Kapituła ogłosiła nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru! Kto w tym roku ma szansę otrzymać tę prestiżową statuetkę?
Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. W skład jury wchodzą: prof. Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Stanowisko przewodniczącego kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru objął w tym roku – po zmarłej Janinie Paradowskiej – prof. Zbigniew Mikołejko. Do grona jurorów dołączyła w tym roku Anna Gemra – literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat oprócz statuetki widocznej poniżej, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia.
Oto lista autorów, którzy mają szansę na tegoroczną nagrodę:
Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. W skład jury wchodzą: prof. Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Stanowisko przewodniczącego kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru objął w tym roku – po zmarłej Janinie Paradowskiej – prof. Zbigniew Mikołejko. Do grona jurorów dołączyła w tym roku Anna Gemra – literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat oprócz statuetki widocznej poniżej, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia.
Statuetka Nagrody Wielkiego Kalibru |
Oto lista autorów, którzy mają szansę na tegoroczną nagrodę:
Artur Baniewicz "Pięć dni ze swastyką" (Znak)
Jesień 1942 roku. W lesie pod Kielcami zostaje znalezione ciało niemieckiego żandarma. Krwawy odwet na polskich cywilach jest nieunikniony.
W tym samym czasie lwowski ekspolicjant Paweł Bujnicki wykonuje wyrok na konfidencie – nie dla idei, po prostu mu zapłacono. Wkrótce na jego drodze staje przełożony zamordowanego żandarma. Chce, by Bujnicki pomógł w rozwiązaniu tajemnicy, której stawką jest życie wielu ludzi. Śmiertelni wrogowie mają tylko pięć dni na odkrycie prawdy.
Herosi okazują się łajdakami, a zagrożenie przychodzi z najmniej spodziewanej strony. Intrygujący bohaterowie, skomplikowana zagadka oraz dwie kobiety, czyli... podwójna dawka kłopotów. W tej książce nic nie jest oczywiste.
Wojciech Chmielarz "Osiedle marzeń" (Czarne)
Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.
Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic...
Mariusz Czubaj "R.I.P" (Albatros)
Marcin Hłasko, były policjant, specjalista od spraw bezpieczeństwa i odnajdywania zaginionych, chyba nie miał dotąd powodów, żeby zastanawiać się nad tą kwestią. Ale wyjazd na Mazury może to zmienić. I nie chodzi o zlecenie, w związku z którym się tam udaje – odnalezienie zaginionej przed rokiem dziewczyny. Raczej o sprawę, z powodu której to zlecenie przyjął: zaginięcie własnego ojca przed dwudziestu sześciu laty.
Ryszard Ćwirlej "Śliski interes" (Muza)
Akcja powieści rozgrywa się zimą 1983 roku. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Chorąży Teofil Olkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zupełnie przypadkowo i wbrew swojej woli zostaje oficerem prowadzącym śledztwo w sprawie zwłok znalezionych na ulicy w pryzmie śniegu. Szybko okazuje się, że to ciało wykradzione z grobu na jednym z poznańskich cmentarzy. Czyżby w mieście grasował nekrofil?
Partner i kolega Olkiewicza, podporucznik Mirosław Brodziak, dzięki swoim rozległym kontaktom w świecie przestępczym dowiaduje się, że jego przyjacielowi z dzieciństwa, cinkciarzowi Rychowi Grubińskiemu, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Konkurencyjna grupa cinkciarzy chce go zlikwidować. Na domiar złego, wiedzą gdzie Grubiński się ukrywa. Brodziak nie ma czasu do stracenia. Musi ostrzec przyjaciela. Wyrusza do zagubionego pośród lasów gospodarstwa ze świadomością, że w tym samym kierunku podążają bandyci.
Marta Guzowska "Chciwość" (Burda)
Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego.
Simona to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu. Pracuje na największych wykopaliskach na całym świecie. Ma też oryginalne hobby, kradzieże dzieł sztuki. W tym też jest świetna i podobnie ceniona. Różnica tylko taka, że kto inny ceni ją za pierwszy fach, a kto inny za ten drugi. No i ci drudzy zazwyczaj lepiej płacą.
