poniedziałek, 3 listopada 2014

"Zrób to w Warszawie!" - alternatywny przewodnik

"Zrób to w Warszawie!" Agnieszki Kowalskiej i Łukasza Kamińskiego to alternatywny przewodnik, w którym znalazły się ciekawe propozycje na spędzenie czasu w stolicy naszego kraju.

W Warszawie mieszkam od urodzenia i z wyjątkiem Krakowa nie zamieniłabym go na żadne inne miasto w Polsce. Przekonuje mnie do niego bogata oferta kulturalna, a szczególnie teatralna. Mniej podobają mi się korki i ciągły pośpiech, którego nie dostrzegam w innych częściach kraju. Zauważyłam nawet, gdy idę w innym mieście warszawskim rytmem, to ludzie dziwnie się patrzą, bo tam chodzi się wolniej. W dodatku stolica jest rozległa, dlatego przy ograniczonym czasie można przeoczyć wiele ciekawych miejsc podczas zwiedzania. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się publikacja "Zrób to w Warszawie!" Agnieszki Kowalskiej i Łukasza Kamińskiego.

"Zrób to w Warszawie!" to alternatywny przewodnik po stolicy naszego kraju. To już trzecie wydanie tej publikacji - świadczy to o jej dużej popularności i zapotrzebowaniu na tego typu książki. Pierwsza edycja powstała 6 lat temu. Jak wspominają sami autorzy: Od tego czasu Warszawa zmieniła się diametralnie. Rozkwitła klubokawiarniami, zbliżyła się do Wisły, rozbuchała restauracjami i barami, eksplodowała festiwalami, wystawami i koncertami. Jest jak szalony kalejdoskop, co chwilę się zmienia, mieni różnymi kolorami. I to nas nieustająco fascynuje. Stąd właśnie wzięło się najnowsze "Zrób to w Warszawie!".

W przewodniku znalazły się informacje o nowych knajpach, kawiarniach, klubach czy galeriach, a także ponadczasowych fascynacjach i przejściowych modach. Teksty są krótkie, mają zaledwie pół strony i są napisane w 2 językach - polskim i angielskim. Dodatkowo ich walorem są ilustracje, które przybliżają opisywane miejsca.

Warto wspomnieć, że oprócz opisów ciekawych miejsc, znajdziemy tu także kulturalny kalendarz wraz ze stronami internetowymi interesujących wydarzeń, a także praktyczne inspiracje oraz mapy, które ułatwią lokalizację obiektów.

Materiały promocyjne

Autorzy chcą pokazać, że stolica nie musi się kojarzyć jedynie z Pałacem Kultury i Nauki, który widać z każdego miejsca, oprócz samego Pałacu; Ogrodem Saskim i Grobem Nieznanego Żołnierza; Łazienkami Królewskimi i znajdującym się w nich Pałacem na Wodzie czy Zamkiem Królewskim. Jest wiele innych miejsc, do których warto dotrzeć.

Jednym z takich miejsc jest Muzeum Neonów (z czasów PRL-u), do którego udałam się podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów. Jak twierdzą autorzy przewodnika: Nasze neony z lat 60. i 70. to prawdziwy fenomen na skalę światową (...) Neony nie tylko rozświetlały mroki miasta, ale również wprowadzały elementy koloru, lekkości i fantazji. Obiekt zlokalizowany jest na Pradze Południe (na terenie Soho Factory), jednak jest trochę ukryty i nie tak prosto do niego trafić. Moją fotorelację z tego miejsca możecie obejrzeć tutaj.

Materiały promocyjne

Warte uwagi są także: kościół św. Anny w Wilanowie, w którym można zobaczyć... kość mamuta (wykopaną podczas zakładania fundamentów), Park Kultury w Powsinie, w którym można spędzić czas na wypoczynku lub rekreacji - w zależności od naszych potrzeb, Park Rzeźby w parku Bródnowskim, w którym stają instalacje różnych artystów czy Czuły Barbarzyńca, przytulna kawiarnioksięgarnia, w której można napisać się kawy i poczytać ambitną literaturę.

Agnieszka Kowalska i Łukasz Kamiński starają się pokazać, że Warszawa się zmienia na lepsze. Oczywiście nie wszystkie elementy są piękne, np. Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie czy pomnik Słowackiego. Jednakże miasto staje się coraz bardziej nowoczesne, a jednocześnie nie wypiera się swojej historii. O czym świadczy chociażby wybudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Polskich Żydów. Mimo że powstają nowe, przeszklone budynki, to odnawia się także zabytkowe budowle.

Materiały promocyjne

Aby zaciekawić czytelnika, Kowalska i Kamiński opowiadają miejskie legendy - o UFO na placu Na Rozdrożu, różowych jelonkach przy BUW-ie czy Tęczy na placu Zbawiciela. A także pokazują, jak zmienia się moda żywieniowa. Kiedyś królowały kebaby, potem nastąpił amok na sushi, a gdzieś po drodze do łask próbowały wejść zapiekanki. Teraz na pierwszym miejscu na liście przebojów są hamburgery, a ilość wariacji i sposobów ich powstawania jest naprawdę imponująca. Pozwalają również wypowiedzieć się warszawiakom na temat ciekawych miejsc. Dzięki temu swoje lokale polecają projektanci, fotografowie oraz inni artyści.

