czwartek, 30 lipca 2015

Piosenka przypomni ci...

Miłośnicy starych polskich przebojów mają szansę na niezwykłą podróż muzyczną do lat 1945-1958. Jak to możliwe? Wystarczy, że przeczytają książkę Dariusza Michalskiego "Piosenka przypomni ci..."

Dariusz Michalski opisuje historię muzyki rozrywkowej z lat 1945-1958. Mimo iż był to ponury okres naszej historii, powstały w nim niezwykłe przeboje, które przetrwały do dziś. Jak pisze w przedmowie polski historyk, prof. Jerzy Eisler: dla niektórych może to być zestawienie wręcz nie do przyjęcia na podobnej zasadzie, jak za niestosowne uważają na przykład tworzenie filmów komediowych, których akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. (...) Skoro zaś okres stalinowski naznaczony jest piętnem zbrodni i nieprawości, ich zdaniem można o nim mówić niemal wyłącznie w tonacji martyrologicznej.

Autor we wstępie podkreśla jaka jest tematyka książki: O tamtych czasach (dokładnie: o historii polskiej muzyki rozrywkowej w latach 1900-1939) opowiada moja książka "Powróćmy jak za dawnych lat...", do której czasami odsyłam czytelnika. Ta zaś jest kontynuacją, dalszym ciągiem: rozpoczyna się wojną, kończy zaś... rewolucją. Inaczej mówiąc: granice tematyczne mej pracy wyznacza Historia przez duże H - powojenna wolność kraju oraz postalinowska i popaździernikowa wolność kraju. Przy tym pokazuje w niej jak z biegiem czasu zmieniała się muzyka, pod wpływem sytuacji politycznej i procesów historycznych.

Ciekawy jest również sam tytuł, który jest zarazem tytułem piosenki Jerzego Połomskiego. Dlaczego zatytułowałem tę książkę "Piosenka przypomni ci..."? Bo w tamtych czasach polska piosenka, przez „estetów” rodzimej kultury spychana na jej margines, nie tak łatwo dała się form(at)ować swoim ideowym "zarządom" i politycznym "nadzorcom". Ale też dzięki temu była, jaka była: oryginalna, atrakcyjna, po prostu... niezapomniana. Ona też - jeśli tylko potrafimy wsłuchać się we wszystkie jej treści i niuanse, teksty i podteksty - wiernie opowiada o "tamtych czasach".

W książce przywołane są sylwetki największych artystów tego okresu od Rachonia, Cajmera (dyrygentów związanych z Polskim Radiem), poprzez Martę Mirską ("Pierwszy siwy włos"), Marię Koterbską ("Chłopcy z obcych mórz"), Nataszę Zylską ("Kasztany"), aż do Zbigniewa Kurtycza ("Cicha woda"). Pokazane są w niej dzieje piosenki, kabaretu, fonografii, radiofonii i życia estradowego. Należy podkreślić, że nie zawsze była to muzyka lekka, łatwa i przyjemna. Autor nie skupia się jedynie na muzyce popularnej, opisuje również muzykę ludową czy jazzową. Oprócz piosenkarzy są w niej przywołani również kompozytorzy m.in. Władysław Szpilman oraz śpiewacy, kapele i orkiestry, np. Orkiestra z Chmielnej (Stanisław Grzesiuk). Dzięki tej różnorodności tematów muzycznych, każdy znajdzie w niej coś interesującego.

Dariusz Michalski jest dziennikarzem, publicystą muzycznym, prezenterem radiowym. A także miłośnikiem, znawcą i dokumentalistą rock & rolla i historykiem muzyki rozrywkowej.Na swoim koncie ma także m.in. książki "Powróćmy jak za dawnych lat", "Czesław Niemen", "Czy go jeszcze pamiętasz".
Autor: Dariusz Michalski
Tytuł: "Piosenka przypomni ci..."
Ilość stron: 822
Oprawa: twarda8 komentarzy:

 1. To książka idealna dla mojej cioci na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba bym się w tym nie odnalazła. Zupełnie nie moje muzyczne klimaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A moje jak najbardziej. Lubię polską muzykę z tamtych lat ;)

   Usuń
 3. Moja mama uwielbiała piosenkę "Kasztany'' i przy każdej nadarzającej się okazji mi ją nuciła. Dlatego myślę, że powyższa publikacja bardziej jej przypadnie do gustu niż mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że na pewno spodoba się Twojej mamie :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)