Pewnego dnia dostaje zlecenie kradzieży legendarnego złotego diademu pochodzącego ze skarbu Priama. Przyjmuje to zlecenie bez wahania. Honorarium jest warte ryzyka. Opracowuje inteligentny plan i wprowadza go w życie. Jak się okazuje nie ona jedna dostała to zlecenie.
Anna Kańtoch "Łaska" (Czarne)
Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Dziewczynka jest pokryta warstwą zaschniętej krwi. Jak udało jej się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska.
Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w szkole podstawowej. Pewnego dnia nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przedstawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Wkrótce zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi.
Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci...
Bartosz Szczygielski "Aorta" (W.A.B.)
Pruszków spokojnie żyje w cieniu niedalekiej Warszawy. Mało kto pamięta o mafii pruszkowskiej, która rządziła miastem w latach dziewięćdziesiątych. Byli mafiosi albo odsiadują wyroki, albo zakamuflowali się i zeszli do podziemia…
Kiedy w mieszkaniu na luksusowym osiedlu dwóch tragarzy znajduje zmasakrowaną kobietę, wszyscy są zszokowani. Sprawa trafia do komisarza Gabriela Bysia z Komendy Stołecznej. Byś musi ją szybko rozwiązać – po ostatniej wpadce to jego zawodowe „być albo nie być”. Tymczasem ma tylko niezidentyfikowane okaleczone zwłoki z wyłupionymi oczami. Niebawem okazuje się jednak, że to morderstwo jest wierzchołkiem góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do pewnego niebezpiecznego człowieka… Czy Byś wypowie otwartą wojnę mężczyźnie, który rządzi podziemnym Pruszkowem?
Bartosz Szczygielski – recenzent i autor opowiadań. Dwukrotny laureat w konkursie na opowiadanie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem w kwartalniku „QFant”. Swoje teksty publikował m.in. w magazynie „Tekstualia” oraz „Papermint”. Wielbiciel dobrego filmu, książki i tatuażu. Nigdy nie nauczył się pływać, ale nieźle radzi sobie z malowaniem. „Aorta” to jego debiut powieściowy.
Marcin Wroński "Portret wisielca" (W.A.B.)
Dwie religie, dwie uczelnie, dwóch samobójców i… jeden motyw.
Ósmy kryminał historyczny z lubelskiego cyklu. Tym razem Maciejewski prowadzi dochodzenie w sprawie dwóch samobójstw młodych ludzi – ucznia lubelskiej jesziwy i studenta KUL-u. Władze obu uczelni zrobią wiele, by zatuszować sprawę.
Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński, Wojciech Chmielarz i Jakub Szamałek.
Nagroda zostanie wręczona 27 maja podczas uroczystej Gali, która jest integralną częścią Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (MFK). Niestety jest to impreza zamknięta, tylko z zaproszeniami (i tylko nieliczni mogą się na niej pojawić). Jednakże dzień wcześniej jurorzy spotkają się z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać. To wydarzenie jest publiczne.
Od czterech lat mam okazję uczestniczyć w Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to niesamowite przeżycie, które zapada w pamięć na długo. Mam nadzieję, że w tym roku też mi się uda.
Moje fotorelacje z Gali:
- z 2016 roku (na blogu i na portalu Wiadomosci24.pl)
- z 2015 roku (na blogu i na portalu Wiadomosci24.pl)
- z 2014 roku (na blogu i na portalu Wiadomosci24.pl)
- z 2013 roku (na blogu i na portalu Wiadomosci24.pl)
Wybieracie się na tegoroczny MFK do Wrocławia? Czytaliście którąś z nominowanych książek? Kto według Was powinien otrzymać Nagrodę?
Z chęcią obejrzę Twoją relację z tegorocznej Gali :)
OdpowiedzUsuńNie czytałam żadnej z powyższych książek, ale znam twórczość Wojciecha Chmielarza i moim zdaniem świetnie pisze, więc mu gorąco kibicuje.
OdpowiedzUsuńMuszę jutro ogarnąć w końcu program festiwalu i w któryś dzień przyjechać :)
OdpowiedzUsuń