środa, 21 września 2016

"Anatomia zdrady" - jak nie stać się ofiarą kłamcy?

Czy można uniknąć zdrady? Jakie są symptomy, że ktoś nie jest wobec nas szczery i chce nas skrzywdzić? Na te pytania odpowiada książka "Anatomia zdrady" Wojciecha Wyplera.

Zdrada i kłamstwo towarzyszą człowiekowi od zawsze. Co więcej, żyjemy w świecie przepełnionym kłamstwem. Dlatego warto wiedzieć, jak zdemaskować kłamcę. Nie zawsze wystarczy intuicja, która może być zawodna. Najlepiej skorzystać z fachowej pomocy - poradnika Wojciecha Wyplera.

"Anatomia zdrady" to poradnik mający na celu pokazanie strategii zdemaskowania oszusta i wykrycia ewentualnej zdrady w związku partnerskim, przyjacielskim lub rodzinie. Pokazuje, jak podnieść się po zdradzie, pozbyć się depresji, opanować ból i złość oraz zacząć nowe, szczęśliwe życie.

Książka została podzielona na 5 rozdziałów - "Wiwisekcja uczuć. Dlaczego kłamiemy?", "Symptomy zdrady. Gdy mamy podejrzenia", "Badanie sytuacji. Jak szukać dowodów", "Postawienie diagnozy. Demaskowanie kłamcy", "Recepta na szczęście. Życie po zdradzie".

Jesteśmy codziennie okłamywani, choćby podczas reklam telewizyjnych. I co gorsza, sami okłamujemy innych. Czasem w błahych sprawach, aby nie zranić drugiej osoby, a czasem w poważnych - dla osiągnięcia korzyści. Zdarza się, że przesiąkamy kłamstwem od najmłodszych lat. Często dzieci są okłamywane przez rodziców, przez co w dorosłym życiu powielają pewne schematy.

Antoni Czechow uważał, że rdza niszczy żelazo, a kłamstwo duszę. Z kolei George Bernard Shaw twierdził, że największą karą dla kłamcy jest nie to, że ktoś mu nie wierzy, ale to, że on sam nie potrafi uwierzyć innym. I jest w tym wiele racji.

Jak słusznie zauważa Wojciech Wypler, kłamstwo jest czymś, co potrafi skomplikować życie. Często człowiek, który kłamie, bardzo cierpi z tego powodu. Bowiem nie potrafi nikomu zaufać. Należy pamiętać, że przez kłamstwo negujemy wartość samego siebie oraz osoby, którą okłamujemy.

Wojciech Wypler obala przy tym mity związane z kłamstwem. Panują bowiem poglądy, że osoba prawdomówna zawsze patrzy w oczy, zaś kłamca unika wzroku i ma rozbiegane spojrzenie. Kłamca unosi rękę do ust lub drapie się po nosie. Krzyżuje podczas rozmowy ręce lub nogi albo nerwowo gestykuluje rękami. Tak naprawdę nie świadczy to o tym, że mamy do czynienia z oszustem. Jak wobec tego rozpoznać, że ktoś nas oszukuje? Wskazówki kłamstwa to przede wszystkim ZMIANY ZACHOWANIA w stosunku do normalnego, nieemocjonalnego sposobu reagowania danej osoby.

Wypler przybliża problem zdrady w związku i przytacza liczne przykłady. Jak choćby ten: Jedna ze zdradzanych kobiet, z którymi rozmawiałem, wspominała, że mąż po zatrudnieniu nowej sekretarki bardzo przejmował się jej losem, m.in. trudnościami rodzinnymi, cieszył się jej sukcesami, a także obmawiał próbujących się z nią umawiać pracowników. Mówiła, że to uśpiło jej czujność – nie mieściło jej się w głowie, że mąż może tak otwarcie, bezpośrednio i często mówić o kochance w jej obecności.

Autor podaje także charakterystykę typów kłamcy, by uświadomić sobie, czy bliska nam osoba zdradziła nas tylko jeden raz czy zdarza jej się to nałogowo. Wypler udziela rad i proponuje praktyczne ćwiczenia psychologiczne. Wszystko po to, aby być mniej podatnym na kłamstwo i móc się przed nim obronić. Z książki można dowiedzieć się także, jak podnieść się po zdradzie i rozpocząć nowe życie - bez oszusta, który nas skrzywdził. Polecam tę książkę przede wszystkim osobom, które borykają się z podobnymi problemami.

Wojciech Wypler jest psychologiem, który specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zdradą, kłamstwem i oszustwem. Szkolił agentów służb specjalnych, aby w sposób wiarygodny potrafili przybierać fałszywe tożsamości. Prowadzi także szkolenia z wykrywania kłamstwa.


Autor: Wojciech Wypler
Tytuł: "Anatomia zdrady"
Ilość stron: 224
Oprawa: miękka

Biorę udział w konkursie "Wygraj konsultację terapeutyczną STRES-RESET z psychologiem Wojciechem Wyplerem z okazji premiery jego książki "Anatomia zdrady". Autor ujawnia sposoby wykrycia i uniknięcia zdrady – w związku partnerskim, przyjacielskim lub rodzinie. Pokazuje, jak podnieść się po tym bolesnym przeżyciu – pozbyć się depresyjnych myśli, opanować ból i złość oraz wieść szczęśliwe życie".Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 1 - tytuł na A)
Czytamy nowości
Motyw zdrady w literaturze
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)6 komentarzy:

 1. Nie chcę czytać tej książki, bo zaraz bym się niepotrzebnie nakręciła i kontrolowała mojego męża niczym nawiedzona psychofanka ;)
  Życzę powodzenia w konkursie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto mieć tę publikację w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko czytam poradniki ale na ten może się skuszę

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)