poniedziałek, 4 lipca 2016

Co rządzi naszym życiem? "Przeznaczenie, traf, przypadek"...

"Przeznaczenie, traf, przypadek" to zbiór opowiadań Jacka Cygana, które skłaniają o refleksji na temat życia i śmierci.

Czy rzeczywiście jesteśmy panami swojego losu? A może naszym życiem kieruje przeznaczenie, traf, przypadek? Na te pytania próbuje znaleźć odpowiedź Jacek Cygan w swoim zbiorze opowiadań.

"Przeznaczenie, traf, przypadek" to zbiór 26 opowiadań Jacka Cygana, których bohaterowie przekonują się, jak pozornie błahe zdarzenia mogą odmienić ich życie, a przynajmniej je mocno przewartościować. Początkowo są zdumieni z innego obrotu spraw. Potem zaczynają odczuwać szczęście lub zawód, w zależności od tego, czy ich życie nagle się zmieniło na lepsze lub na gorsze.

Autor kreuje całą plejadę różnorodnych postaci, tak odmiennych i jednocześnie tak do siebie podobnych. Poznajemy m.in. Tenora i Elvisa, którzy zabawiają przechodniów na jednym z rzymskich placów, dwie obce sobie kobiety, które dzieli narodowość, wiek, doświadczenia, a tak naprawdę łączy tak wiele, szczęśliwą mężatkę, która przebywając w balonie widokowym, spojrzała na swoje małżeństwo z innej perspektywy. Tych postaci jest więcej, ale najlepiej zapoznać się z nimi osobiście. Jednak uprzedzam, ta znajomość może odmienić wasze postrzeganie świata.

Najbardziej spodobały mi się 4 opowiadania - "Tenor", o dwóch konkurujących ze sobą starszych panach, którzy zabawiali przechodniów swoimi występami, wcielając się w Tenora i Elvisa, choć dawniej wykonywali zupełnie inne profesje, "Cykady", o mężu, który po latach przestał dostrzegać swoją żonę, nie pamiętał nawet, w co ostatnio była ubrana i "Trzy listki", o pomysłowym lekarzu, który za wszelką cenę chciał uratować swojego pacjenta, który stracił chęci do życia i użył podstępu.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem. Opowiadania poruszają różne, nie zawsze wesołe, tematy - m.in. miłość, zdradę, poczucie straty, samotność, starość, a nawet śmierć. Historie skłaniają do refleksji o ludzkim losie, życiu i śmierci. Podczas lektury powstaje pytanie, czy rzeczywiście mamy wpływ na nasze życie, czy rządzi nim przeznaczenie, traf, przypadek.

Jacek Cygan okazał się nie tylko świetnym tekściarzem, lecz także prozaikiem. Jest uważnym i wrażliwym obserwatorem, takich codziennych, ludzkich spraw, które potrafi ciekawie opisać. Wczuwa się w losy swoich postaci, pokazuje motywacje ich działań, a także wzloty i upadki. I znakomicie mu to wychodzi, aż trudno uwierzyć, że to jego debiut prozatorski. Jego opowieści są trochę zabawne, trochę smutne, ale mają poruszające i zaskakujące zakończenia. Historie wzbogacają czarno-białe fotografie Leszka Mądzika. Polecam tę książkę miłośnikom opowiadań oraz Jacka Cygana.

Jacek Cygan (ur. 1950) jest jednym z najsłynniejszych polskich tekściarzy, a także autorem musicalowym i scenarzystą. Od lat współpracuje z wielkimi polskimi artystami, zarówno kompozytorami, jak i wykonawcami. Pisał lub nadal pisze teksty m.in. dla Seweryna Krajewskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Andrzeja Zauchy, a także do kompozycji Krzesimira Dębskiego, Piotra Rubika, Grzegorza Turnaua. Jest autorem ponad 1000 piosenek, m.in. "Mały Elf" Haliny Frąckowiak, "Baw mnie" do filmu "Och Karol", "Pokolenie" zespołu Kombi. Na swoim koncie ma także książkę "Życie jest piosenką".
Księgarnia BookMasterAutor: Jacek Cygan
Tytuł: "Przeznaczenie, traf, przypadek"
Ilość stron: 256
Oprawa: twarda


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 2 - autor na C)
Historia z trupem
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)

12 komentarzy:

 1. Chyba jednak to nie dla mnie. :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację, Pan Jacek Jest uważnym i wrażliwym obserwatorem, takich codziennych, ludzkich spraw. Widać to po tekstach jego piosenek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może się skusisz na Jego opowiadania? ;)

   Usuń
 3. Opowiadania mnie rzadko przyciągają, wolę dłuższą formę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jednak tym razem zrobisz wyjątek ;) Ja też wolę powieści, ale od czasu do czasu sięgam po opowiadania.

   Usuń
 4. Cygan pisze swietne teksty, więc może i opowiadania mi się spodobają
  Zapraszam do siebie. Od dzisiaj konkurs - do wygrania "Ocalona" Alexandry Duncan :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak właśnie wyobrażam sobie tę publikację. Z pewnością Jacek Cygan potrafi zaobserwować i opisać własne otoczenie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam pojęcia, że Cygan napisał książkę, może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisał już dwie - oprócz tej "Życie jest piosenką" :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)