piątek, 24 kwietnia 2015

"Koneser" ludzkiego ciała

"Koneser" Joanny Opiat-Bojarskiej to druga część cyklu z podkomisarzem Przemysławem Burzą Burzyńskim i posterunkowym Michałem Majewskim.

Czas wakacji kojarzy się z odpoczynkiem, podróżami, wygrzewaniem się na słońcu, spacerami po górskich szlakach albo z morskimi kąpielami. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na słodkie leniuchowanie. Niestety bohaterowie powieści Joanny Opiat-Bojarskiej - doświadczony Burzyński i niepokorny Majewski, muszą zająć się sprawą tajemniczych morderstw.

W lesie pod Poznaniem zostają znalezione niekompletne szczątki kobiety. Kilka dni później na terenie dawnego pruskiego fortu zostaje porzucone ciało mężczyzny bez narządów wewnętrznych, za to z wiadomością od mordercy. Sprawami, które początkowo nic nie łączy, zajmuje się policyjny duet - podkomisarz Burzyński i posterunkowy Majewski. Choć ich początki nie były łatwe, coraz lepiej się dogadują. Pomaga im antropolog sądowa Anita Broll, która wpada Majewskiemu w oko i imponuje mu swoją wiedzą.

Śledztwo przybiera nieoczekiwany obrót, a tropy prowadzą na ślad bezlitosnych handlarzy żywym towarem. W dodatku, pojawia się tajemniczy mężczyzna o nietypowych potrzebach, który chce zwrócić na siebie uwagę - w tym celu udziela wywiadu pewnej dziennikarce...

"Koneser" to mroczna powieść kryminalna, która skłania do refleksji na temat życia i śmierci. Tym razem autorka porusza problem handlu żywym towarem, a nawet posuwa się w swoich przemyśleniach nieco dalej. Powstaje pytanie, jak zachowalibyśmy się w obliczu tragedii opisywanych w książce - trudno to sobie nawet wyobrazić.

Widać, jak wiele pracy włożyła autorka w napisanie tej książki. Musiała zgłębić wiedzę z dziedziny antropologii sądowej oraz medycyny sądowej, by zaserwować czytelnikom dokładne opisy badania szczątków ludzkich oraz sekcji zwłok.

Dużym walorem lektury są świetnie skonstruowani bohaterowie - m.in. Przemysław Burza Burzyński, doświadczony policjant, który do tej pory przedkładał życie zawodowe nad prywatne, jednak teraz próbuje ocalić swoje małżeństwo; Michał Majewski, młody policjant z koneksjami, noszący drogie, modne ciuchy i złoty zegarek; Anita Broll, chłodna i zdystansowana antropolog sądowa, która namiesza w życiu obu policjantów.

Powieść czyta się w miarę szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem. Joanna Opiat-Bojarska potrafi budować napięcie poprzez nagłe zwroty akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Jak na dobry kryminał przystało, zakończenie jest zaskakujące. Książkę polecam miłośnikom powieści kryminalnych.

Warto wspomnieć, że "Koneser" to druga część cyklu z podkomisarzem Przemysławem Burzą Burzyńskim i posterunkowym Michałem Majewskim. Poprzednia to: "Gdzie jesteś, Leno?". Nie trzeba czytać tego cyklu po kolei, gdyż spokojnie można zrozumieć fabułę, jedynie wątek osobisty bohaterów jest kontynuowany.

Joanna Opiat-Bojarska jest polską pisarką, specjalizującą się w powieściach obyczajowych. Zadebiutowała w 2011 roku powieścią "Kto wyłączył mój mózg?". Na swoim koncie ma także "Blogostan" oraz "Klub Wrednych Matek".Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Tytuł: "Koneser"
Ilość stron: 350
Oprawa: miękka


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytam opasłe tomiska (II tom - 350 s.)
Historia z trupem
Kapitan Żbik & Skandynawowie
Klucznik (dziewczęta i kobiety)
Kryminalne wyzwanie
Motyw zdrady w literaturze
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)Książka bierze udział w konkursie Zielono mi


13 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się okładka, zdecydowanie przyciąga wzrok. W ogóle Czarna Owca ma świetne okładki. Również treść mnie bardzo zaintrygowała ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się podobają okładki tego wydawnictwa :) To powinnaś przeczytać ;)

   Usuń
 2. bardzo bym chciała przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się uda. Ale może warto najpierw "Gdzie jesteś, Leno?".

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tym kryminale. Chętnie poznam styl pisania tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że styl tej pisarki jest coraz lepszy :)

   Usuń
 4. Czytałam poprzednią powieść autorki, czyli "Gdzie jesteś, Leno?" i bardzo mi się podobało, dlatego też będę miała na uwadze powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja, podobnie jak cyrysia, czytałam pierwszą część i na pewno sięgnę po "Konesera".

   Usuń
  2. Moim zdaniem ta powieść jest lepsza od poprzedniej, dlatego na pewno przypadnie Wam do gustu :)

   Usuń
 5. Najpierw przeczytam pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powinnam zacząć od pierwszego tomu :)

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)