczorem i do dnia dzisiejszego nie wróciła". Gdzie jest Lena, bohaterka powieści Joanny Opiat-Bojarskiej?

Rocznie ginie w Polsce około 15 tysięcy osób. Pierwsze 24 godziny od zniknięcia są najważniejsze. Potem ślady powoli się zacierają, a poszukiwaną osobę coraz trudniej znaleźć. Niestety dla policji priorytetem są sprawy, które zostają zakwalifikowane do pierwszej kategorii, oznaczającej konieczność niezwłocznego podjęcia aktywnych poszukiwań. Dzieje się tak jedynie w przypadku, gdy istnieje realne zagrożenie życia, podejrzenie porwania albo samobójstwa. Gorzej, gdy sprawa należy do drugiej kategorii, wtedy trzeba czekać, najlepiej aż osoba zaginiona sama się znajdzie. Na szczęście ich rodziny są w stanie poruszyć niebo i ziemię, by je odnaleźć. Tak było w przypadku Doroty Pietrzak, matki tytułowej bohaterki powieści "Gdzie jesteś, Leno?" Joanny Opiat-Bojarskiej.

Lena Pietrzak to spokojna studentka anglistyki, zawsze przygotowana do zajęć, skrupulatna, zamknięta w sobie i małomówna, obojętna na zaczepki, komplementy i flirty. Zwykle stroniła od imprez, a jeśli już dała się namówić, to przychodziła w towarzystwie Szymona - swojego chłopaka. Jednak tego piątkowego wieczoru wybrała się bez niego do poznańskiego klubu Utopia, by świętować z przyjaciółmi z roku ich wspólny sukces. Zaliczony egzamin ze wstępu do językoznawstwa był nie lada wyczynem. Mimo że była w towarzystwie doborowego towarzystwa, Natalii, Łukasza i Krzysztofa, nie bawiła się zbyt dobrze. Głównie dlatego, że kręcił się wokół niej jakiś namolny mężczyzna, który ją przerażał. Postanowiła wcześniej opuścić lokal i sama wrócić do domu. Jak się okazało następnego dnia, niestety do domu nie wróciła, a co gorsza nie było z nią żadnego kontaktu...

Zrozpaczona matka, Dorota Pietrzak, udała się na komisariat, by zgłosić zaginięcie dziewczyny. Z uwagi na to, że córka jest pełnoletnia, sprawa zostaje zakwalifikowana do drugiej kategorii, czyli wprowadzona do systemu i odłożona na półkę. Dopiero determinacja matki sprawia, że zgłoszenie zaczyna być traktowane priorytetowo. Na mieście pojawiają się plakaty z podobizną Leny oraz numerami kontaktowymi, a w telewizji podawany jest komunikat następującej treści: Poszukiwana Lena Pietrzak, wyszła z domu w piątek wieczorem i do dnia dzisiejszego nie wróciła. Noc spędziła w poznańskiej dyskotece "Utopia", gdzie bawiła się z przyjaciółmi. Opuściła lokal około drugiej w nocy i samotnie udała się do domu. Ubrana była w turkusową bluzkę, zawiązywaną na szyi, z napisem Peace, Love and Sun oraz krótką, czerwoną spódniczkę.

Tropem Leny podążają podkomisarz Przemysław Burza Burzyński i posterunkowy Michał Majewski. Policjanci, którzy są partnerami od niedawna, będę musieli odnaleźć nić porozumienia. Podczas śledztwa natrafią na wiele sekretów, które wyjdą na światło dzienne. Czy dzięki temu uda im się odnaleźć Lenę?

"Gdzie jesteś, Leno?" to bardzo udana, lekka powieść kryminalna z przesłaniem. Powieść skłania do refleksji na temat zaginionych osób i ich rodzin, a także samotnych powrotów do domu. Dużym jej plusem są świetnie wykreowani bohaterowie - m.in. Przemysław Burza Burzyński, doświadczony policjant, który przedkłada życie zawodowe nad prywatne, przez co to drugie się sypie; Michał Majewski, młody policjant z z koneksjami, noszący drogie, modne ciuchy i złoty zegarek; Szymon, wybuchowy i niewierny chłopak Leny; Dorota Pietrzak, z pozoru opanowana kobieta sukcesu, która nie może pogodzić się ze zniknięciem córki. Kolejnym walorem jest rys topograficzny Poznania, który jest tłem tej zajmującej historii. Możemy przejść z bohaterami ulicami stolicy Wielkopolski.

