środa, 25 marca 2015

"Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" - thriller retro

"Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" Zofii i Jana Puszkarow to druga część cyklu thrillerów retro rozgrywających się w czasie II wojny światowej.

Głównymi bohaterami są Maks i Marta Morton, młode małżeństwo polskiego pochodzenia, które mieszkało w Stanach Zjednoczonych. Latem 1939 roku państwo Morton pojechali do Sopotu na miesiąc miodowy. Kilka dni po przybyciu zostali rozdzieleni przez wybuch II wojny światowej i działania wywiadów.

Tymczasem wojna zaczęła ogarniać coraz więcej państw. Marta i Maks zostają uwikłani w niebezpieczne wydarzenia w odległych od siebie punktach Europy. Jednocześnie doświadczają poważnego kryzysu  swoich uczuć. Czy uda im się przezwyciężyć przeciwności losu?

"Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" to połączenie powieści szpiegowskiej z thrillerem retro. Zofia i Jan Puszkarow mieli ciekawy pomysł na połączenie wątku miłosnego i szpiegowskiego oraz umiejscowienie akcji w czasie II wojny światowej.

Choć wojna trwa, wraz z bohaterami podróżujemy do Szwecji, Norwegii, Podkowy Leśnej i Warszawy. Autorzy przedstawiają wojenne realia, gdy ludność polska jest dręczona nalotami, bombami i rewizjami. Opisują zbombardowane warszawskie kamienice, powstawanie podziemnego państwa oraz działania wywiadów.

Powieść czyta się w miarę szybko (choć czytałam ją w wersji elektronicznej), ponieważ jest napisana lekkim językiem, a rozdziały są dość krótkie (w niektórych przypadkach można byłoby je trochę rozwinąć). Nie brakuje w niej nagłych zwrotów akcji, które zmieniają sytuację o 180 stopni. Zakończenie jest zaskakujące i daje możliwość kontynuacji. Polecam tę książkę miłośnikom thrillerów retro, powieści szpiegowskich oraz sensacyjnych.

Warto wspomnieć, że "Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" to druga część cyklu thrillerów retro rozgrywających się podczas II wojny światowej. Poprzednia to: "Sopot 1939. Starcie wywiadów". Najlepiej czytać ten cykl po kolei.

Zofia i Jan Puszkarow są początkującymi pisarzami. Prowadzą szkołę języka angielskiego oraz nauczają języka chińskiego dzieci w szkołach podstawowych. Na swoim koncie mają także "Sopot 1939. Starcie wywiadów".

Autor: Zofia i Jan Puszkarow
Tytuł: "Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny"
Ilość stron: 243
Oprawa: miękka

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Historia z trupem
Klucznik (coś czerwonego, przecinek i kropka)
Kapitan Żbik & Skandynawowie
Kryminalne wyzwanie
Motyw zdrady w literaturze
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)Książka bierze udział w konkursie Zielono mi12 komentarzy:

 1. Thrillery retro- hm... w tym przypadku chyba jednak się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może jednak dasz jej szansę? Tylko musiałabyś zacząć od pierwszej części ;)

   Usuń
 2. Uwielbiam klimaty retro, więc czemu nie. Jeśli będę miała okazję to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, pamiętaj tylko, by przeczytać najpierw "Sopot 1939..." :)

   Usuń
 3. Thriller szpiegowski... tego jeszcze nie czytałam, to chyba nie do końca mój gust czytelniczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy lubi ten gatunek, ale może spróbuj ;)

   Usuń
 4. Mimo pewnych niedociągnięć to bardzo fajna historia. Żałuję tylko, że chyba nie będzie kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, historia jest pomysłowa :) Nie będzie? Szkoda.

   Usuń
 5. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)