poniedziałek, 25 lipca 2016

"Muzyka mojego życia" - wywiady Roberta Janowskiego

"Muzyka mojego życia" to zbiór 24 rozmów przeprowadzonych przez Roberta Janowskiego z artystami, którzy tworzą polską muzykę rozrywkową.

Roberta Janowskiego zna chyba każdy, to niezwykły prowadzący program "Jak to melodia", który ma wiedzę muzyczną i potrafi ładnie śpiewać, co często udowadnia na wizji. Największe wrażenie robi na mnie jego wykonanie piosenek z musicalu "Notre-Dame de Paris" - "Czas katedr" oraz "Belle", którą wykonał wraz z Garou i Piotrem Cugowskim podczas Festiwali w Sopocie w 2002 roku. Tym razem postanowił odkrył swój kolejny talent - wnikliwego dziennikarza, który zachwyca się, dziwi i dopytuje swoich rozmówców. Efekty jego pracy zostały zebrane w książce "Muzyka mojego życia".

"Muzyka mojego życia" to zbiór 24 wywiadów przeprowadzonych przez Roberta Janowskiego z gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej. Wśród nich znaleźli się: Ewa Bem, Robert Gawliński, Kombi, Krzysztof Krawczyk, Ania Rusowicz, Natalia Kukulska, Piotr Cugowski, Marek Piekarczyk, Anita Lipnicka, Maryla Rodowicz, Golec uOrkiestra, Janusz Panasewicz, Krzysztof Skiba, Zdzisława Sośnicka, Igor Herbut, Muniek Staszczyk, Ryszard Rynkowski, Jacek Cygan, Kapitan Nemo, Andrzej Piaseczny, Artur Gadowski, Alicja Majewska, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Stanisław Soyka.

Tytuł książki nawiązuje do audycji radiowej, którą Robert Janowski  prowadzi w Radiu Złote Przeboje. Słuchacze opowiadają na antenie o swoich najwspanialszych wspomnieniach, które są związane ze złotymi przebojami. Z kolei podtytuł brzmi "Moje rozmowy z gwiazdami, które podziwiam, o muzyce, którą kocham".

Jak możemy przeczytać we wstępie: Każdy z moich rozmówców z pewnością ma tajemniczy gabinet. w którym doświadczał po raz pierwszy wzruszeń i odkrywał świat swojej muzyki. W towarzystwie każdego z nich mógłbym zamknąć oczy i unieść się w tę ich przestrzeń. I pewnie obudziłyby mnie dopiero oklaski zachwyconych ludzi.

Każdy wywiad poprzedzony jest krótkim wspomnieniem Roberta Janowskiego o swoim rozmówcy. W ten sposób można ułożyć historię wielkich muzycznych osobowości, które urodziły się w kraju nad Wisłą, a potem zaistniały na całym świecie.

Robert Janowski ma celne pytania, nic się przed nim nie da ukryć. A rozmówcy chętnie opowiadają o swoim życiu zawodowym oraz o kulisach sukcesu i sławy. To fascynująca opowieść o wielkich muzycznych zjawiskach, jakim bez wątpienia są rozmówcy Janowskiego. Postacie te nadawały kształt polskiej muzyce.

Uwielbiam Alicję Majewską za piosenki z przesłaniem, Ewę Bem za niesamowite poczucie swingu, Anię Rusowicz za styl nawiązujący do big bitu, Marylę Rodowicz za jej niesłabnąca energię oraz Jacka Cygana za teksty piosenek, które zawsze mają głębię. I cieszę się, że mogłam lepiej poznać tych artystów.

Z książki dowiedziałam się m.in. jakie studia skończyła Alicja Majewska, kto nakłonił Ewę Bem do rozpoczęcia kariery muzycznej oraz komu chciałby napisać tekst Jacek Cygan. Dzięki zamieszczonym w niej wywiadom zaczęłam przekonywać się do Roberta Gawlińskiego, który do tej pory kojarzył mi się głównie z Baśką", choć napisał wiele ciekawych piosenek (jednocześnie czytałam i słuchałam jego utwory) oraz Sebastiana Karpiela-Bułecki, który śpiewa i gra folk.

Walorem publikacji są zdjęcia gwiazd, z którymi zostały przeprowadzone rozmowy. Polecam tę książkę miłośnikom polskiej muzyki rozrywkowej oraz Roberta Janowskiego.

Robert Janowski jest piosenkarzem, aktorem, poetą. Od roku prowadzi program rozrywkowy "Jaka to melodia?" oraz od 2012 roku audycję radiową "Muzyka mojego życia". Jest zdobywca 5 nagród Wiktora za osobowość telewizyjną oraz laureat 4 Telekamer, w tym Złotej Telekamery.

Autor: Robert Janowski
Tytuł: "Muzyka mojego życia"
Ilość stron: 264
Oprawa: twarda


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 2 - autor na J)
Czytamy nowości
Łów słów (JE)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)

12 komentarzy:

 1. Chętnie bym poczytała te wywiady. Lubię Janowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie interesuje mnie sylwetka tego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki tej książce możesz poznać sylwetki innych artystów, bo to wywiady, a nie książka o Janowskim ;)

   Usuń
 3. Myślę, że by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bez wątpienia facet ma wiedzę o muzyce w małym paluszku, co jest godne podziwu. Pewnie dlatego wywiady też są ciekawie przeprowadzone. Póki co mnie nie ciągnie, ale kiedyś "przy okazji" mogłabym je przeczytać.
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wywiady są ciekawe, Janowski nie powiela pytań, do każdego artysty podchodzi indywidualnie :)

   Usuń
 5. Zaciekawiłaś mnie. Chętnie poznam Janowskiego od tej strony. Wybrał też ciekawych i różnorodnych artystów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, mam nadzieję, że się skusisz ;) Wybrał przede wszystkim muzyków, których ceni :)

   Usuń
 6. Jankowski to bardzo sympatyczna postać polskiej kultury, chętnie zapoznałbym się z tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bardzo go lubię, a książkę polecam :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)