niedziela, 4 października 2015

Największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce!

1 października ruszyła największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce - Czytaj PL. Akcja potrwa do 31 października.

Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawiło się już 1 października na ulicach największych polskich miast (w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach). W każdym z nich będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy i zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa. Czytaj PL! to pierwsza tego rodzaju akcja na świecie organizowana na taką skalę.


W wypożyczalnie e-booków zostaną zamienione nośniki reklamowe na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie. Aby wypożyczyć książkę wystarczy pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować przy jej pomocy kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. E-książki będzie można czytać na smartfonie lub tablecie. Czytaj PL! promuje na wcześniej nie znaną w Polsce i Europie skalę korzystanie z literatury przy użyciu nowych technologii. Zakładamy, że z darmowych wypożyczalni skorzysta nawet 100 tysięcy osób – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego organizującego kampanię. Patronem merytorycznym akcji został Instytut Książki, a jej ogólnopolski zasięg stał się możliwy dzięki zaangażowaniu partnerskich miast. – To bodaj pierwszy przypadek takiej współpracy z innymi miastami. Połączyliśmy siły w pięknej sprawie i wierzymy, że wspólnie zdziałamy wiele dobrego – dodaje Izabela Helbin.

Kampania miała już wcześniejsze odsłony wyłącznie w Krakowie. Wtedy z wypożyczalni darmowych e-booków skorzystało kilkanaście tysięcy osób. – To sukces poprzednich edycji zachęcił nas do wyjścia z projektem poza obszar Krakowa. Naszą ambicją było sprawić, aby projekt stał się ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo w nowoczesnej i przyjaznej odsłonie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i kolejne edycje akcji będą jeszcze ciekawsze – mówi Mateusz Tobiczyk z platformy e-bookowej Woblink.com, która organizuje akcję wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Wśród tytułów, które będzie można wypożyczyć w trzystu e-bibliotekach znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. Do dyspozycji miłośników nowych technologii i kryminału będą powieści: "Arena szczurów" Marka Krajewskiego, "Kasacja" Remigiusza Mroza i "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego. Dla fanów mocnych historii w e-bookowych wypożyczalniach umieszczono także bezkompromisowe rozmowy Patryka Vegi z policjantami – "Złe psy. W imię zasad" i pierwszy thriller 2.0 – "Notebook" Tomasza Lipki. Miłośnicy wielkiej literatury będą mogli przeczytać jedną z najważniejszych skandynawskich powieści XX wieku – "Kolosa" Finna Alnaesa. W wypożyczalniach Czytaj PL! nie zabrakło też głośnej pozycji "Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy. Listę dostępnych pozycji zamykają: ostatnia powieść z serii Uniwersum Metro 2033 – "Otchłań" Roberta J. Szmidta, zabawna czeska powieść "Ostatnia arystokratka" Evžena Bočka, reportaże o trzydziestolatkach pochodzących z małych miasteczek zebrane w tomie "Zaduch" Marty Szarejko, a także "Obietnica Łucji" Doroty Gąsiorowskiej.

Darmową aplikację Czytaj PL! można pobrać w sklepach App Store i Google Play. Akcja Czytaj PL! będzie trwała od 1 do 31 października. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl. We wszystkich miastach drogę do ciytylightów z najlepszymi książkami pomoże czytelnikom znaleźć aplikacja mobilna jakdojade.pl.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma e-bookowa Woblink.com.

Miasta Partnerskie: Gdańsk, Katowice, Poznań, Wrocław.

Wydawnictwa Partnerskie: Czwarta Strona, Dom Wydawniczy PWN, Insignis Media, Karakter, Od deski do deski, Stara Szkoła, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Znak, Znak Emotikon i Znak Literanova.

12 komentarzy:

 1. Akcja jak najbardziej warta uwagi, choć nie jestem fanką ebooków, to popieram ją, bo każda metoda walki z wtórnym analfabetyzmem jest dobra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akcja rzeczywiście fajna, ale też nie jestem fanką ebooków ;)

   Usuń
 2. Cały czas nie mogę odżałować, iż na liście miast nie ma Łodzi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam to w Gdańsku. Nie skorzystałam, ale zainteresowałam się. Ciekawe, jakie będą wyniki po akcji i czy coś faktycznie zostanie wypromowane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co prawda nie przepadam za e-bookami, ale życzę organizatorom akcji wielkiego sukcesu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna akcja! Szkoda, że nie mieszkam w pobliżu:(

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajna akcja oby takich więcej!

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)