piątek, 6 listopada 2015

"Nic bardziej mylnego!" - walka z mitami

"Nic bardziej mylnego!" to zbiór 50 mitów, które obala Radek Kotarski, pogromca absurdów i twórca "Polimatów".

O "Polimatach" dowiedziałam się przypadkowo od koleżanki, gdy podczas rozmowy spojrzała na mnie jak na ufoludka i spytała, jak to nie znasz tego kanału na YouTubie? Jako, że mam żyłkę odkrywcy, poszukałam w sieci, obejrzałam jeden odcinek i... spodobał mi się ten program. Jego pomysłodawca rozprawia się z mitami, które uważane są za prawdę. Radek Kotarski, bo o nim mowa, miał świetny pomysł na dzielenie się z innymi ciekawymi informacjami. Kiedy zobaczyłam, że została wydana jego książka, musiałam ją mieć.

"Nic bardziej mylnego!" to zbiór 50 mitów, które obala Radek Kotarski, pogromca absurdów. Tym razem postanowił podzielić się swoją wiedzą na kartach książki. Jak możemy przeczytać we wstępie: Nieprawdziwe informacje i niedopowiedzenia zagościły na stałe w popkulturze i – co gorsza – w podręcznikach do historii, biologii czy medycyny. Czas rozprawić się z pięćdziesięcioma często spotykanymi fałszywymi tezami i urządzić im prawdziwą jesień średniowiecza! Bez przydługich wstępów – rozpoczynamy krwawą rozprawę z mitami!

Publikacja została podzielona na 5 części: "O dziejach świata bez znieczulenia" (m.in. Kto przyprawił rogi wikingom?, Jego Niskość Napoleon), "Krwawa rozprawa z mitami dzieciństwa" (m.in. Rozmowy przy goleniu, Nocna przekąska z pająka), "Wielki pogrom mitów popkultury" (m.in. Wielki mit Wielkiego Muru, Wojna o Mikołaja), "Mity, o których nie śniło się naszym bystrzakom" (m.in. Mózg na cały regulator, Burza w szklance kawy), "Te straszne mity o zwierzętach" (m.in. Nietoperzu, gdzie masz oczy?, Ptasia sierotka), Naga prawda o historii Polski (m.in. Szczerba, której nie było, Z szablą na czołgi).

Kotarski zajmuje się obiegowymi opiniami, np. egipskie piramidy budowali niewolnicy, trzeba czekać 48 godzin, by zgłosić osobę zaginioną, oraz mitami, które miały rzekomo poparcie naukowe - np. średniowiecze to ciemna i zacofana epoka, wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu. Autor korzysta z bogatej bibliografii, którą przedstawia na końcu - trzeba przyznać, że liczba pozycji robi wrażenie. Wszystkie zagadnienia, które porusza mają naukowe lub faktograficzne uzasadnienie.

Radek Kotarski sięga po fakty z danej dziedziny wiedzy (m.in. fizyki, biologii, historii) i odwołuje się do prac uczonych. Nie tylko wyjaśnia jak jest naprawdę, lecz także zastanawia się, kto odpowiada za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości. Co ważne, informacje podaje w przystępny sposób, by zrozumiał to laik.

Czy zastanawialiście się, jaki naprawdę był Napoleon albo kto rzeczywiście wynalazł żarówkę? A może ciekawiło Was, skąd się wziął przydomek Zawisza Czarny? Na te i inne pytania odpowiada Radek Kotarski w swojej książce. Dodatkowym atutem są zdjęcia, zamieszczone w środku książki - m.in. świadectwo maturalne Alberta Einsteina czy portret św. Mikołaja. Polecam tę publikację miłośnikom "Polimatów", Radka Kotarskiego oraz osobom, które nie biorą niczego za pewnik.


Radek Kotarski jest popularyzatorem wiedzy, twórcą programu na YouTubie - "Polimaty" oraz programów telewizyjnych, w których wyjaśnia najróżniejsze zjawiska, odpowiada na pytania i skłania do myślenia.
Autor: Radek Kotarski
Tytuł: "Nic bardziej mylnego!"
Ilość stron: 300
Oprawa: miękka
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Klucznik (ilustrowana)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)22 komentarze:

 1. Zapowiada się bardzo interesująca i chyba również zabawna publikacja. O autorze nie słyszałam, o jego kanale na yt również, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebym nadrobiła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie taka jest ta książka :) Powinnaś to jak najszybciej nadrobić ;)

   Usuń
 2. Jeśli pisze tak dobrze jak opowiada, to mógłbym rzucić okiem, choć idę o zakład, że większość mitów albo już obalił w swoich programach, albo ma to w planach w kolejnych odcinkach (ostatnio mówił właśnie o Napoleonie :P).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewniam, że pisze równie dobrze :) Nie wiem, czy się powtarzają mity, gdyż widziałam może ze swa odcinki programu ;)

   Usuń
 3. Obejrzałam tak około 3 odcinki Polimatów i nie byłam zachwycona. Obalane mity znałam, podobnie jak genezę polskich nazwisk. Dla mnie nic interesującego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja widziałam ze dwa i mi się podobały :) Szkoda, że się nie skusisz ;)

   Usuń
 4. Mam smaka na tą książkę okropnego :) lubię takie dziwaczne tematy a sam autor niczego sobie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To powinnaś po nią sięgnąć :) To prawda, niczego sobie ;)

   Usuń
 5. Fajna publikacja. Chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach lubię obalanie mitów w mądry sposób.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe zagadnienia porusza ta książka. Chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam nigdy wcześniej o Radku Kotarskim, ale zaintrygowała mnie jego książka, dlatego jak trafi się okazja, to chętnie ją poznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś obejrzeć choć jeden odcinek Jego programu na YouTubie i przeczytać książkę :)

   Usuń
 9. Najpierw obejrzę kilka odcinków programu Radka Kotarskiego i możliwe że później rozejrzę się za jego książką :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Rozprawa z mitami- to może być ciekawe, bo przecież stereotypy są głęboko w nas zakorzenione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jest ciekawe, zachęcham do przeczytania :)

   Usuń
 11. Radka Kotarskiego bardzo lubię, a wszystko za sprawą Polimatów. Jestem pewna, że w najbliższej przyszłości zaopatrzę się w tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba, tak samo jak program :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)