Powieść czyta się szybko, dzięki lekkiemu i zabawnemu językowi oraz intrygującej zagadce. W dodatku, Joanna Opiat-Bojarska umiejętnie buduje napięcie, gdyż w powieści nie brakuje nagłych zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Autorka bawi się z czytelnikiem, myli tropy, by zbyt łatwo nie wpadł on na rozwiązanie zagadki. Jest ono rzeczywiście zaskakujące i trudno na nie wpaść. Podobno najprostsze rozwiązania są najlepsze. Książkę tę polecam miłośnikom powieści kryminalnych oraz mieszkańcom Poznania.

Joanna Opiat-Bojarska jest polską pisarką, specjalizującą się w powieściach obyczajowych. Zadebiutowała w 2011 roku powieścią "Kto wyłączył mój mózg?". Na swoim koncie ma także "Blogostan" oraz "Klub Wrednych Matek".Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Tytuł: "Gdzie jesteś, Leno?"
Ilość stron: 324
Oprawa: miękkaKsiążka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytamy polecane książki (przez AnnRK)
Europa da się lubić (I poziom - Polska)
Grunt to okładka (budynek)
Historia z trupem
Kapitan Żbik i Skandynawia
Klucznik (tomisko nieopasłe, tytuł w trzech słowach)
Kryminalne wyzwanie
Książkowe podróże (Poznań, Barcelona)
Motyw zdrady w literaturze
Pod hasłem (kropka)
Polacy nie gęsi II (psi przyjaciel)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
Rekord 2014 (93)
W 200 książek dookoła świata (Polska)


28 komentarzy:

 1. Mam zamiar poznać tę książkę, bo temat zaginięcia jest dla mnie tak samo intrygujący jak i przerażający. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś może po prostu zniknąć, a jednak tak się dzieje. Jestem ciekawa jaki był powód zaginięcia Leny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że wkrótce zapoznasz się z tą książką. Jestem ciekawa, czy domyślisz się, jaki jest powód ;)

   Usuń
 2. Książkę czytałam i bardzo entuzjastycznie ją wspominam. To taki lekki, wciągający kryminał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgaszam się, to taki lekki, ale bardzo udany kryminał :)

   Usuń
 3. Najprostsze rozwiązania są najlepsze i najbardziej zaskakujące. :P Cieszy mnie Twoja pozytywna opinia, mnie książkę bardzo dobrze się czytało. Teraz jestem ciekawa najnowszej powieści autorki, czyli "Słodkich snów, Anno".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, a miałam tyle teorii, równie prostych, i żadna się nie sprawdziła :P Może skuszę się na "Słodkich snów, Anno" :)

   Usuń
 4. Od dawno szukam tej książki, bardzo mnie intryguje czym zaskoczy autorka czytelnika i co się stało z Leną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Finał z pewnością Cię zaskoczy. Ciekawe, jak Ci się spodoba ta książka ;)

   Usuń
 5. O książce wcześniej nie słyszałam, ale temat wydaje się niezwykle intrygujący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat jest rzeczywiście intrygujący. Polecam :)

   Usuń
 6. Mnie też się ta książka spodobała. Teraz muszę zapolować na kolejny kryminal tej autorki, bo w lutym pojawi się jeszcze jeden. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sobie wypożyczę w bibliotece albo poczekam na Twoje polowanie ;)

   Usuń
 7. Cieszy mnie fakt, że autorka potrafi stworzyć napięcie. To bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo ważny element w kryminałach, a autorka świetnie sobie z nim poradziła :)

   Usuń
 8. Książka jest warta przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo podobała mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka jak najbardziej w moim guście, mam ją na liście do przeczytania, jednak na razie brak dostępu:) Ale przeczytam na pewno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, myślę, że może Ci się spodobać :)

   Usuń
 11. Wygląda na to, że to kolejny dobry kryminał ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo chętnie przeczytam, lubię domyślać się jak potoczyły się losy bohaterów. Ostatnio czytałam "Płomień strachu" Jacke Lance i naprawdę zaskoczyła mnie. Chyba najważniejsze w kryminale aby się nie domyślić zakończenia, w tym głowa autora aby odpowiednio zamotał.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda. Autor musi tak zamotać, by zakończenie było niemożliwe do odgadnięcia ;) Polecam te książkę, na pewno Cię zaskoczy :)

   Usuń
 13. O książce już słyszałam jakiś czas temu i miałam na nią ochotę, ale o niej zapomniałam, przypomniałaś mi o niej i będę się za nią rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że uda Ci się ją przeczytać :)

   Usuń
 14. Ostatnio właśnie na jakimś portalu czytałam, że dziennie ginie wiele osób - wychodzą z domu i nie wracają, co samo w sobie jest niepokojące. Z twórczością autorki nie miałam jeszcze styczności, ale z chęcią przeczytam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jest to bardzo niepokojące. Najgorsze, że rodziny odchodzą w tym czasie od zmysłów. Polecam tę książkę, to naprawdę udany kryminał :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)