czwartek, 25 maja 2017

"Fantastyczny Pan Lis" - przygody sprytnego rudzielca

"Fantastyczny Pan Lis" Roalda Dahla to powieść dla dzieci o sprytnym lisie, który potrafi wyjść z największej opresji.

Ostatnio często czytam powieści dla dzieci i młodzieży. Są dla mnie odskocznią od krwawych historii przedstawionych w kryminałach i horrorach. Niedawno natknęłam się na niezwykłą twórczość Roalda Dahla, który napisał wiele niesamowitych powieści, które zostały potem sfilmowane. Jak choćby "Wiedźmy" czy "Matylda". Nie mogłam więc przejść obojętnie wobec "Fantastycznego Pana Lisa", którego nie znałam.

Głównym bohaterem jest lis, nazwany przez żonę Fantastycznym Panem Lisem. Swój tytuł uzyskał dzięki sprytowi i zimnej krwi. Rudzielec lubił polować na drób z okolicznych farm. Szczególnie upodobał sobie inwentarz trzech farmerów. Gnojka, który hodował kury, Blagiera, który hodował kaczki i gęsi oraz Szparag hodował indyki i miał sad jabłkowy. Był na tyle szybki i nieuchwytny, że codziennie przynosił do domu jakieś zdobycze. Jednak passa się  od niego odwróciła.

Pewnego dnia trzej najgroźniejsi farmerzy świata wpadli na jego trop i postanowili go zabić. Gnojek, Blagier i Szparag byli już tak wściekli, że wciąż tracą swoje ptactwo, że nie zamierzali mu tym razem odpuścić. Nie widzieli jednak, że mają do czynienia z lisem o niezwykłym sprycie, który ma chytry plan...

Fot. Wiki

"Fantastyczny Pan Lis" to powieść dla dzieci, która pokazuje, że zawsze jest jakieś wyjście z trudnej sytuacji. Pan Lis okazał się sprytnym zwierzęciem, nie poddał się, tylko walczył do końca. I wygrał z farmerami. Spodobało mi się jak autor przedstawił bohaterów - zarówno negatywnych, jak i pozytywnych.

Jeśli chodzi o bohaterów negatywnych, najlepiej opisuje je wierszyk:
Szparag z Gnojkiem i z Blagierem,
Tyczka i grubas z karłem farmerem,
Trzy wstrętne kreatury,
Wprawdzie różnej postury,
Za to z równie parszywym charakterem.
Fot. Wiki


Powieść czyta się szybko, gdyż przedstawiona w niej historia jest ciekawa i emocjonująca. Książka pokazuje, że nigdy nie należy się poddawać, bo zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji. Wystarczy tylko ruszyć głową, a rozwiązanie się znajdzie.

W powieści nie brakuje w niej nagłych zwrotów akcji. A zakończenie jest zaskakujące, choć mało realne. Jednak należy podkreślić, że to powieść dla dzieci. Warto wspomnieć, że waloru lekturze dodają ilustracje Quentina Blake'a, które przedstawiają pana lisa i jego przyjaciół. Polecam tę książkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.Roald Dahl (1916-1990) był angielskim pisarzem, scenarzystą i publicystą oraz szpiegiem. Na swoim koncie ma także inne książki dla dzieci, m.in. "Wiedźmy", "Charlie i fabryka czekolady", "Matylda" oraz powieści dla dorosłych, m.in. "Wuj Oswald".

Autor: Roald Dahl
Tytuł: "Fantastyczny Pan Lis"
Ilość stron: 
Oprawa: twarda
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC Czytania (wariant 2 - autor na D)
W 200 książek dookoła świata (Wielka Brytania)
Wyzwanie czytelnicze u Wiedźmy4 komentarze:

  1. Także lubię zajrzeć do książek dla dzieci i młodzieży. Ta wydaje się całkiem ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dahl pisze świetne książki. Niby dla dzieci, ale i dorosły dowie się z nich wiele ważnych rzeczy. "Fantastycznego Pana Lisa" jeszcze nie czytałam - podobnie jak kilku innych książek tego autora - ale mam ją w planach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chętnie poznam historię Pana Lisa :) Lubię książki dla dzieci i młodzieży :))

    OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)