niedziela, 31 stycznia 2016

"Ene, due, śmierć" - okrutna wyliczanka

Ene, due, śmierć" M. J. Arlidge'a to pierwsza książka z wielotomowego cyklu z inspektor Helen Grace. To opowieść o ludziach, którzy zostali postawieni przed tragicznym wyborem.

Wyobraź sobie, że stajesz się ofiarą porwania - wraz z kimś, kogo dobrze znasz lub nawet kochasz. Powinno być to dla ciebie pocieszenie, że obok masz wparcie. Niestety, jedyną szansą na ocalenie jest śmierć towarzysza niedoli. W takiej sytuacji najbliższa osoba staje się twoim wrogiem, a każda decyzja może być ostatnią w twoim życiu. Właśnie przed takim dylematem zostali postawieni bohaterowie powieści M. J. Arlidge'a.

W Southampton ktoś zaczyna porywać pary ludzi i przetrzymuje ich w zamkniętych pomieszczeniach - bez jedzenie i picia. Z owych miejsc nie mogą uciec o własnych siłach. Następnie przez telefon porywacz przedstawia zasady gry - trzeba zabić albo zginąć samemu. Porwani mają do dyspozycji pistolet z jedną kulą.

Dla mordercy śmierć to gra, dobra zabawa, gdyż nie odmawia sobie patrzenia na zwycięzcę pojedynku. Tylko, czy można czuć się wygranym po zabiciu bliźniego, nawet by ocalić własne życie?

Sprawę prowadzi inspektor Helen Grace, która jest zdeterminowaną i twardą policjantką. Mimo że została skrzywdzona przez życie, nie okazuje słabości. Jednak w tym starciu będzie musiała stawić czoła demonom przeszłości...

"Ene, due, śmierć" to mroczny thriller, który pozbawia czytelnika poczucia bezpieczeństwa. Autor pokazał, jak ludzie radzą sobie w ekstremalnych sytuacjach, jak zachowują się, gdy ich życie jest zagrożone. Bohaterowie zostają postawieni przed trudnym wyborem, od którego zależy ich dalsza egzystencja. Dla tych, którzy przeżyli, dramat dopiero się rozpoczyna, gdyż nie każdy potrafi sobie poradzić z poczuciem winy.

Dużym walorem lektury są świetnie nakreślone portrety psychologiczne bohaterów, szczególnie policjantów. Inspektor Helen Grace jest ambitna, dla niej praca w policji jest całym światem. To pełnokrwista bohaterka, która ma swoje wady i zalety. Popełnia błędy i nie wstydzi się do nich przyznać. Nie lubi i nie umie przepraszać, ale gdy trzeba, robi to. Mark Fuller, to dobry policjant, który po rozwodzie stracił dom i córkę, z którą ma znikomy kontakt. Od tego czasu ma problemy z alkoholem, gdyż nie radzi sobie z nową sytuacją. Natomiast Charlie Brooks to ambitna policjantka, która nie lubi okazywać słabości. Stara się o dziecko ze swoim partnerem, jednak nie przeszkadza jej to ryzykować w pracy. Nie robi nic na pół gwizdka.

W powieści nie brakuje nagłych zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Arlidge umiejętnie buduje napięcie poprzez mylenie tropów i dozowanie informacji istotnych dla sprawy. W dodatku narracja prowadzona jest w trzeciej i pierwszej osobie, by zobaczyć daną sytuację z różnych perspektyw oraz lepiej poznać sprawcę, jego motywy i historię. Muszę przyznać, że trochę było mi żal mordercy, gdy poznałam prawdę. Zakończenie jest zaskakujące, nie spodziewałam się takiego rozwiązania.

Warto wspomnieć, że "Ene, due, śmierć" to pierwsza książka z wielotomowego cyklu z inspektor Helen Grace. Następna to "Powiedz panno gdzie ty śpisz". Każda wyliczanka ma swój rym, rytm i mordercę. Chętnie zapoznałabym się z całym cyklem.

M. J. Arlidge jest angielskim pisarzem, specjalizującym się w thrillerach. Przez 15 lat pracował dla telewizji. Ostatnie 5 lat spędził przy produkcji kilku seriali kryminalnych. Aktualnie pisze scenariusze do "Milczącego świadka". "Ene, due, śmierć" to jego debiut literacki i jakże udany.
Autor: M. J. Arlidge
Tytuł: "Ene, due, śmierć"
Ilość stron: 440
Oprawa: miękka


Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 1 - tytuł na E)
Grunt to okładka (do trzech razy sztuka - czerń i biel)
Historia z trupem
Kryminalne wyzwanie
Pod hasłem (Pani)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Wielka Brytania)12 komentarzy:

 1. W wolnej chwili też bym się chętnie z tym cyklem zapoznała ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie zapoznałabym się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niedługo zabiorę się z drugą część :)

   Usuń
 3. Książkę czytałam i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka swego czasu zbierała całkiem dobre recenzje. Jeśli będę miała okazję to na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś koniecznie przeczytać :)

   Usuń
 5. To kolejna seria, którą mam ochotę poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brr makabryczna gra, intrygująco się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)