poniedziałek, 8 czerwca 2015

"Zrób to w Krakowie" - niezwykły przewodnik

"Zrób to w Krakowie" Magdaleny Kursy, Wojciecha Pelowskiego i Rafała Romanowskiego to nietuzinkowy przewodnik, w którym znalazły się ciekawe propozycje na spędzenie czasu w stolicy Małopolski.

Kraków to magiczne miasto, z którym mam wiele miłych wspomnień. Podobają mi się jego zabytki, bogata oferta kulturalna oraz wolniejsze tempo niż w stolicy. Zauważyłam, że gdy idę po Krakowie warszawskim rytmem, to ludzie dziwnie się patrzą. Mogłabym tam zamieszkać. W mieście tym jest wiele ciekawych miejsc, które można przeoczyć podczas standardowego zwiedzania. Rozwiązaniem tego problemu może być publikacja "Zrób to w Krakowie" Magdaleny Kursy, Wojciecha Pelowskiego i Rafała Romanowskiego.

"Zrób to w Krakowie" to nietuzinkowy przewodnik po stolicy Małopolski. Jak wspominają autorzy: Postanowiliśmy pokazać coś z tego Krakowa nowych mieszczan. Zmieniającego się w ostatnich latach tak szybko, jak nigdy przedtem, powiązanego ze światem nitkami tanich linii lotniczych, nawiedzonego przez tabuny turystów, żyjących do białego rana klubowym zgiełkiem. Znalazły się w nim informacje o knajpach, kawiarniach, klubach, galeriach, muzeach oraz zabytkach. Teksty są krótkie, mają zaledwie pół strony i są napisane w dwóch językach - polskim i angielskim. Ich walorem są ilustracje, które przybliżają opisywane miejsca.

Warto wspomnieć, że oprócz opisów ciekawych miejsc, znajdziemy tu także kulturalny kalendarz wraz ze stronami internetowymi interesujących wydarzeń (m.in. Opera Rara, Przegląd Kabaretów PAKA, Miesiąc Fotografii, Wielka Parada Smoków, Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"), kilka praktycznych adresów (z tanim jedzeniem, miejscami dla dzieci, informacją turystyczną) oraz plany komunikacji tramwajowej i autobusowej.

Autorzy chcą pokazać, że stolica Małopolski nie musi się kojarzyć jedynie z Wawelem; Bramą Floriańską; czy Rynkiem Głównym z Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Oczywiście autorzy nie wypierają się świętych dla Polaków zabytków czy pomnikowych postaci. Jednak jest również wiele innych miejsc, do których warto dotrzeć.

Fot. Weronika Trzeciak


Jednym z takich miejsc jest Muzeum Inżynierii Miejskiej, które mieści się w dawnej zajezdni tramwajowej. Warto tam zajrzeć, choćby dla XIX-wiecznej wozowni tramwaju konnego, dawnej kuźni i stajni oraz hali tramwaju elektrycznego. Odbywają się tam różne wystawy - zabytkowych tramwajów, zabytkowych samochodów i motocykli. Relację z wystawy można zobaczyć tutaj.

Warte uwagi są także m.in.: cztery kopce (Kościuszki, Piłsudskiego, Krakusa i Wandy), synagogi na Kazimierzu (Remuh, Tempel, Stara, Kupa, Wysoka, Popera, Izaaka Jakubowicza), plac Bohaterów Getta z żeliwnym krzesłem, krypta klasztoru Reformatów z otwartymi trumnami, w których leżą zmumifikowane zwłoki, Las Wolski z pierwszym w Polsce leśnym zoo (zrobiłam 2 fotogalerie z tego miejsca, które podzieliłam na ssaki i ptaki) czy zamek w Przegorzałach, do którego nie wiedzieć czemu turyści rzadko zaglądają.

Fot. Weronika Trzeciak


Magdalena Kursa, Wojciech Pelowski i Rafał Romanowski starają się pokazać, że Kraków wciąż się rozwija. Oczywiście nie wszystkie elementy są piękne, np. pomnik Józefa Piłsudskiego i rzeźba czwórki legionowej, pomnik Piotra Skargi czy rzeźba Eros spętany Igora Mitoraja. Jednak nie da się zaprzeczyć, że miasto staje się coraz bardziej nowoczesne, a jednocześnie nie wypiera się swojej historii. Powstały np. takie budowle jak Pawilon Wyspiański 2000, najmłodszy budynek w zabytkowym centrum miasta - połączenie punktu informacji turystycznej, galerii wystawienniczej i małego centrum konferencyjnego, Muzeum Lotnictwa Polskiego, które z lotu ptaka wygląda jak wirujące śmigło czy Dom z gontu, asymetryczny dom mieszkalny, którego dach i ściany pokryte są jednorodnym materiałem - gontem.

