wtorek, 6 maja 2014

Nagroda Wielkiego Kalibru 2014
[nominacje]

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiła nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru! Kto w tym roku ma szansę otrzymać tę prestiżową statuetkę?

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 roku za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. W skład jury wchodzą: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Laureat oprócz statuetki widocznej poniżej, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 zł, ufundowaną przez Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia.

Statuetka Nagrody Wielkiego Kalibru


Oto lista autorów, którzy mają szansę na tegoroczną wygraną:


Bartłomiej Biesiekirski "Jasnowidz" (wydawnictwo Prószyński i S-ka),
Wojciech Chmielarz "Farma lalek" (Wydawnictwo Czarne),
Ryszard Ćwirlej "Śmiertelnie poważna sprawa" (wydawnictwo Zysk i Sk-a),
Piotr Głuchowski "Lód nad głową" (wydawnictwo Agora),
Marta Guzowska "Głowa Niobe" (wydawnictwo W.A.B.),
Jakub Szamałek "Morze Niegościnne" (wydawnictwo Muza),
Marcin Wroński "Pogrom w przyszły wtorek" (wydawnictwo W.A.B.).

Wśród tegorocznych autorów znaleźli się zeszłoroczni laureaci Marta Guzowska, zdobywczyni głównej nagrody za "Ofiarę Polikseny" oraz Marcin Wroński, zdobywca nagrody czytelników za "Skrzydlatą trumnę", a także nominowani: Wojciech Chmielerz za "Podpalacza" oraz Piotr Głuchowski  za "Umarli tańczą".

Nagroda zostanie wręczona 31 maja podczas uroczystej Gali, która jest integralną częścią Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (MFK). Niestety jest to impreza zamknięta, tylko z zaproszeniami (i tylko nieliczni mogą się na niej pojawić). Jednakże dzień wcześniej, 30 maja jury spotka się z nominowanymi, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Spotkanie to będzie mógł zobaczyć każdy.

W zeszłym roku miałam okazję uczestniczyć w Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Było to niesamowite przeżycie, które zapamiętam na długo. Moje zdjęcia możecie zobaczyć na blogu oraz na portalu Wiadomosci24.pl. W tym roku także się wybieram i mam nadzieję, że to będzie równie udany wieczór.


Wybieracie się na tegoroczny MFK do Wrocławia? Czytaliście którąś z nominowanych książek? Kto według Was powinien otrzymać Nagrodę?

16 komentarzy:

 1. Znam jedynie twórczość Wojciecha Chmielarza i to jemu kibicuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero zamierzam poznać jego twórczość :)

   Usuń
 2. Pewnie, że się wybieram. :) Planuję pojechać na weekend, ale może uda mi się już i w piątek się pojawić. Nie czytałam żadnej z nominowanych powieści, ale znam twórczość Ćwirleja i niedawno sięgnęłam po "Umarli tańczą" Głuchowskiego. Książki obu panów przypadły mi do gustu, muszę nadrobić pozostałe. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super. To daj znać, ja będę od środy :) Ja mam na półce "Lód nad głową" Głuchowskiego i na pewno przeczytam go przed wyjazdem do Wrocławia ;) Ja też mam spore zaległości.

   Usuń
  2. Bardzo jestem ciekawa tegorocznego programu, mam nadzieję, że wkrótce się pojawi. Właśnie sobie wypożyczyłam "Lód nad głową" i już czeka na półce, niebawem się biorę za czytanie. ;)

   Usuń
  3. Też jestem ciekawa - szczególnie, czy będzie jakieś zwiedzanie :)

   Usuń
 3. Nie czytałam żadnej z wymienionych przez Ciebie książek. Niestety na tegorocznym MFK mnie nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja planuje przeczytać "Lód nad głową" Głuchowskiego. Szkoda, bo byłaby okazja się zobaczyć.

   Usuń
 4. Znam Wojciecha Chmielarza, ale akurat tej jego powieści nie czytałam. Jeśli miałabym głosować, to na niego :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja akurat nie znam żadnej jego książki ;) Czytałam jedynie opowiadania Marty Guzowskiej. I przymierzam się do "Lodu nad głową" Głuchowskiego :)

   Usuń
 5. Książek niestety nie czytałam, ale na Festiwalu będę, choć dopiero w sobotę. Mam nadzieję, że będzie co najmniej tak fajnie jak rok temu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie, ale przeczytam "Lód nad głową". Cieszę się, że się pojawisz, tylko szkoda, że dopiero w weekend. Ja będę od środy przecierać kryminalne szlaki. Ciekawe, jaki program w tym roku przygotowano ;)

   Usuń
 6. Właśnie czytam książkę jednego z laureatów tej nagrody z wcześniejszych lat. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyją książkę czytasz? I jaki tytuł? ;)

   Usuń
 7. Niestety nic nie czytałam z nominowanych książek - przy najbliższej sposobności muszę się za jakąś rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jak na razie nie czytałam żadnej z nich, ale planuję "Lód nad głową" ;)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)