czwartek, 8 października 2015

"Zbrodnia niedoskonała" - jak wygląda praca profilera?

Nie ma zbrodni doskonałej - zapewniają Bogdan Lach i Katarzyna Bonda, autorzy książki o zawodzie profilera.

Profiler to psycholog policyjny, który zajmuje się tworzeniem psychologicznego portretu nieznanego sprawcy, tzw. profilu. Jednym z nich jest Bogdan Lach, który jest pionierem w tej dziedzinie. Przez wiele lat pracował w Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach - doszedł do stopnia podinspektora. Swoją wiedzą podzielił się z Katarzyną Bondą, która napisała "Zbrodnię niedoskonałą".

"Zbrodnia niedoskonała" to książka oparta na prawdziwych sprawach kryminalnych. Do jej napisania namówiła Lacha, jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie, Katarzyna Bonda. Im więcej o profilowaniu się mówi i pisze, tym lepiej i skuteczniej wiedzę tę wykorzystuje się w policji. Jednak Lachowi nie zależy na sławie. Marzy, by profilowanie stało się w Polsce tak samo popularne jak badania wariograficzne. Lach nie obawia się, by ta książka stała się instruktażem dla przestępców, ponieważ do każdej sprawy zbiera dane indywidualnie, a nie ma dwóch takich samych zbrodni.

Bogdan Lach i Katarzyna Bonda udowadniają w niej, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Wspólnie stworzyli niezwykłą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni. Ich rozmowy trwały przez rok, podczas których zgłębiała arkana tego zawodu. Przez kolejny rok spisywała opowieści profilera.

Autorzy przybliżają historię profilowania, psychologiczny portret nieznanego sprawcy (profil), profilowanie w Polsce oraz zbrodnie i ich sprawcy. Dzięki tej lekturze można śledzić tok rozumowania profilera podczas analizy dowodów i tropów. Co więcej, można się poczuć jak profiler, gdyż Katarzyna Bonda zamieściła zagadkę dla czytelników.

Książkę czyta się szybko, gdyż zawiera mnóstwo ciekawych informacji o profilowaniu. Lach ma niezwykłą wiedzę teoretyczną, a Bonda potrafi ją umiejętnie przekazać - tak, by zrozumiał laik. W dodatku Lach przywołuje sprawy sprzed lat, by zobrazować dane zagadnienie. Można dowiedzieć się m.in., czym są mapy mentalne, czym różni się strefa działania od strefy buforowania, czym jest mapa śmierci oraz jakie mogą być motywy zbrodni. Polecam tę książkę miłośnikom literatury o zbrodni, kryminałów oraz Katarzyny Bondy.

Dr Bogdan Lach (ur. 1963) jest emerytowanym podinspektorem policji, który uczestniczył w profilowaniu ponad 400 przestępstw różnego typu. Od 1994 roku jest psychologiem śledczym, biegłym z zakresu psychologii. Nadal zajmuje się profilowaniem psychologiczno-kryminalistycznym.

Katarzyna Bonda (ur. 1977) jest dziennikarką oraz pisarką. Zadebiutowała w 2007 roku "Sprawą Niny Frank", która była pierwszą książką z cyklu o Hubercie Meyerze. Na swoim koncie ma także książkę dokumentalną "Zbrodnia (nie)doskonała" oraz kryminały "Tylko martwi nie kłamią", "Florystka", "Pochłaniacz" i "Okularnik".

Autor: Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Tytuł: "Zbrodnia niedoskonała"
Ilość stron: 400
Oprawa: miękkaKsiążka przeczytana w ramach wyzwań:


Gra w kolory II (szary/siwy)
Historia z trupem
Klucznik (egzemplarz recenzencki, przeczytana w 1 dzień)
Kryminalne wyzwanie
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)18 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie! Może sięgnę kiedyś, tak jak po inne książki Bondy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam dopiero dwie książki Bondy, ale mam w planach cykl o Hubercie Meyerze i Saszy Załuskiej ;)

   Usuń
 2. Woow, wspaniała propozycja. Zapoluję na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zagadki dla czytelników - lubię takie "wstawki" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś oglądałam film dokumentalny o profilerach, książkę też chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem świeżo po lekturze "Umarli mają głos" Marka Krajewskiego i Jerzego Kaweckiego. W podobnej formie, poznajemy tam prawdziwe, choć fabularyzowane historie o głośnych polskich zbrodniach i pracę medyka sądowego "od kuchni". Kryminalistyka, jak widzę, staje się coraz modniejsza literacko :-) "Zbrodnia niedoskonała" trafia na moją listę książek do przeczytania - praca psychologa policyjnego to musi być arcyciekawe zajęcie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam "Umarli mają głos". Zarówno jedna, jak i druga książka bardzo ciekawa :)

   Usuń
 6. Jestem ciekawa co z tego wyszło i jestem zainteresowana tą zagadką :) Z pewnością po nią sięgnę..

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, to książka, która mnie zdecydowanie zainteresowała!

  OdpowiedzUsuń
 8. Praca profilera mnie intryguje, więc jak spotkam publikację to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. To jest powieść czy raczej dokument?
  Te sprawy, na podstawie których napisano książkę stanowią jej fabułę czy to przykłady z praktyki policyjnej jako wzór do wyznaczania profili przestępców, którzy dopuścili się złych czynów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest literatura faktu, nie powieść. Zawiera przykłady z praktyki policyjnej Bogdana Lacha.

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)