poniedziałek, 29 grudnia 2014

"Sherlock Holmes. Tom 2" - klasyka w nowym wydaniu

W drugim tomie kompletnej edycji przygód najsłynniejszego detektywa wszech czasów znalazła się powieść "Dolina trwogi" oraz dwa zbiory opowiadań: "Przygody Sherlocka Holmesa" i "Szpargały Sherlocka Holmesa".

Z uwagi na to, że uwielbiam Sherlocka Holmesa, detektywa wykreowanego przez Arthura Conana Doyle'a, wprost nie mogłam się powstrzymać od sięgnięcia po kolejny tom jego przygód - mimo że znam większość utworów. A to wszystko dlatego, że tak spodobał mi się poprzedni tom, o którym pisałam całkiem niedawno tutaj. Poza tym chciałam uzupełnić braki w opowiadaniach.

W drugim tomie przygód ekscentrycznego detektywa-amatora znalazła się powieść "Dolina trwogi" oraz dwa zbiory opowiadań: "Przygody Sherlocka Holmesa" i "Szpargały Sherlocka Holmesa". Dzieła te zyskały nowe tłumaczenie Jerzego Łozińskiego.

"Dolina trwogi" to czwarta i zarazem ostatnia powieść o Sherlocku Holmesie, powstała w 1915 roku. Tym razem Sherlock Holmes i doktor Watson otrzymują zaszyfrowany list, który jest ostrzeżeniem przez zbliżającą się tragedią. Wkrótce w hrabstwie Sussex, w Bilstone Manor House, dochodzi do okrutnego morderstwa Johna Douglasa, majętnego obywatela o nieznanej przeszłości. Sherlock Holmes i jego wierny kompan pomagają policji rozwiązać tę zawiłą zagadkę. Tropy prowadzą do profesora Moriarty'ego, tytułowej Doliny trwogi, która znajduje się w Stanach Zjednoczonych oraz tajnego stowarzyszenia działającego pod przykrywką masonerii...

W tej powieści pojawia się profesor Moriarty, największy wróg Holmesa i zarazem godny dla niego przeciwnik. Zdaniem detektywa to intrygant wszech czasów, organizator sieci łajdactw, umysł kontrolujący całe podziemie, umysł będący w stanie uczynić przeznaczenie narodów błogosławieństwem lub zmorą. Co gorsze, jest tak przebiegły, że nie można mu niczego udowodnić.

"Przygody Sherlocka Holmesa" to zbiór 12 opowiadań, które ukazały się w 1892 roku. Wśród nich znalazł się m.in. "Skandal w Bohemii", w którym Sherlock Holmes zdradza swoją słabość do kobiety - Ireny Adler. Co z tego wyniknie?

"Szpargały Sherlocka Holmesa" to zbiór 11 opowiadań, które ukazały się w 1894 roku. Wśród nich znalazł się m.in. "Finalny problem", w którym Holmes staje do walki z Moriartym, nazywanym Napoleonem zbrodni. Jak się to zakończy, tego nie zdradzę. Dodam jedynie, że fani Holmesa byli bardzo zawiedzeni...

Jeśli chodzi o tłumaczenie tego tomu, to mam kilka zastrzeżeń odnośnie tytułów. Przyznaję, że trochę dziwi mnie słowo szpargały użyte w tytule zbioru, skoro w oryginale jest "The Memoirs of Sherlock Holmes". Do tej pory zbiór ten tłumaczony był jako "Wspomnienia Sherlocka Holmesa". Kolejną uwagą jest nieprzetłumaczenie tytułu "Silver Blaze" - do tej pory kojarzonego ze "Srebrną Gwiazdą".

Warto także wspomnieć o pięknym wydaniu książki - w twardej oprawie z obwolutą, na których są zdobienia. Pojawiają się one także na każdej stronie tytułowej. Do tego dochodzi elegancka, duża czcionka i papier wysokiej jakości. Trzeba przyznać, że takiego wydania nie powstydziłby się sam sir Arthur Conan Doyle.

Dużym walorem lektury są oryginalne ilustracje Sidneya Pageta, które zostały przedrukowane. Ten ilustrator pochodzący z epoki wiktoriańskiej zdobił opowiadania Doyle'a w "Strand Magazine". Nic więc dziwnego, że tworzą one niezwykły klimat tamtych czasów. Polecam tę książkę miłośnikom powieści detektywistycznych, Arthura Conana Doyle'a i Sherlocka Holmesa. Warto poznać klasykę w takim wydaniu.

Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) był szkockim pisarzem, wolnomularzem i spirytystą, a także czołowym przedstawicielem nurtu powieści detektywistycznej. Zadebiutował w 1887 roku powieścią "Studium w szkarłacie". W swoim dorobku ma także m.in. "Znak czterech", "Psa Baskerville'ów" oraz "Zaginiony świat". Wiele jego powieści i opowiadań zostało zekranizowanych.
Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: "Sherlock Holmes. Tom 2"
Ilość stron: 840
Oprawa: twardaKsiążka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytam opasłe tomiska (840 s.)
Czytamy klasyków
Czytamy kryminały (kryminał będący częścią serii)
Czytamy książki historyczne II
Europa da się lubić (I poziom - Wielka Brytania)
Historia z trupem
Klucznik (wstrząśnięte, niezmieszane)
Kryminalne wyzwanie
Książkowe podróże (Wielka Brytania)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
Rekord 2014 (147)
W 200 książek dookoła świata (Wielka Brytania)10 komentarzy:

 1. Rzeczywiście piękne wydanie, warto się skusić!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Sherlocka!
  Mam do niego ogromny sentyment z dzieciństwa!
  W dodatku w tak pięknym wydaniu to prawdziwy skarb! :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam Holmesa. Wydanie to bardzo wzbogaciło moją kolekcję :)

   Usuń
 3. Chciałabym dostać Sherlocka w swoje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pierwszy tom i chętnie zakupię drugi:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie tę część dostałem pod choinkę od siostry :) Oczywiście pewnie niedługo pożyczy ją ode mnie, ponieważ również przypadły jej do gustu te opasłe tomiszcza z przygodami Holmesa :)) Jeszcze tylko kupić trójeczkę i będzie kolekcja jak znalazł :)

  Pozdrawiam :)!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie skompletuj całą kolekcję, warto ją mieć :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)