środa, 29 marca 2017

"Sekrety roślin" - przyroda zdradza swoje tajemnice

"Sekrety roślin" Anne-France Dautheville to książka pełna niezwykłych historii ze świata flory.

Świat roślin jest tajemniczy, jest w nim tyle niesamowitych zjawisk i nieprawdopodobnych historii. Panuje w nim niewidoczna logika natury. Jednak nie można dać się zwieść urokowi roślin, bowiem w ich świecie panuje walka o przetrwanie. Sekrety roślin odsłania Anne-France Dautheville.

"Sekrety roślin" to książka opisująca tajemnice flory. Anne-France Dautheville dzieli się swoimi wieloletnimi obserwacjami oraz niezwykłymi historiami. Wszystko to dopełniają zabawne anegdoty, mało znane fakty i praktyczne porady.

Jak pisze we wstępie Jean-Marie Pelt: Ta książka staje w obronie "inteligencji" przyrody, inteligencji przebiegłej i zagadkowej, którą posługują się rośliny, aby żyć i przetrwać, mocno przytwierdzone do ziemi lub innych roślin. 

Skąd pomysł na taką książkę? Świat roślin mnie fascynuje. Odkryłam go, uprawiając ogródek. Uznałam, że za tymi kształtami, kolorami, zapachami kryje się z pewnością jakaś logika. (...) Krótko mówiąc, rośliny stawiają mi różne pytania, a ja szukam w nauce zrozumiałych odpowiedzi i przedstawiam je jak piękną opowieść, wciąż na nowo. 

Fot. Wiki


Jedną z ciekawszych historii jest ta o trawie pampasowej (Cortaderia). Jej nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa cortar, czyli "ścinać". Brzegi liści tej rośliny są pokryte ostrymi krzemowymi ząbkami. Gdy nieostrożnie przeciągniesz dłonią po jednym z tych długich i wąskich liści, ziszczą się słowa "Marsylianki" i twoja krew "napoi ziemię".

Rozbawiła mnie opowieść o ananasie. Wyobraźcie sobie, że król Ludwik XIV po spróbowaniu ananasa, tropikalnego owocu sprowadzonego do Francji przez żeglarzy, zakazał go podawać nie tylko w jego pałacu, lecz także na całym świecie. Dlaczego? Nikt nie wyjaśnił królewskiemu kucharzowi, że to się obiera i że skórki się nie je! 

Fot. Wiki

Książkę Anne-France Dautheville czyta się niczym powieść z dreszczykiem. Niektóre informacje są zabawne, inne budzą lekki niepokój. Okazuje się bowiem, że rośliny potrafią być niebezpieczne. Dlatego należy je dobrze poznać. Z książki można dowiedzieć się np., jakie są właściwości pokrzywy, dowiedzieć się czegoś więcej o pomarańczy oraz przekonać się, do czego zdolna jest gorczyca.

Walorem lektury są czarno-białe rysunki przedstawiające przedstawicieli flory. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku, a szczególnie miłośnikom przyrody. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Anne-France Dautheville (ur. 1944) jest francuską pisarką i dziennikarką. Była pierwszą kobietą w latach 70., która odbyła podróż dookoła świata na motocyklu. W 2016 roku dom mody Chloe przygotował kolekcję ubrań inspirowanych motocyklowym stylem pisarki z tamtych czasów. Na swoim koncie ma liczne książki reportażowe i wspomnieniowe ze swoich podróży oraz kilka powieści, a także praktyczny słownik terminów ogrodniczych.Autor: Anne-France Dautheville
Tytuł: "Sekrety roślin"
Ilość stron:
Oprawa: twarda

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC Czytania (wariant 1 - tytuł na S)
Czytamy nowości
W 200 książek dookoła świata (Francja)

6 komentarzy:

 1. Nie jestem miłośniczką roślin. Jakoś nie mam do nich tzw. ręki. Nawet głupiego kaktusa w doniczce potrafię zmarnować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, a może dzięki tej książce być je polubiła ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa publikacja. Też zaskoczyło mnie wiele informacji:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świat roślin wydaje mi się tajemniczy, ale na razie książka mnie nie ciekawi

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)