niedziela, 15 czerwca 2014

"Na zakrętach życia", czyli ludzkie losy

"Na zakrętach życia" Isabelli Degen to zbiór opowiadań, w których opisane są ludzkie historie, czasem smutne, czasem wesołe. Łączy je to, że bohaterowie znaleźli się na życiowym zakręcie.

Każdy z nas może znaleźć się kiedyś na zakręcie albo ma już za sobą takie doświadczenie. W takiej sytuacji nie bardzo wiadomo, co zrobić dalej, a każde wyjście wydaje się złe. Nasz uporządkowany świat właśnie legł w gruzach, a my chcemy ocalić z niego jak najwięcej. Czasami się jednak nie da i musimy zacząć wszystko od nowa. W podobnej sytuacji znaleźli się bohaterowie opowiadań Isabelli Degen.

"Na zakrętach życia" to zbiór 9 opowiadań sentymentalnych, w których opisane są historie różnych osób. Opisane są w ich wydarzeniami, które z dnia na dzień zmieniają życie bohaterów. Stają oni przed trudnymi wyborami, które mogą zaważyć na całej ich przyszłości. Co ciekawe, historie te są prawdziwe, jednak nieznacznie ubarwione na potrzeby książki.

Tytułowe opowiadanie "Na zakrętach życia" opisuje losy 60-letniego Feliksa, który postanawia opuścić niekochającą go żonę i spełnić swoje marzenie o byciu artystą. W tym celu wyjeżdża na Wyspach Kanaryjskie, by tam stać się słynnym malarzem. Niestety jak to w życiu bywa, nic nie idzie po jego myśli. Mężczyzna szybko popada w kłopoty finansowe i szuka jakiejkolwiek pracy. Z pomocą przychodzi mu pewien ksiądz, który prosi go o pewną przysługę. Czy pomagając chorej i pokrzywdzonej przez los osobie może odnaleźć swoje miejsce w życiu i poczuć się wreszcie szczęśliwym?

Opowiadanie "Szczęśliwy dzień" opisuje losy zupełnie innego Feliksa. Mężczyzna klepie biedę, ale marzy, że jego los w końcu się odmieni. Aby dopomóc szczęściu całe życie grał na różnych loteriach, lotka puszczał co tydzień, nadzieja i wiara w łut szczęścia nigdy go nie opuszczały. Wierzył, że kiedyś przyjdzie ten wielki dzień wygranej. Czy uda mu się wreszcie trafić czwórkę i kupić wymarzony dom, i samochód? Zakończenie bawi i zaskakuje czytelnika.

Opowiadanie "Obca" to historia pewnej pary polsko-włoskiej pary, która poznała się na wakacjach w Taorminie. Stella i Alfio początkowo tworzyli związek idealny, choć mieli do pokonania 2 tysiące kilometrów. Nie zrażali się tym, gdyż liczyła się miłość, wspólne, plany, marzenia, zainteresowania.  Do czasu, gdy Stella nie poznała jego rodziny... Zakończenie nie napawa optymizmem.

Nie będę opisywała każdego opowiadania po kolei, wybrałam jedynie trzy, by zaostrzyć apetyt na ten zbiór. Historie w nim przedstawione są różnorodne, jak to w życiu bywa. Izabella Degen jest dobrą obserwatorką i potrafi  wczuć się w emocje innych ludzi.

Książkę czyta się jednym tchem, gdyż historie są pełne uroku i napisane lekkim językiem. Co więcej, skłaniają do refleksji nad życiem, relacjami międzyludzkimi i poszukiwaniu swojego szczęścia. Szkoda tylko, że są one takie krótkie, jeszcze nie zdążą się dobrze rozkręcić, a już się kończą. A chciałoby się pozostać na dłużej w świecie bohaterów. Niemniej jednak polecam tę książkę miłośnikom życiowych opowiadań z przesłaniem. Chętnie przeczytałabym powieść Izabelli Degen, jeśli ją kiedyś napisze.

Izabella Degen (ur. 1946) jest malarką, pisarką, poetką i dziennikarką. W 1991 roku zadebiutowała opowiadaniem "Cudzoziemski mąż". Na swoim koncie ma także dziennik "Wygrać siebie". Od 1987 roku mieszka na stałe poza granicami Polski. Najpierw przebywała w Hiszpanii, teraz w Niemczech.Autor: Izabella Degen
Tytuł: "Na zakrętach życia"
Ilość stron: 78
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Europa da się lubić (I poziom - Włochy, Francja)
Książkowe podróże (Wyspy Kanaryjskie, Rzym, Paryż)
Motyw zdrady w literaturze
Polacy nie gęsi II
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (0,5 cm)
Rekord 2014 (77)
W 200 książek dookoła świata (Polska)


13 komentarzy:

 1. Cieszę się, że powyższy zbiór opowiadań zrobił na tobie tak pozytywne wrażenie. Ja jednak podziękuję, bowiem obecnie wolę pełnometrażowe powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wolę powieści, ale zdarza mi się przeczytać opowiadania ;)

   Usuń
 2. Minęło już sporo czasu odkąd czytałam dobre opowiadania. Myślę, że warto zapamiętać ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto go poznać, jak nie przepadam za opowiadaniami, tak te mi się podobały :)

   Usuń
 3. Lubie tą krótką formę literacką, jaką są opowiadania, dlatego chętnie przeczytam ten zbiór.

  OdpowiedzUsuń
 4. Opowiadania to jednak nie lektura dla mnie. Tym razem podziękuję za tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj no nie po drodze mi z opowiadaniami... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja czasem się odnajduję w tej krótkiej formie literackiej ;)

   Usuń
 6. z ciekawości bym przeczytała - szczególnie, że ilość stron jest niewielka, więc choćby w kolejce do lekarza się poczyta;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, na pewno sprawdzi się w kolejce do lekarza ;)

   Usuń
 7. Opowiadania jednak chyba nie dla mnie, więc tym razem powiem grzecznie dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)