Przewodnik "Zrób to w Warszawie!" bardzo przypadł mi do gustu. Dzięki niemu spojrzałam na moje miasto z innej perspektywy. Odkryłam nowe miejsca, do których na pewno się udam. Dlatego polecam go każdemu bez wyjątku. To doskonała książka zarówno dla mieszkańców stolicy, którzy szukają inspiracji, jak również turystów, którzy chcieliby poznać Warszawę od tej piękniejszej strony. Tymczasem ja chętnie zapoznałabym się z innymi przewodnikami z tej serii (m.in. Krakowa, Poznania, Wrocławia).

Agnieszka Kowalska i Łukasz Kamiński to dziennikarze, piszący w "Co Jest Grane" - dodatku "Gazety Wyborczej". Jak wspominają: nasze miasto znamy bardzo dobrze, co tydzień piszemy o nim w „Gazecie Co Jest Grane” (...) Ta książka powstała z miłości do naszego miasta, dumy, że mieszkamy w jednym z najbardziej żywotnych, twórczych miejsc w Europie.


Autor: Agnieszka Kowalska i Łukasz Kamiński
Tytuł: "Zrób to w Warszawie! Alternatywny przewodnik"
Ilość stron: 328
Oprawa: półtwarda
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytamy polecane książki (przez AnnRK)
Europa da się lubić (I poziom - Polska)
Grunt to okładka (wielokrotność)
Nie tylko literatura piękna
Polacy nie gęsi III
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
Rekord 2014 (128)
W 200 książek dookoła świata (Polska)


18 komentarzy:

 1. przydałby mi się taki przewodnik, bo czeka mnie przeprowadzka do stolicy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie musisz go nabyć. Jest w nim wiele ciekawych miejsc :)

   Usuń
 2. Czuje się trochę warszawianką, bo w końcu mieszkam na obrzeżach Warszawy i więcej czasu spędzam w stolicy niż w swoim mieście ;) Widziałam ten przewodnik i myślę, że z chęcią bym go bliżej poznała, bo niektóre miejsca na pewno mi umknęły.
  PS. Uwielbiam "Czułego Barbarzyńcę" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś go poznać, naprawdę warto. Ja jak na razie tylko przejeżdżam koło Czułego Barbarzyńcy, ale planuję do zmienić i wreszcie się wybrać ;)

   Usuń
 3. Co prawda chyba nie powinno się tego mówić głośno (a już na pewno będąc na ulicach Warszawy), ale mnie stolica zupełnie do siebie nie przekonuje. I właściwie myślę, że to poradnik dobry dla takich właśnie osób. Na pewno sięgnę po niego, kiedy będę robiła do Warszawy podejście 3.2 i wtedy postaram się znaleźć w niej coś więcej niż szarość, pośpiech i tłum. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdemu musi się podobać ;) Ale myślę, że ten przewodnik może do niej przekonać. Być może odnajdziesz w niej jakiś urok dzięki niemu :)

   Usuń
 4. Jakoś nie lubię dużych miast.
  W Warszawie byłam i chyba na razie nie mam ochoty na więcej. Ale taka książeczka mogłaby się przydać na później :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że tak. Powinnaś się za nią rozejrzeć :)

   Usuń
 5. Słabo znam Warszawę, więc myślę, że znajdę w tej książce mnóstwo wskazówek, gdzie warto zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością, przewodnik ten prezentuje wiele ciekawych miejsc :)

   Usuń
 6. Taki przewodnik to naprawdę fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo rzadko ruszam się gdzieś poza swoje miasto. Jestem po prostu typową domatorką. Niemniej polecę ten przewodnik mojej koleżance, która niebawem wychodzi za mąż i będzie mieszkać w stolicy. Dlatego myślę, że niniejszy przewodnik po Wawie będzie dla niej idealnym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja lubię podróżować, choć najlepiej czuję się w domu ;) Myślę, że spodoba się koleżance ten przewodnik :)

   Usuń
 8. Lubię takie "inne" przewodniki, a do Warszawy za jakiś czas się wybieram więc nie zaszkodzi go poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że nie zaszkodzi. To nawet wskazane ;)

   Usuń
 9. Wiedziałam, że Ci się spodoba! To kiedy ruszasz na wycieczkę po Warszawie? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś ruszyłam śladami II linii metra, bo otworzyli dla zwiedzających (do każdej stacji trzeba było dojechać samemu, bo metro jeszcze nie działa). Dziś powstanie fotorelacja na W24. Niestety przez to już nie mam siły iść na Pop Festiwal na dyskusję o polskim kryminale :(

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)