czwartek, 8 września 2016

"Moda. Wielka księga ubiorów i stylów" - niezwykły album

"Moda. Wielka księga ubiorów i stylów" to wyjątkowy przewodnik po świecie mody.

Moda towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Zmieniały się jedynie style i ubiory, jednak potrzeba wyróżnienia się wśród innych pozostawała bez zmian. "Moda to nie tylko ubrania. Ona jest w powietrzu, na ulicy, niebie, jest wszechobecna i uzależniona od tego, co się dzieje" - zwykła mawiać Coco Chanel. Jak zmieniała się moda? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w albumie "Moda. Wielka księga ubiorów i stylów".

"Moda. Wielka księga ubiorów i stylów" to wyjątkowy przewodnik po świecie mody. Pomysłodawczynią tej książki jest Caryn Franklin, komentatorka mody, której pomagał cały sztab ludzi - autorzy konsultanci (Beatrice Behlen, Alison Carter, Hilary Davidson, Rosemary Harden, Jackie Herald, Jemima Klenk, Judith Watt), współautorki (Alexandra Black, Oriole Cullen, Ann Kay, Sally Regan, Shelley Tobin, Heather Vaughan) i współautorzy (Andrea Mills, Lorrie Mack, Marcus Weeks, Katie John).

Książka została podzielona na 10 części - Świat starożytny: prehistoria (VI w. n.e.), Średniowiecze: romanse i handel (lata 600-1449), Renesansowy splendor (lata 1450-1624), Barok i rokoko (lata 1625-1789), Od rewolucji do frywolności (lata 1790-1900), La Belle Epoque i złote lata jazzu (lata 1901-1928), Od przepychu glamour do funkcjonalności (lata 1929-1946), Optymizm i młodość (lata 1947-1963), Od swingujących lat 60. do glam rocka (lata 1964-1979), dekady wielkich projektantów (od roku 1980). Każda część zawiera tabele chronologiczne z najważniejszymi informacjami i ilustracjami. Na końcu zamieszczono dodatek, w którym opisano 200 lat damskich kapeluszy, 300 lat ściskania ciała gorsetem, a także ilustrowany słowniczek terminów oraz niezwykle przydatny indeks.

Fot. Wiki

Autorzy opisują wszystko, co kiedykolwiek było noszone - od elegancji do ekstrawagancji, od prostoty do wyrafinowania. W ten sposób czytelnik może poznać 3000 lat historii mody. Informacje zawarte w tej księdze wykraczają poza opis strojów i ich najważniejszych funkcji. Książka ta zawiera znacznie więcej istotnych faktów. Można dzięki niej poznać punkty zwrotne w dziejach mody, np. kiedy wprowadzono krótkie spódnice, które odsłaniały pończochy, kiedy powstał termin nastolatek, którego symbolem były dżinsy oraz kiedy czerwony dywan stał się wybiegiem, a celebryci zostali projektantami. Można również poznać ikony mody oraz projektantów je obierających.

Fot. Wiki

Dużym walorem tej księgi są bardzo szczegółowe ilustracje i fotografie, prezentujące stroje od starożytnego Egiptu poprzez legendarne domy mody Dior i Chanel, aż po najnowsze modele McQueen i Prady. Zdjęcia ukazują dany ubiór z każdej strony – z przodu, z tyłu, z boku, zbliżenia tkanin, sposób szycia oraz dodatki. Łącznie zaprezentowano 1500 strojów - jest to niesamowity wyczyn autorów.

Fot. Wiki

Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku, ponieważ to naprawdę fascynująca podróż po świecie mody. Mnie na pewno przyda się podczas pisania recenzji ze sztuk teatralnych rozgrywających się w minionych epokach.

Księgarnia BookMasterAutor: praca zbiorowa
Tytuł: "Moda. Wielka księga ubiorów i stylów"
Ilość stron: 480
Oprawa: twardaKsiążka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 1 - tytuł na D)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)
10 komentarzy:

 1. Nie interesuję się jakoś szczególnie modą, ale chętnie przeczytałabym tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będzie to ciekawa lektura :)

   Usuń
 2. Chętnie obejrzałabym taki album.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, na pewno Ci się spodoba :)

   Usuń
 3. O, i ja chętnie zajrzałabym do tego albumu, może mnie coś zainspiruje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka to źródło inspiracji :)

   Usuń
 4. Okładka jest cudowna. Chociaż nie sięgam po takie książki, to na tej na dłużej bym zatrzymała wzrok :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tez się podoba, choć w środku są jeszcze piękniejsze ilustracje :)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. To prawda, warto :) To niezwykłe kompendium wiedzy, które bardzo mi się przyda.

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)