poniedziałek, 16 listopada 2015

"Ostatnie miejsce" - powieść kryminalna Lippman

Co łączy pięć niewyjaśnionych morderstw, których dokonano w przeciągu pięciu lat? Z pozoru nic. Ale czy na pewno?

"Ostatnie miejsce" to zaskakująca powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się w Boltimore. Tess Monaghan, prywatny detektyw, na zlecenie fundacji zajmującej się przemocą w rodzinie i za namową przyjaciółki Whitney Talbot, przyjmuje nietypowe zlecenie. Jej zadaniem jest sprawdzić, czy policja dopełniła swoich obowiązków podczas badania pięciu niewyjaśnionych spraw o morderstwo, które zostały uznane za zamknięte. Spraw z pozoru nic nie łączy i wydają się one niezwykle proste. Sytuacja się komplikuje, kiedy okazuje się, że jedna z ofiar żyje i ma się dobrze.

Tess dociera do krewnych ofiar, lecz nie są oni skorzy do rozmowy o wydarzeniach z przeszłości. Dzięki jej determinacji zdobyte informacje pozwalają połączyć niektóre fakty w całość. Wkrótce okazuje się, że Tess musi zmierzyć się nie tylko z zagadką kryminalną, lecz również z dramatycznymi wydarzeniami ze swojej przeszłości. Na dodatek do prywatnego śledztwa dołącza Carl Dewitt, niezwykle zaangażowany w jedną ze spraw. Jego obsesją staje się rozwiązanie zagadki zabójstwa Lucy Fancher, która została bestialsko zamordowana.

Książka ma nietuzinkowy początek i zaskakujące zakończenie. Jest wciągająca i czyta się ją szybko. Ponadto znajdziemy w niej nietypową akcję. Wszystko jakby zostało odpowiednio uporządkowane i toczy się swoim rytmem. Chwilami wydawało mi się, że czegoś brakuje, jakiegoś nagłego uderzenia, napięcia. Przez co powieść ta różni się od typowego kryminału. Pojawiają się w niej ironiczne i wręcz sarkastyczne dialogi oraz czarny humor. Jest to pozycja godna polecenia miłośnikom kryminału.

Laura Lippman jest uważana za jedną z najlepszych autorek powieści kryminalnych. Za swoje powieści otrzymała liczne nagrody, m.in. Quills Book Award 2007, Edgar Award (nagroda imienia Edgara Allana Poe) i Agatha Award (nagroda imienia Agathy Christie.

Autor: Laura Lippman
Tytuł: "Ostatnie miejsce"
Ilość stron: 344
Oprawa: twarda14 komentarzy:

 1. Jeśli dobrze pamiętam to mam tę książkę w swoich zbiorach, więc pewnie prędzej czy później po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś czytałam wszystkie książki wydane w serii Kryminał z klasą. Tę książkę też czytałam, niestety tak dawno temu, że już niewiele z niej pamiętam. Wiem tylko, że po tej lekturze chciałam przeczytać inne książki autorki:) Udało mi się jeszcze tylko przeczytać "To, co ukryte" i była to całkiem niezła lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest chyba 7. część serii Lippman, trochę żałuję, że nie czytałem poprzednich. Też czytałem kilka książek z tej serii, m.in. "Zimny dzień w Raju".

   Usuń
 3. Ostatnio trafiam na wiele dobrych kryminałów, może i ten przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 4. "Nietuzinkowy początek i zaskakujące zakończenie" - brzmi jak najlepsza rekomendacja:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę dobry kryminał - polecam :)

   Usuń
 5. Jakoś nigdy nie sięgałam po kryminały, ale zamierzam to zmienić. Nie lubię się ograniczać, a słyszałam wiele dobrego o twórczości Laury Lippman.

  Erna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Laura Lippman dobrze pisze. Wprawdzie czytałem na razie jedną książkę, ale to mi wystarczyło, by wyrobić sobie opinię :) Zaryzykuj ;)

   Usuń
 6. Skoro dla miłośników kryminału, to muszę poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, ciekawe, czy Ci się spodoba ;)

   Usuń
 7. Słyszałam już kilka pozytywnych opinii o twórczości tej autorki, jednak nadal nie miałam okazji jej poznać. Jeżeli polecasz powieść miłośnikom kryminałów, to koniecznie muszę moje zaległości nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to dobra lektura na początek :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)