Aby zaciekawić czytelnika, Rafał Romanowski opowiada miejskie legendy - o nawiedzonym domu w Rżące, o niebezpiecznym tunelu pod torami w Płaszowie czy o "wyścigach pod Geantem (Realem)".

Fot. Weronika Trzeciak

Pokazują także, gdzie warto coś zjeść w Krakowie i gdzie zaopatrywać się w produkty żywieniowe. Pozwalają również wypowiedzieć się znanym krakowianom na temat ich ulubionych miejsc. Wśród nich znaleźli się m.in. Adam Golec, szef działu foto krakowskiego Gazety Wyborczej, Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej czy Adam Chrząstowski, restaurator i szef kuchni.

Przewodnik "Zrób to w Krakowie" bardzo mi się spodobał. Dzięki niemu spojrzałam na Kraków z innej perspektywy. Odkryłam ciekawe miejsca, do których na pewno się udam. Polecam go każdemu bez wyjątku. To świetna książka zarówno dla mieszkańców stolicy Małopolski, którzy szukają nowych inspiracji, jak również dla turystów, którzy chcieliby poznać Kraków znany jego mieszkańcom.

Niedługo planuję zapoznać się z przewodnikiem Wrocławia, a potem mam nadzieję innych miast z tej serii (Poznania, Szczecina i Trójmiasta). Do tej pory czytałam jedynie Zrób to w Warszawie! Alternatywny przewodnik, który także gorąco polecam.

Magdalena Kursa, Wojciech Pelowski i Rafał Romanowski to dziennikarze piszący w krakowskiej "Gazecie Wyborczej". Wspólnie postanowili pokazać Kraków od tej nowoczesnej strony - nowych mieszczan, a jednocześnie nie zapomnieli o jego historii.Autor: Magdalena Kursa, Wojciech Pelowski, Rafał Romanowski
Tytuł: "Zrób to w Krakowie"
Ilość stron: 240
Oprawa: półtwarda

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Historia z trupem
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)
Z literą w tle (autor na W/V)

18 komentarzy:

 1. Fajna sprawa, z takim przewodnikiem wycieczka po Krakowie miałaby zupełnie inny charakter. I jestem ciekawa Poznania w takim wydaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem ciekawa Poznania. Ale na razie podbijam Wrocław :P

   Usuń
 2. Uwielbiam Kraków z wielu różnych powodów i choć w większości kojarzę miejsca, o których piszesz, to z przyjemnością przeczytałabym ten przewodnik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powinnaś się w niego zaopatrzyć :)

   Usuń
 3. Na wakacje będzie jak znalazł:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam gdzieś starą edycję z Wrocławia i Krakowa - bardzo spodobały mi się te przewodniki, podobnie jak te z serii Ogarnij Miasto. Jedyna ich wada jest taka, że szybko się "przedawniają" i stają nieaktualne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałam o serii Ogarnij Miasto ;) Nie wszystko się przedawnia, np. zabytki stoją dalej :P

   Usuń
 5. W Krakowie w zeszłym roku byłam bodajże 4 razy. W tym ani raz, ale jeszcze nic straconego. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, ja bym chciała jeździć tam częściej. Ale na razie nie mam jak ;)

   Usuń
 6. Kraków to piękne miasto. A książka bardzo ciekawa, nie słyszałam o niej wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie byłam nigdy w Krakowie, ale jeśli kiedykolwiek zdecyduję się odwiedzić to miasto, to przy okazji pomyślę o powyższym przewodniku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyśl koniecznie - zachęcam do odwiedzenia Krakowa, jest piękny :)

   Usuń
 8. Chciałabym pojechać do Krakowa- i wtedy być może przyda się też przewodnik.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten o Warszawie był super i mam nadzieję, że kiedyś z niego skorzystam w terenie. I może zaopatrzę się też w ten o Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przewodnik o Warszawie trochę bardziej mi się podobał. Ale ten też świetny, powinnaś go poznać ;) Czyli nie wybierasz się na Big Book Festiwal?

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)