sobota, 21 marca 2015

Czym są "Kulminacje"?

"Kulminacje" to literacki flirt jednego pisarza i ośmiu pisarek, który rozgrywa się w świecie damsko-męskim. Opowiadania Janusza L. Wiśniewskiego stają się punktem wyjścia dla utworów gwiazd kobiecej literatury.

Czym jest kulminacja uczuć? Dochodzi do niej, gdy pierwiastek męski zderza się z żeńskim. Podobnie dzieje się w przypadku zbioru "Kulminacje", w którym jeden pisarz wdaje się w polemikę z ośmioma pisarkami - na temat relacji damsko-męskich. Bohaterki opowiadań znajdują się w kulminacyjnych sytuacjach życiowych.

"Kulminacje" to zbiór 8 opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego, z którymi dyskutują znane pisarki tworzące kobiecą literaturą. Wśród nich są: Paulina Holtz, Małgorzata Warda, Izabela Sowa, Magdalena Witkiewicz, Manula Kalicka, Agnieszka Niezgoda, Marika Krajniewska i Joanna Jodełka. Razem daje to 16 tekstów o relacjach damsko-męskich.

Autorki biorą na warsztat utwory Wiśniewskiego, które stają się inspiracją dla ich opowiadań. Wspólnie zastanawiają się nad kobiecością. Tworzy się z tego niezwykły dialog, w którym jest mowa o sile uczuć, stracie, tęsknotach, zdradach i niezwykłych kobietach.

Najbardziej spodobał mi się duet Janusz L. Wiśniewski - Manula Kalicka. Ich opowiadania "Arytmia" i "In-wersja" świetnie się uzupełniają. To opowieść o dwójce ludzi, którzy spotykają się przypadkowo, w dość nietypowej sytuacji i się w sobie zakochują. Niestety ich szczęście jest ulotne, a wszystko przez skrywaną tajemnicę... Dużym walorem tych opowiadań jest to, że te same sytuacje widzimy z dwóch różnych perspektyw - żeńskiej i męskiej. W dodatku Kalicka wplata do swojego utworu fragmenty z "Arytmii" Wiśniewskiego, dzięki czemu teksty się przenikają i tworzą jedną całość.

Zaciekawił mnie także duet Janusz L. Wiśniewski - Joanna Jodełka. "Menopauza" Wiśniewskiego, opowiadająca o wizycie u ginekologa, który pozbawia złudzeń swoją pacjentkę, staje się punktem wyjścia dla rozważań na temat kobiet w wieku 50+. Czy nadal są atrakcyjne, czy mogą się podobać płci przeciwnej. "Andropauza" Jodełki opisuje bohaterkę, postać, kobietę po pięćdziesiątce z opowiadania Wiśniewskiego. Nie jest postacią z krwi i kości, tylko wymysłem pisarza, która kłóci się ze swoim twórcą, gdyż nie podobają jej się pewne rozwiązania fabularne.

Opowiadania zawarte w "Kulminacjach" wywołują skrajne emocje - niedowierzanie, zdumienie, oburzenie, bunt, współczucie oraz tęsknotę. Książkę czyta się w miarę szybko, gdyż teksty są napisane lekkim językiem. W dodatku skłaniają one do refleksji na temat związków. Polecam tę książkę miłośnikom opowiadań, kobiecej literatury oraz Janusza L. Wiśniewskiego.

Janusz Leon Wiśniewski (ur. 1954) jest pisarzem oraz naukowcem - magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki i chemii. Zadebiutował w 2001 roku "S@motnością w sieci". Na swoim koncie ma także m.in. "Bikini" oraz "Na fejsie z moim synem", "Grand".Autorzy: Janusz L. Wiśniewski, Paulina Holtz, Małgorzata Warda, Izabela Sowa, Magdalena Witkiewicz, Manula Kalicka, Agnieszka Niezgoda, Marika Krajniewska, Joanna Jodełka
Tytuł: "Kulminacje"
Ilość stron: 336
Oprawa: miękka


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Historia z trupem
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)16 komentarzy:

 1. Książka czeka u mnie na swoją kolej:) Jestem bardzo ciekawa tego flirtu;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesuje mnie opowiadanie napisane przez duet Janusz Leon Wiśniewski - Joanna Jodełka, gdyż niedawno czytałam ''Kryminalistkę'' autorki i byłam zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nie czytałam żadnego kryminału Jodełki, ale się przymierzam :)

   Usuń
 3. Z pewnością przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Opowiadania które polemizują ze sobą i uzupełniają się, a także dwa punkty widzenia: męski i damski, to ciekawy, niespotykany dla mnie zabieg. Zastanowię się nad lekturą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobny zabieg - dwa punkty widzenia - jest w powieści "Miłość oraz inne dysonanse" Janusza L. Wiśniewskiego i Irady Wownenko. Polecam Ci także tę powieść ---> moja recenzja :)

   Usuń
 5. Widzę na okładce same dobre nazwiska. Chętnie przeczytam ten zbiór opowiadań ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba tak samo jak mnie :)

   Usuń
 6. W sumie nic autorstwa Wiśniewskiego nie czytałam, ale od dłuższego czasu chodzi za mną jego powieść "Grand" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z książkami Wiśniewskiego jeszcze do czynienia nie miałam, ale planuje to zmienić. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Skoro książka warta uwagi, to chętnie po nią sięgnę. Chyba jeszcze nic Wiśniewskiego swoją drogą nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)