czwartek, 24 lipca 2014

"Bardziej gorzka niż śmierć" - kolejny kryminał siostrzanego duetu

"Bardziej gorzka niż śmierć" Camilli Grebe i Åsy Träff to mroczny skandynawski kryminał z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Powieść jest drugą częścią cyklu o Siri Bergman.

Siri Bergman to 35-letnia psycholog i psychoterapeutka, która pomaga ludziom zmierzyć się z ich największymi lękami. Sama jednak nie potrafi pozbyć się własnych, związanych z tragicznymi wydarzeniami z jej życia. Po części dlatego postanawia wraz ze swoją przyjaciółką Ainą poprowadzić grupę wsparcia dla kobiet, które były ofiarami przemocy. Podczas sesji kobiety dzielą się swoimi traumatycznymi przeżyciami.

Dwa miesiące później, w innej części miasta, pięcioletnia Tilde musi patrzeć, jak ktoś zabija jej matkę w ich własnym mieszkaniu. Kto stoi za tym brutalnym mordem? I czy losy skrzywdzonych kobiet, dziewczynki oraz Siri może coś łączyć?

"Bardziej gorzka niż śmierć" to mroczny skandynawski kryminał z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Na kartach powieści dość dokładnie zostały opisane pacjentki Siri i Ainy, z którymi stykają się podczas sesji - Katiss, która była bita przez swojego chłopaka, Sofie, która była bita przez ojczyma, Malin, która została zgwałcona przez poznanego przez Internet mężczyznę, Sirkka, która przez wiele lat była bita przez męża i Hillevi, która wyprowadziła się od męża, maltretującego ją i ich synka.

Trzeba przyznać, że sesje terapeutyczne zostały przedstawione.bardzo wiarygodnie. Ale czemu się dziwić, skoro Åsa jest z zawodu psychologiem i prowadzi własną praktykę. Prawdopodobnie, podobnie jak w pierwszej części, nie wszystkie fragmenty dotyczące tego wątku, wyszły spod jej pióra. Z pewnością pomagała jej w tym siostra Camilla - z zawodu ekonomistka.

Powieść tę czyta się w miarę szybko, ponieważ została napisana lekkim językiem. Aż trudno uwierzyć, że napisały ją dwie osoby, ponieważ styl obu sióstr jest bardzo podobny i trudno odróżnić poszczególne fragmenty. Jedno jest pewne, powstała z tego naprawdę zgrabna całość.

Dużym walorem lektury jest wprowadzenie narracji pierwszoosobowej - wydarzenia widzimy z perspektywy Siri. Dzięki temu możemy poznać jej myśli, plany, marzenia i lęki. Niestety przemyślenia Siri w poprzedniej książce moim zdaniem były bardziej uporządkowane. W tej części bohaterka sama nie wie, czego chce. Niby spotyka się z Marcusem, ale nie potrafi się zaangażować, wciąż myśli o zmarłym mężu. I swoim niezdecydowaniem rani bliską osobę.

Autorki potrafią budować napięcie, dzięki nagłym zwrotom akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni oraz dozowaniu informacji. Po raz kolejny siostry mylą tropy, by czytelnik zbyt łatwo nie wpadł na rozwiązanie. Dzięki temu zakończenie jest zaskakujące, naprawdę trudno domyślić się, kim jest morderca. Polecam tę powieść miłośnikom skandynawskich kryminałów oraz thrillerów psychologicznych.

Warto wspomnieć, że "Bardziej gorzka niż śmierć" to druga część cyklu o Siri Bergman. Poprzednia to "Spokój duszy". Miejmy nadzieję, że powstaną kolejne.

Camilla Grebe (ur. 1968) jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide. Obecnie prowadzi firmę konsultingową.

