czwartek, 22 września 2016

Pokaz "Kroniki" Wincentego Kadłubka

24 września w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć "Kronikę polską" Wincentego Kadłubka - na specjalnym, jednodniowym pokazie z cyklu Pierwsze/Najstarsze.


PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

A jak wiadomo, "Kronika polska" to pierwsza, najstarsza książka napisana przez Polaka. Mistrz Wincenty, zwany Kadłubkiem, stworzył na przełomie wieków XII i XIII barwną, erudycyjną opowieść o dziejach naszego kraju i przeszedł do historii jako pierwszy twórca polskiej literatury.

"Kronika polska" nie jest suchym opisem wydarzeń - mistrz Wincenty nadał jej kształt błyskotliwego dialogu pomiędzy dwoma biskupami: gnieźnieńskim Janem i krakowskim Mateuszem. Epizody z polskiej historii opowiada Jan, a Mateusz komentuje je analogiami ze starożytności i Biblii.

Napisana po łacinie "Kronika" jest dowodem erudycji autora – prof. Brygida Kürbis we wstępie do wydanego w serii „Biblioteka Narodowa” polskiego przekładu dzieła nazwała ją europejskim pomnikiem umysłowości i uczoności dwunastowiecznego humanisty. Dzieło to jest także znakomitym świadectwem bogactwa i dojrzałości średniowiecznej polskiej myśli polityczno-prawnej w kontekście europejskim.Co ciekawe, na kartach tej drugiej (po dziele Anonima, zwanego Gallem), a pierwszej spisanej przez Polaka kroniki naszego kraju, Wincenty Kadłubek opisał nie tylko dokonania władców historycznych, ale także postaci legendarne: Kraka, Wandę, Popiela czy "całożercę" – potwora znanego dziś jako smok wawelski.

Sam magister Wincenty to postać bardzo tajemnicza: jeden z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów, kształcony prawdopodobnie w Paryżu lub Bolonii. Przez 10 lat piastował godność biskupa krakowskiego, a później – w nieznanych okolicznościach - zrezygnował z tej funkcji i ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Umarł w opinii świętości w roku 1223. W XVIII wieku został ogłoszony błogosławionym Kościoła rzymskokatolickiego.Pokazowi "Kroniki" towarzyszyć będzie wykład prof. Henryka Samsonowicza i rozmowa Włodzimierza Kalickiego z prof. Jackiem Banaszkiewiczem oraz możliwość zwiedzenia zamkniętego na co dzień Pałacu (z przewodnikiem lub bez).


Wykłady towarzyszące pokazowi:
- godz. 15 - „O mistrzu Wincentym zwanym Kadłubkiem i jego kronice”. – prof. Henryk Samsonowicz
- godz. 16.30 „Wszystkie baśnie Wincentego Kadłubka, czyli o pochodzeniu najbardziej znanych polskich podań”. Z profesorem Jackiem Banaszkiewiczem rozmawia Włodzimierz Kalicki

Pałac Rzeczypospolitej – zwiedzanie z przewodnikiem
Bezpłatne oprowadzanie po Pałacu Rzeczypospolitej z warszawskim przewodnikiem Jackiem Karwatem. Obowiązuje rejestracja (klik). Pałac można zwiedzać również we własnym zakresie, w godzinach trwania pokazu.Rękopis można obejrzeć w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej, wśród ponad 1,5 mln innych obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy.  Dostępny jest pod tym linkiem.


"Kronika polska" Wincentego Kadłubka – pokaz z cyklu Pierwsze/Najstarsze
Warszawa, Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5
24 września w godz. 11-19
wstęp wolny

6 komentarzy:

 1. I znowu żałuję, że nie mieszkam w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się nie wybrałam, choć mieszkam ;)

   Usuń
 2. Też nie mieszkam w Warszawie, ale chyba się wybiorę zobaczyć kronikę Kadłubka i w ogóle ten pałac. Dzięki za informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cieszę się, że informacja się przydała :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)