poniedziałek, 31 sierpnia 2015

"Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też" - sukcesy naszych rodaków

"Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza" Jana Wróbla i Ewy Wróbel to zbiór osiągnięć naszych rodaków. Dzięki nim możemy poczuć się dumni.

Historia wcale nie musi być nudna, wystarczy, że jest ciekawie i przystępnie przedstawiona. Przekonałam się o tym już podczas lektury "Bajek, które zdarzyły się naprawdę" Anny Moczulskiej, w której losy postaci historycznych zostały wpisane w scenariusze znanych bajek. Nie mniej oryginalny pomysł mają Jan i Ewa Wróbel w swojej książce o znanych Polakach i Polkach.

"Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza" to zbiór osiągnięć naszych rodaków. Okazuje się, że Polacy mają na swoim koncie wiele sukcesów. Możemy zaliczyć do nich m.in. słynne amerykańskie mosty, kamizelkę kuloodporną czy laptop.

Jak można przeczytać we wstępie: Autorzy cyklu Historia 2.0 postanowili przypomnieć sobie i światu dokonania kilkunastu naszych rodaków. O niektórych świat pamięta, o większości zapomnieli nawet Polacy. Nie jesteśmy w stanie w tej książce przypomnieć ich wszystkich. Wierzymy, że jeśli człowiek otrzyma uderzenie dobrej energii, to już do końca życia będzie wypatrywał, czy aby za jakimś wielkim dokonaniem w przeszłości lub przyszłości nie czai się Mazurek Dąbrowskiego. Albo Mazurka.

Na kartach przewijają się postacie znane z historii, m.in. Mikołaj Kopernik - astronom, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, za co polskie go wydało plemię, Maria Skłodowska Curie - fizyczka i chemiczka, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla - za badanie promieniotwórczości oraz za odkrycie radu i polonu, Irena Sendler - odważna kobieta, która uratowała 2500 żydowskich dzieci; osoby mniej znane, o których usłyszałam po raz pierwszy, m.in. Stefan Banach - genialny matematyk, który dziś jest zapomniany, Ernest Wilimowski - świetny piłkarz grający w naszej reprezentacji i skradziony przez Hitlera; a także jeszcze żyjący Polacy - Jerzy Owsiak - dość kontrowersyjny celebryta, który od ponad 20 lat prowadzi Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy a od 20 lat - Przystanek Woodstock czy Anna Dymna - znana i lubiana aktorka, która prowadzi Fundację "Mimo wszystko" i pomaga niepełnosprawnym dzieciom.

Fot. materiały promocyjne

Każda z przedstawionych historii jest ciekawa i pouczająca. Jan i Ewa Wróbel udowadniają, że możemy być dumni z naszych rodaków i mamy, czym się pochwalić. Bez wielu wynalazków czy epokowych odkryć Polaków nasz świat byłby inny, uboższy. Zastanówmy się, jak potoczyły się losy świata, gdyby nie złamano tajemnicy Enigmy - to zasługa trójki Polaków albo jak długo ludzie wierzyliby, że Słońce krąży wokół Ziemi, gdyby nie polski astronom pochodzący z Torunia albo czym byśmy się dziś malowały, gdyby nie pewien eksperymentator, który wymyślił make-up i założył firmę Max Factor. Szkoda, że o tym nie pamiętamy i potrafimy tylko narzekać.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana są z przymrużeniem oka i z humorem. Walorami lektury są wypowiedzi Internautów oraz komiksy, które obrazują opowiadane historie. Moim zdaniem pomysł jest genialny. Dzięki temu łatwiej zapamiętać fakty i jednocześnie świetnie się przy tym bawić. Obiecywałam sobie jeszcze tylko jedna historia i koniec. Jednak nie mogłam się oprzeć kolejnej i kolejnej, aż doszłam do samego końca.

Fot. materiały promocyjne


Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom historii. To lektura dla każdego. Być może pozbawi nas narodowych kompleksów.

Warto wspomnieć, że "Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza" to drugi tom cyklu "Historia Polski 2.0". Pierwszy to: "Polak, Rusek i Niemiec... czyli jak psuliśmy plany naszym sąsiadom". Kolejny tom - "Polacy nic się nie stało! czyli o tym jak chcieli nam dokopać, ale im nie wyszło" ma ukazać się w styczniu 2016 roku. Już nie mogę się doczekać.

Jan Wróbel jest dziennikarzem, publicystą, felietonistą, nauczycielem i historykiem. Pracuje w TVN24, pisze w "Tygodniku Powszechnym" i "Dzienniku Gazeta Prawna". Pracuje także jako nauczyciel historii w I SLO "Bednarska" w Warszawie. Na swoim koncie ma także inne książki - "Jak przetrwać w szkole i nie zwariować" i "Zbrodnia doskonała".

Ewa Wróbel jest nauczycielką - pracuje w 25. SLO w Warszawie. Prywatnie jest żoną Jana Wróbla.


Autor: Jan Wróbel i Ewa Wróbel
Tytuł: "Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też"
Ilość stron: 240
Oprawa: miękka

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytam opasłe tomiska (240 s.)
Gra w kolory (czerwony)
Historia w trupem
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)
16 komentarzy:

 1. Pierwsza cześć mi się podobała i już chcę przeczytać tę!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie czytałam pierwszej części, ale bardzo bym chciała :)

   Usuń
 2. Czytałam pierwszą część i mam nadzieję, że będę miała okazję poznać również ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero planuję przeczytać pierwszą część. Oby Ci się udało, jest świetna :)

   Usuń
 3. Uwielbiam czytać o osiągnięciach naszych rodaków, więc chętnie się z tą pozycją zapoznam, ciekawe czy będzie potrafiła mnie czymś zaskoczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że zaskoczy Cię nieraz - tak jak mnie ;)

   Usuń
 4. Fajnie, że wydawane są takie publikacje. Z chęcią zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza część cyklu bardzo mi się podobała i już nie mogę się doczekać przeczytania kolejnej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedługo zapoznam się z pierwszą częścią. Polecam drugą, jest super :)

   Usuń
 6. Pewnie bym na książkę nie zwróciła uwagi ale teraz wiem że chcę ją przeczytać, rozglądnę się też za pierwszą w tej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, że o niej napisałam. Koniecznie się rozejrzyj. Ja teraz czekam na pierwszą :)

   Usuń
 7. TOTALNIE muszę mieć tę książkę!! Świetna recenzja, zachęciłaś mnie w 100%!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)