Åsa Träff (ur. 1970) jest psychologiem, z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną. Camila i Åsa są siostrami, które postanowiły wspólnie piszą kryminały.http://www.wiadomosci24.pl
Autor: Camilla Grebe i Åsa Träff
Tytuł: "Bardziej gorzka niż śmierć"
Ilość stron: 384
Oprawa: miękka
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytamy kryminały (kryminały skandynawskie)
Czytam opasłe tomiska (384 strony)
Europa da się lubić (I poziom - Szwecja)
Grunt to okładka (budynek)
Historia z trupem
Kapitan Żbik i Skandynawia
Kryminalne wyzwanie
Książkowe podróże (Szwecja)
Motyw zdrady w literaturze
Pod hasłem (kropka)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,7 cm)
Rekord 2014 (92)
Serie na starcie
W 200 książek dookoła świata (Szwecja)
22 komentarze:

 1. Zrobiłam sobie dość długą przerwę od skandynawskich kryminałów, gdyż nieco mnie drażniły swoją rozwlekłą akcją i opisami, ale może skuszę się na powyższą książkę, lecz najpierw zapoznam się z pierwszym tomem tej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skuś się, myślę, że warto. Najlepiej, jak najpierw zapoznasz się z pierwszym tomem, wtedy akcja tej części była bardziej zrozumiała.

   Usuń
 2. Jestem zainteresowana książkami tego siostrzanego duetu, ale oczywiście najpierw sięgnę po pierwszą cześć. Trochę dziwne, że główna bohaterka prowadzi sesje terapeutyczne, ale sama sobie nie potrafi pomóc, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, najlepiej sięgnąć najpierw po "Spokój duszy" :) Właśnie powód, dlaczego tak jest, poznasz, gdy przeczytasz pierwszą część ;)

   Usuń
 3. Kryminał z rozbudowanym wątkiem psychologicznym zawsze chętnie przeczytam. A te skandynawskie kryminały mają swój specyficzny klimat, który lubię. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię ów specyficzny klimat, choć czasem są zbyt rozwlekłe. Na szczęście w tym przypadku wszystko jest wyważone ;)

   Usuń
 4. Dobrze, że o niej piszesz. Mam ją na półce już dość długo i właśnie przypomniałam sobie o niej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cieszę się, że moja recenzja okazała się pomocna i czekam na Twoją :)

   Usuń
 5. Ja sobie dopiszę, wygląda na książkę tego typu, którą się dobrze czyta zimą, przy kominku... Może się zasugerowałam okładką:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tyko zimą, przy kominku. Jest dobra także na lato, mimo że akcja dzieje się w październiku i listopadzie :)

   Usuń
 6. To jak najbardziej coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw polecam przeczytanie pierwszej części - "Spokój duszy" :)

   Usuń
 7. Eeee, za dużo kobiet w tej książce. Chyba się nie odnajdę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście jest wiele kobiet, ale są także mężczyźni. Może jednak dasz szansę tej serii? ;)

   Usuń
 8. Nie słyszałam o tych autorkach i o tej serii. Ciekawa sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Skandynawskim kryminałom zawsze mówię TAK:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zachęcam do zapoznania się z tą serią :)

   Usuń
 10. Świetny pomysł! Jak moja siostra podrośnie, to zmuszę ją by napisała ze mną jakiś kryminał :P podoba mi się, że autorka jest z zawodu psychologiem. To mnie przekonało, by dodać tytuł do listy. Lubię, gdy pisarz pisze o tym, na czym się zna. Może przy okazji nauczę się czegoś nowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy ze zmuszania coś z tego wyjdzie, ale próbuj. Najwyżej staniesz się pierwszą ofiarą :P Dodaj najpierw "Spokój duszy" do listy, gdyż bez przeczytania poprzedniej części będzie Ci się trudno wgryźć w fabułę. Ja też lubię, gdy autorzy znają się na tym, o czym piszą. Wtedy akcja jest bardziej wiarygodna. Kto wie, może się nauczysz :)

   Usuń
 11. Mam pierwszą książkę obu pań, ale coraz mniejszą chęć przeczytania. Nie wiem, co mnie od nich odstrasza, bo receznje dobre, widzę, że ta również.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj jej szansę, najwyżej odłożysz po kilku stronach, w co wątpię ;)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)